Nasze przewodniki turystyczne, które można pobrać na tej podstronie:

Industrialne Mazowsze

Przewodniki Turystyczne: Industrialne Mazowsze - kliknij w okładkę żeby pobrać przewodnik.

Szanowni Państwo,

mam przyjemność zaprosić do podróży przez region najbliższy memu sercu – Mazowsze. Niewątpliwym atutem naszego województwa jest bogactwo przyrodnicze – malownicze krajobrazy pól uprawnych, meandrujące rzeki czy rozległe tereny leśne, w tym Puszcza Kampinoska. Mazowsze często i słusznie kojarzy się z dorobkiem kultury kurpiowskiej, zamkami Książąt Mazowieckich oraz zabytkami związanymi z życiem i twórczością największego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Oczywiście kierunkiem obowiązkowym każdej turystycznej wyprawy jest także nasze największe miasto, Warszawa – stolica Polski.

Jednak dziś pragnę zachęcić Państwa do odkrywania Mazowsza od strony mniej oczywistej, może nawet niewielu znanej. Otóż na mapie naszego województwa zapisana jest historia industrializacji ziem polskich. Wytwórczość skupiona wokół dworu królewskiego, pierwsze manufaktury, działalność Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Polskiego w czasach zaborów, niezwykła osada fabryczna Żyrardów czy utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego – to tylko kilka przykładów świadectwa industrialnego dziedzictwa Mazowsza.

Przewodnik, który trzymają Państwo w rękach, opowiada o ponad 100 wyjątkowych miejscach!

Niektóre dają sposobność całodziennego zwiedzania, inne to ledwie fragmenty dawnych, monumentalnych budowli. Przybliżamy ich przeszłość, a tam, gdzie jest to możliwe, zapraszamy do
odwiedzin. Proponujemy też scenariusze wycieczek – krótkich i długich, na wielki industrialny „apetyt” i na zwiedzanie niejako przy okazji, podczas wypadu rowerowego.

Niezależnie czy zabytki przemysłu oglądamy wiedzeni ciekawością mechanizmu i rozwiązań technologicznych, czy kieruje nami chęć poznania historii – warto ruszyć w tę podróż. Zwiedzając, dajemy drugie życie śladom industrialnego dziedzictwa, a sami rozwijamy wrażliwość i wzbogacamy wiedzę na temat tych mniej odkrytych atrakcji regionu.

Serdecznie zapraszam
Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego

Mazowsze Na Filmowo

Przewodniki Turystyczne: Mazowsze Na Filmowo - kliknij w okładkę żeby pobrać przewodnik.

Gdzie naprawdę mieści się siedziba biskupa z serialu Ojciec Mateusz? Jak dotrzeć do karczmy Jankiela z Wajdowskiej adaptacji Pana Tadeusza? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z ulubionymi filmami i serialami można znaleźć na szlaku „Mazowsze Na Filmowo”.

Drogę do miejsc znanych z dużego i małego ekranu wskaże miłośnikom filmów niniejszy przewodnik. Wycieczka tropem realizowanych na Mazowszu produkcji pozwoli kinomanom zobaczyć plenery, które zachwyciły reżyserów i scenografów, poznać tajemnice powstawania kinowych i telewizyjnych obrazów oraz odkryć urodę i różnorodność tego regionu.

Na szlaku można znaleźć średniowieczne zamki (Czersk), twierdze obronne (Modlin), zabytkowe katedry (Płock), urokliwe rzeki (Liwiec), bogactwo flory i fauny (Puszcza Kampinoska), a także tętniącą życiem metropolię z drapaczami chmur,

Zamkiem Królewskim, dostojną ulicą Senatorską i bogactwem wielokulturowości prawobrzeża.

Przewodnik zawiera również informacje o ważnych pozafilmowych atrakcjach. Podpowiada, jak aktywnie spędzić czas na turystycznych szlakach, w jakich miejscach zatrzymać się na weekend z całą rodziną oraz gdzie można dobrze zjeść i wypić pyszną kawę.

Miejsc, których walory wykorzystano w filmach, jest na Mazowszu bardzo dużo i ciągle pojawiają się kolejne, bo przecież wciąż powstają nowe filmy i seriale, które podbijają serca widzów. Warto zobaczyć je także poza kadrem!

Marek Szymański, autor książki Polska na filmowo

Szlak Książąt Mazowieckich

Przewodniki Turystyczne: Szlak Książąt Mazowieckich - kliknij w okładkę żeby pobrać przewodnik.

Oto Szlak Książąt Mazowieckich – podróż do czasów średniowiecza, kiedy Mazowsze zyskało świetność dzięki władcom mądrym i ambitnym. Protoplastą linii mazowieckich Piastów był Konrad Mazowiecki. Historia zapoczątkowanej przez niego dynastii to opowieść o trzech wiekach budowania cywilizacji na niemal dziewiczych terenach. Książęta założyli ponad sto miast, budowali zamki i fundowali kościoły, których styl zwany gotykiem mazowieckim na stałe wszedł do historii sztuki. Dzieje władców Mazowsza to także wstrząsające historie rodzinne (jedna z nich zainspirowała Szekspira!) oraz legendy o skarbach templariuszy i… niezwykłym wynalazku, który przyczynił się do zwycięstwa armii polsko-litewskiej wspieranej przez oddziały mazowieckie pod Grunwaldem.

Szlak Bitwy Warszawskiej 1920

Przewodniki Turystyczne: Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 - kliknij w okładkę żeby pobrać przewodnik.

Oto Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 – wyprawa w nieodległą przeszłość, niewiele ponad sto lat wstecz, w czasy kiedy decydowała się przyszłość Polski, a także całej Europy. Brytyjski polityk i dyplomata Edgar D’Abernon uznal Bitwę Warszawską za 18. przełomową bitwę w dziejach świata. Podczas trzech dni sierpnia 1920 r. polska armia powstrzymała pochód rewolucji bolszewickiej na Zachód. Patrząc na pola bitew w Ossowie czy Radzyminie, miejsca pamięci w Warszawie, fortyfikacje Twierdzy Modlin, trudno nie zastanawiać się, co zdecydowało o zwycięstwie Polaków. Cud? Genialna strategia? Determinacja obrońców?

Szlak Chopinowski

Przewodniki Turystyczne: Szlak Chopinowski - kliknij w okładkę żeby pobrać przewodnik.

Oto Szlak Chopinowski – podróż na Mazowsze nietknięte jeszcze rewolucją przemysłową i do Warszawy początku XIX wieku, kiedy klasycy spierali się z romantykami. Podążając krok w krok za młodziutkim kompozytorem można wyobrazić sobie dynamicznie rozwijające się miasto sprzed dwóch stuleci – z piękną klasycystyczną architekturą, gwarnymi kawiarniami, teatrami i arystokratycznymi salonami, w których kwitło życie kulturalne. Tłumnie bywało też na rogu Trębackiej i Krakowskiego Przedmieścia na stacji dyliżansów, z której wyruszały pojazdy konne w różne strony świata. Stąd kilkuletni Fryderyk odjeżdżał do rodzinnej Żelazowej Woli, gdzie dziś można posłuchać muzyki Chopina dobiegającej z wnętrza szlacheckiego dworku. I do Sochaczewa, gdzie młody pianista zagrał koncert z generałem zakochanym w jego talencie. A także do Brochowa słynącego z unikalnej bazyliki obronnej, w której syn państwa Chopinów został ochrzczony w 1810 r. Stąd również 20-letni kompozytor wyruszył do Wiednia rozpoczynając podróż ku sławie przekraczającej granice czasu i przestrzeni.

Facebook