PodróżeRowery

OSTOJA ROŚLIN I ZWIERZĄT

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to największe wydarzenie kolarsko-przygodowe w regionie. Prezentujemy 6 część trasy z 2021 r.

OSTATECZNA wersja trasy Mazowiecki_Gravel_2021 FINALPobierz

Ultramaraton Mazowiecki Gravel 2021 – Nadbużański Park Krajobrazowy

Szósty odcinek ultramaratony rozpoczynamy od wyjazdu z malowniczego Broka. Kierując się cały czas na południowy wschód, wjeżdżamy w trasę wiodącą przez samo serce Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Został on założony w 1993 roku dla objęcia ochroną unikatowego krajobrazu rzeki Bug. Na terenie parku znajduje się 13 rezerwatów przyrody, a w jego otulinie – kolejne dwa.

Na trasie miniemy Rezerwat Przyrody Mokry Jegiel, który obejmuje liczną grupę chronionych i rzadkich gatunków roślin. W okolicy zobaczyć można także tradycyjną wiejską zabudowę.

Po pokonaniu niecałych 10 km przejeżdżamy przez tory kolejowe, by następnie dotrzeć do wsi Stare Lipki. Z osadą związana była Maria Dąbrowska, wybitna polska pisarka. Wrażenia, jakie zrobiła na niej wieś, opisała w swoich „Dziennikach”. Liczne fragmenty opowiadań Dąbrowskiej skupiają się wokół prac w gospodarstwie, historii rodu Lipków oraz dziejów samej miejscowości.

W dalszej kolejności wjeżdżamy do kompleksu leśnego Miednik, przez który prowadzi ścieżka przyrodnicza Jeziorka Kałęczyńskie. Przy trasie znajdują się pozostałości jezior polodowcowych. Przebieg ścieżki wyznaczają tablice tematyczne informujące m.in. o pomnikach przyrody, poradach dla leśnego wędrowca oraz gatunkach drzew formujących drzewostan. Dalsza droga wiedzie na południe. Po prawej stronie mijamy kolejny rezerwat przyrody – Moczydło, na którego terenie stwierdzono obecność ponad 60 gatunków ptaków.

ZOBACZ TEŻ:
W OBJĘCIACH BUGU I LIWCA. NADBUŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Nadbużański Park Krajobrazowy

Pałac w Starejwsi

Następnie docieramy do osady Starawieś, która położona jest na pograniczu dwóch historycznych krain – Podlasia i Mazowsza. Oprócz pięknego i doskonale zachowanego XVI-wiecznego pałacu znajduje się tam m.in. neogotycki kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, zabudowania pałacowe z połowy XIX wieku, w tym oficyna, kordegarda i brama, park dworski z pozostałościami obwarowań ziemnych, a także drewniana organistówka z połowy XIX wieku.

Urok tych okolic, a szczególnie starowiejskiego pałacu, opisywali najsłynniejsi polscy poeci – Adam Mickiewicz, Bolesław Leśmian czy Julian Tuwim.

Pałac w Starejwsi, widok od frontu

Zamek w Liwie

W Starejwsi skręcamy w prawo, po chwili docieramy do popularnej miejscowości letniskowej Borzychy, w której znajduje się replika wioski indiańskiej oraz ferma strusi afrykańskich. Kierując się dalej na południowy wschód, mijamy rzekę Liwiec i po 14 km wjeżdżamy do Liwa, który jest metą tego odcinka ultramaratonu.

W Liwie warto odwiedzić ruiny gotyckiego zamku obronnego z wieżą bramną i fragmentem murów, dwór kancelarii starostwa, w którym mieści się Muzeum Zbrojownia z imponującą kolekcją militariów, a także kościół św. Leonarda i drewniane domy.

ZOBACZ TEŻ:
ZAMEK W LIWIE. BASTION OSTATNIEJ WŁADCZYNI MAZOWSZA
LIWIEC. RODZINNY WYPOCZYNEK I PIĘKNE WIDOKI

ULTRAMARATON MAZOWIECKI GRAVEL

JABŁONIOWE SADY I ODWIECZNA PUSZCZA (CZ. 1)
MALOWNICZE KRAJOBRAZY I MUZYCZNE WSPOMNIENIA (CZ. 2)
DAWNE MIASTA KRÓLEWSKIE W DOLINACH RZEK (CZ. 3)
ROMANTYCZNE ZABYTKI (CZ. 4)
HISTORYCZNE MIEJSCA I NADBUŻAŃSKIE ŁĄKI (CZ. 5)
OSTOJA ROŚLIN I ZWIERZĄT (CZ. 6)
LEŚNE ZAKĄTKI I SERIALOWA PRZYGODA (CZ. 7)
TORFOWISKA I ARCHEOLOGICZNE SKARBY (CZ. 8)
SAKRALNE ZABYTKI I NADWIŚLAŃSKI BRZEG (CZ. 9)

Mazowiecki Gravel

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to forma wycieczek rowerowych z wykorzystaniem rowerów typu „gravel” stworzonych z myślą o pokonywaniu długich dystansów, przede wszystkim po szutrze. Zaletą tego typu jednośladów jest uniwersalna budowa, która sprawia, że świetnie sprawdzają się na co dzień i podczas wielodniowych wypraw w najróżniejszych warunkach.

Ich potencjał w kontekście turystycznym wykorzystali doświadczeni pasjonaci i miłośnicy dwóch kółek, którzy założyli Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Ich wiedza, determinacja i wielka chęć przybliżenia największych atrakcji Mazowsza zaowocowały wyznaczeniem niezwykłej trasy, którą uczestnicy ultramaratonu pokonali w trzy dni w 2021 roku. Łączny jest dystans liczy blisko 550 km, oplatając Warszawę pierścieniem z punktem startu i finiszu w Warce.

Jest to jednocześnie atrakcyjna i szczegółowo wytyczona trasa, której poszczególne fragmenty można przebywać zgodnie ze swoimi możliwościami oraz chęciami. Każdemu z dziewięciu odcinków został poświęcony oddzielny artykuł. Dzięki temu powstały trasy dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, także dla rodzin z dziećmi.

Facebook