PODRÓŻEW LESIE

GOSTYNIŃSKO-WŁOCŁAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Lasy, góry, lasy, doliny, jeziora, lasy, górska rzeka, lasy nawet w Gostyninie (ponad 50 procent powierzchni! A do tego 6 jezior i zamek z etatowym duchem!), choć samo miasto jedynie ociera się o otulinę Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Cały ten rejon jest zaskakujący niezwykle zróżnicowanym, jak na Mazowsze, krajobrazem.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy jest jednym z największych kompleksów leśnych Niziny Mazowieckiej. Dodajmy do tego ponad 60 jezior, pasmo wzgórz, a dokładniej wał polodowcowy, czyli Oz Gostyniński, Skrwę Lewą – dziką rzekę płynącą zielonymi, zarośniętymi roślinnością tunelami, niekiedy z bystrzami o mocy górskich potoków, tereny podmokłe i bagienne z bogatym światem zwierząt i roślin, w który człowiek ingerował dotąd tylko w niewielkim stopniu, a otrzymamy obraz niemal dziewiczych terenów, na których możliwe są spokój, cisza i bliski kontakt z naturą.

Walory parku pozwala poznać system szlaków pieszych i rowerowych, a także konnych (!) oraz ścieżek przyrodniczych. Nad brzegami krystalicznie czystych jezior (Jezioro Białe w zestawieniu z 2021 r. znajduje się na samym topie listy najczystszych jezior w Polsce) można odnaleźć pola namiotowe, kempingi i ośrodki jeździeckie, co czyni z tych okolic jedno z najlepszych miejsc na wypoczynek na łonie natury w północnej części województwa mazowieckiego.

Jezioro Lucieńskie, fot. archiwum SGTPG

Jak zwiedzać park, czyli ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne

Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego utworzono kilka ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Trzy z nich przebiegają przez teren Mazowsza:

Lucień to 3-kilometrowa ścieżka przyrodniczo-leśna rozpoczynająca się we wsi Lucień. Trasa wiedzie wokół pobliskiego jeziora, a po drodze urządzonych zostało 7 przystanków. Ciekawostką jest fakt, że nad zbiornikiem znajduje się letnia rezydencja prezydenta RP.

Łąck to 5-kilometrowa ścieżka startująca przy izbie edukacji leśno-ekologicznej Nadleśnictwa Łąck (ul. Lipowa 4). Na trasie wyznaczonych zostało 12 przystanków, gdzie można zdobyć wiedzę na temat życia i uprawy lasu, różnorodności gatunkowej drzew i wpływu działalności człowieka na ekosystem.

Długa, 27-kilometrowa ścieżka Lasy Łąckie – Soczewka – Sendeń – Łąck przeznaczona jest głównie dla osób zmotoryzowanych lub rowerzystów. Jej punktem początkowym jest Zbiornik Włocławski, przy ujściu Skrwy Lewej. Na jej trasie wyznaczonych zostało 8 przystanków łączących jezioro Soczewka, olsy nad Skrwą, wieś Sendeń Duży, jezioro Sendeń, rezerwat Dąbrowa Łącka i jeziora: Łąckie Duże i Górskie.

Wyspa Brywileńska – Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy (czapla siwa, kormorany)

Pozostałe atrakcje

W okolicach parku nie brakuje miejsc związanych z historią i kulturą regionu. Wart zwiedzenia jest Nowy Duninów nad Wisłą, gdzie znajdują się zabytkowy dworek i zameczek, a także historyczne cmentarze ewangelicko-augsburskie (Wola Brwileńska, Karolewo, Krzywy Kotek – Mokre Niemieckie). W Łącku można zobaczyć pałacyk Fuhrmana będący letnią rezydencją marszałka Rydza-Śmigłego i późniejszą kwaterą generała Andersa. Z kolei Gostynin słynie z zamku z połowy XIV wieku, którego budowę zlecił książę mazowiecki Siemowit IV. Obecnie w gmachu mieści się hotel i restauracja.

W Bierzewicach, na północ od Gostynina, znajduje się ośrodek jeździecki Victoria. Przejażdżki konne oferują także wybrane ośrodki agroturystyczne oraz stadnina koni Gai w Klusku.

Szukający wypoczynku na łonie natury powinni wziąć pod uwagę pobyt nad Jeziorem Białym. Do dyspozycji turystów są tam plaże, kempingi i pola namiotowe; bogata jest także oferta agroturystyczna. Na miejscu można wypożyczyć kajaki lub rowery wodne.

Ciekawą alternatywą jest relaks nad Jeziorem Zdworskim, wokół którego znajdują się pola namiotowe i kempingowe oraz ośrodki wypoczynkowe. Rodzinom z młodszymi dziećmi czas uprzyjemni wizyta w parku wodnym Koszelówka z dmuchanymi trampolinami.

ZOBACZ TEŻ:
SKRWA LEWA. DLA DOŚWIADCZONYCH KAJAKARZY
GOSTYNIN. ZNIKNĄŁ ZAMEK, NIECH ŻYJE ZAMEK!

Informacje ogólne

Całkowita powierzchnia parku wynosi blisko 39 tys. hektarów, z czego 16,7 tys. hektarów leży na terenie mazowieckich gminy Nowy Duninów, Łąck i Gostynin.

Charakterystycznym elementem krajobrazu parku są wydmy, bagna oraz dziesiątki jezior polodowcowych. Ponad połowę powierzchni zajmują bory sosnowe i mieszane. Występuje tu ponad 180 rzadkich gatunków roślin, w tym widłak goździsty, lilia złotogłów, sasanka łąkowa, naparstnica zwyczajna czy storczyk szerokolistny.

Wśród zwierząt można wyróżnić jeża wschodniego, ryjówkę aksamitną i nietoperza oraz gatunki reintrodukowane, w tym bobra europejskiego, rysia oraz sokoła wędrownego. W parku żyją także bocian czarny, żuraw i orzeł bielik.

———————-
Opracowano we współpracy z Kurpiowską Organizacją Turystyczną oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego.

Facebook