MUSISZ ZOBACZYĆPODRÓŻE

ŻELAZOWA WOLA. DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA

Żelazowa Wola to zapewne najsłynniejsza spośród najmniejszych pod względem liczby mieszkańców (jest ich zaledwie kilkudziesięciu) miejscowości w Polsce. W wiosce położonej 3 km od Sochaczewa, w otulinie Puszczy Kampinoskiej, urodził się najwybitniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin. I właśnie w domu jego urodzenia mieści się poświęcone mu niezwykłe Muzeum przyciągające gości z całego świata.

pobierz przewodnik „Szlak Chopinowski” – pdf

Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego lub 1 marca, w roku 1810, a może – choć tej koncepcji bronią nieliczni biografowie – w 1809. Natomiast miejsce nie ulega wątpliwości: Żelazowa Wola, ówczesny majątek rodziny Skarbków. Matka Fryderyka, szlachcianka Justyna Krzyżanowska, prawdopodobnie miała status ubogiej krewnej mieszkającej przy rodzinie, ojciec – Mikołaj Chopin, Francuz, który przybył do Polski jeszcze przed drugim rozbiorem, pracował u Skarbków jako guwerner od 1802 roku. Pobrali się w 1806 roku, a wkrótce doczekali się córki Ludwiki, a po niej Fryderyka, jedynego syna.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Mieszkali w tej samej oficynie, która dziś udaje dworek i nosi nazwę „Dom Urodzenia Fryderyka Chopina”. Dzisiejszy wygląd budynku nie odpowiada niezwykle skromnym warunkom, w których żyli państwo Chopinowie. Było dużo skromniej, zapewne z klepiskiem zamiast podłogi, bez ganku kolumnowego, który zadaje szyku i stylizuje budynek na dwór. Nieistniejący w tym miejscu od ponad 200 lat, ponieważ dwór spłonął dwa lata po wyprowadzce Chopinów do Warszawy, w 1812 roku.

Obecnie oficyna to miejsce opowieści o dwóch zaprzyjaźnionych rodzinach mieszkających w Żelazowej Woli – Skarbkach i Chopinach, a zarazem o codzienności życia drobnej szlachty na mazowieckiej wsi. Kolejna historia dotyczy genialnego kompozytora, który urodził się w tym miejscu. Pokój muzyczny, z fortepianem, świeżymi kwiatami i wizerunkiem artysty, to zarazem miejsce koncertów. To stąd wybrzmiewają od wiosny do jesieni Chopinowskie frazy, których można słuchać w pięknym zabytkowym parku otaczającym Muzeum.

LETNIE KONCERTY W SOBOTY I NIEDZIELE

Park i magiczny ogród, w którym nawet zimą zakwitają specjalnie dobrane kwiaty, dopełniają opowieść o twórcy z Mazowsza, który przez połowę życia na obczyźnie wpisywał tęsknotę za tą krainą w swoją muzykę. Można jej słuchać w plenerze od maja do września. Od 1954 r. były to niedzielne koncerty fortepianowe w mistrzowskich wykonaniach. Od pewnego czasu recitali można wysłuchać również w soboty, kiedy swoje umiejętności mają szansę zaprezentować utalentowani młodzi artyści. Sobotnie i niedzielne koncerty odbywają się o godz. 12.00 i 15.00.

Więcej informacji o koncertach w Żelazowej Woli na stronie Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina.

Magdalena Walusiak

Dworek w Żelazowej Woli, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park:
– od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 (ostatni zwiedzający wpuszczani są o 17.30, Dom Urodzenia zamykany jest o 17.45)
– w poniedziałki Dom Urodzenia Fryderyka Chopina nieczynny, Park otwarty
– w środy dzień bezpłatnego wstępu do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku
– rekomendowany jest zakup biletów online https://bilety.nifc.pl/

Dane kontaktowe

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli Żelazowa Wola 15 96-503 Sochaczew
48 46 863 33 00
Strona www
Facebook