Podróże

MUZEUM KAZIMIERZA PUŁASKIEGO W WARCE

Historia i kultura splatają się tu z naturą, nic dziwnego więc, że Warka i jej okolice to jeden z najszybciej rozwijających się regionów turystycznych Mazowsza. Kolejną zaletą jest niewielka odległość (zaledwie 50 km) od Warszawy i wygodny dojazd samochodem i koleją, dlatego tak chętnie miłośnicy weekendowych wycieczek wybierają kierunek – południe.

Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski 2024

Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski to wydarzenie cykliczne, współorganizowane w pierwsze niedziele lipca przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Najbardziej widowiskowym punktem programu jest jedyna w Polsce Parada Pułaskiego.

To niezwykłe wydarzenie zostało wyróżnione tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Mazowieckiego w 2022 r.

 

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

Wizytówką Warki jest Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i zespół pałacowo-parkowy w Winiarach. W otoczeniu drzew stoi klasycystyczny pałacyk, którego historia sięga początków XVII w. Dom ten często zmieniał właścicieli, kształt architektoniczny i wystrój.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, fot. Igor Dziedzicki

W 1967 r. otwarto tu muzeum imienia polsko-amerykańskiego bohatera – Kazimierza Pułaskiego. Po zakończonej niedawno rewitalizacji miejsce to odzyskało blask i zaprasza ze staropolską gościnnością. Można tu poczuć atmosferę polskiego szlacheckiego domu, zapoznać się z losami patrona muzeum i innych Polaków, którzy wyemigrowali do USA, a potem wybrać się na spacer po pięknej okolicy.

Muzeum usytuowane jest na malowniczych trasach rowerowych i kajakowych rzeki Pilicy, co w połączeniu z piękną przyrodą, zachęca do odwiedzin oraz aktywnego wypoczynku.

Muzeum jest prężnie działającym, często nagradzanym ośrodkiem kultury, w którym odbywają się wystawy czasowe i koncerty (m.in. cykl „Wieczór z Kulturą”, „Muzzeum Jazz”). Szczególnym zainteresowaniem cieszy się piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI z jedyną w Polsce Paradą Pułaskiego. Odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę lipca i przyciąga tłumy.

Zabytkowy park jest jednym z najpiękniejszych na Mazowszu. Obejmuje pocięte siecią kanałów wodnych starorzecze Pilicy – ptasią enklawę, w której występuje aż 47 gatunków ptactwa. Gdzieniegdzie można dostrzec fragmenty dawnej winnicy, a dzięki ścieżce edukacyjnej – poznać miejscową florę i faunę. W sezonie letnim na gości czekają leżaki, natomiast miłośnicy sportu mogą skorzystać z mini-siłownia dla biegaczy. Swoisty genius loci przyciąga tu gości z Polski i zagranicy.

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

Rekomendujemy Kemping nad Pilicą (Nowy Zjazd 6) jako najlepsze miejsce dla kamperów, blisko najważniejszych atrakcji Warki – nad rzeką z możliwością wypożyczenia kajaków, 200 m od Rynku i 700 m od pięknego założenia parkowo-pałacowego w Winiarach – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

– parking dla kamperów w Warce: TAK
– dostęp do prądu: TAK
– zatankowanie wody: TAK
– zrzut szarej wody: TAK
– toaleta ogólnodostępna: TAK

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Dane kontaktowe

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
ul. Pułaskiego 24, 05-660 Warka
48 667 22 67 w. 21
Strona www
Instagram
Facebook