PODRÓŻEROWERY

MALOWNICZE KRAJOBRAZY I MUZYCZNE WSPOMNIENIA

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to największe wydarzenie kolarsko-przygodowe w regionie. Prezentujemy 2 część trasy z 2021 r.

OSTATECZNA wersja trasy Mazowiecki_Gravel_2021 FINALPobierz

Ultramaraton Mazowiecki Gravel 2021

Kolejną część trasy rozpoczynamy od opuszczenia wsi Stary Karolinów, skąd udajemy się w kierunku północno zachodnim. Po 35 minutach jazdy docieramy do wsi Budy Grabskie, malowniczo położonej nad rzeką Rawką, wśród lasów Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Następnie nasza droga biegnie na północ, przecina trasę A2 i dociera do Bolimowskiej Wsi, gdzie znajduje się cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Po przejechaniu 10 km na północ, dostrzegamy zabudowania Nowego Żylina, za którymi skręcamy i przejeżdżamy przez tory kolejowe. Następnie droga wiedzie już cały czas na północny wschód.

Sochaczew

Po kolejnych 8 km pedałowania docieramy do pierwszego większego miasta na naszej trasie – Sochaczewa. Można tam odwiedzić m.in. kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, utrzymaną w stylu dawnych dworków polskich willę Józefa Michalskiego, pałac w Czerwonce oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

W dalszą część trasy wyruszamy spod ratusza na placu Kościuszki, gdzie cegłą zaznaczono zarys fundamentów XVIII-wiecznej siedziby władz miejskich. Sochaczew opuszczamy kolejno ulicami Stanisława Staszica, Trojanowską i Łąkową, by – jak wskazuje nazwa tej ostatniej –wyjechać na zielone przestrzenie łąk i pól uprawnych.

ZOBACZ TEŻ:
SOCHACZEW. ZAMEK, KOLEJKA I BITWA NAD BZURĄ
MUZEUM KOLEI W WARSZAWIE I SOCHACZEWIE
MAZOWSZE CHOPINA. SOCHACZEW, BROCHÓW I ŻELAZOWA WOLA

Kościół w Brochowie

Żelazowa Wola i Brochów

Po 20 minutach docieramy do Żelazowej Woli, gdzie w 1810 roku urodził się słynny polski kompozytor Fryderyk Chopin. Dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to obecnie muzeum biograficzne poświęcone muzykowi. Dworek, w którym regularnie organizowane są koncerty i recitale, otacza park krajobrazowy nad rzeką Utratą.

Z Żelazowej Woli ruszamy dalej na północ: po 9 km skręcamy w lewo, by dotrzeć do wsi Brochów, gdzie znajduje się zabytkowy kościół obronny z dwiema wieżami pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela. W 1806 roku wzięli w nim ślub Mikołaj Chopin i Tekla Justyna z Krzyżanowskich, rodzice Fryderyka Chopina. Ich jedyny syn został ochrzczony w tej świątyni cztery lata później.

ZOBACZ TEŻ:
ŻELAZOWA WOLA. DOM URODZENIA CHOPINA
BROCHÓW. KOŚCIÓŁ OBRONNY OCALONY PRZEZ NIEMOWLĘ

Dworek w Żelazowej Woli, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Wyszogród

Po 2,5 km dalszej jazdy na północ naszym oczom ukazuje się malownicza dolina Bzury. Przez rzekę przejeżdżamy po niewielkim moście, wypatrując jednocześnie śladów działalności bobrów. W dalszej kolejności nasza trasa biegnie na północny zachód, aż do Wisły, którą przekraczamy jednym z najdłuższych mostów w Polsce. W ten sposób docieramy do Wyszogrodu, w którym kończymy drugi etap Ultramaratonu Mazowiecki Gravel.

ZOBACZ TEŻ:
WYSZOGRÓD. GDZIE JEST ZAMEK?!

Wyszogród

ULTRAMARATON MAZOWIECKI GRAVEL

JABŁONIOWE SADY I ODWIECZNA PUSZCZA (CZ. 1)
MALOWNICZE KRAJOBRAZY I MUZYCZNE WSPOMNIENIA (CZ. 2)
DAWNE MIASTA KRÓLEWSKIE W DOLINACH RZEK (CZ. 3)
ROMANTYCZNE ZABYTKI (CZ. 4)
HISTORYCZNE MIEJSCA I NADBUŻAŃSKIE ŁĄKI (CZ. 5)
OSTOJA ROŚLIN I ZWIERZĄT (CZ. 6)
LEŚNE ZAKĄTKI I SERIALOWA PRZYGODA (CZ. 7)
TORFOWISKA I ARCHEOLOGICZNE SKARBY (CZ. 8)
SAKRALNE ZABYTKI I NADWIŚLAŃSKI BRZEG (CZ. 9)

Mazowiecki Gravel

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to forma wycieczek rowerowych z wykorzystaniem rowerów typu „gravel” stworzonych z myślą o pokonywaniu długich dystansów, przede wszystkim po szutrze. Zaletą tego typu jednośladów jest uniwersalna budowa, która sprawia, że świetnie sprawdzają się na co dzień i podczas wielodniowych wypraw w najróżniejszych warunkach.

Ich potencjał w kontekście turystycznym wykorzystali doświadczeni pasjonaci i miłośnicy dwóch kółek, którzy założyli Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Ich wiedza, determinacja i wielka chęć przybliżenia największych atrakcji Mazowsza zaowocowały wyznaczeniem niezwykłej trasy, którą uczestnicy ultramaratonu pokonali w trzy dni w 2021 roku. Łączny jest dystans liczy blisko 550 km, oplatając Warszawę pierścieniem z punktem startu i finiszu w Warce.

Jest to jednocześnie atrakcyjna i szczegółowo wytyczona trasa, której poszczególne fragmenty można przebywać zgodnie ze swoimi możliwościami oraz chęciami. Każdemu z dziewięciu odcinków został poświęcony oddzielny artykuł. Dzięki temu powstały trasy dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, także dla rodzin z dziećmi.

Facebook