PodróżeRowery

LEŚNE ZAKĄTKI I SERIALOWA PRZYGODA

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to największe wydarzenie kolarsko-przygodowe w regionie. Prezentujemy 7 część trasy z 2021 r.

OSTATECZNA wersja trasy Mazowiecki_Gravel_2021 FINALPobierz

Ultramaraton Mazowiecki Gravel 2021 – nad Liwcem i Bugiem

Siódmy odcinek ultramaratony rozpoczynamy wyruszając z Liwa na południe. Nasza trasa przebiega teraz wzdłuż dwóch rzek – najpierw popularnego wśród kajakarzy Liwca, będącego lewym dopływem Bugu, który wyznacza południową granicę historycznego Podlasia, a później Kostrzynia, który z kolei uchodzi do Liwca.

Po drodze mijamy tereny rolnicze, łąkowe i leśne, by po niecałej godzinie jazdy dotrzeć do wsi Stara Sucha, położonej w sąsiedztwie kilku stawów. W pobliżu znajduje się prywatny skansen – Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego. Głównym obiektem kompleksu jest obszerny modrzewiowy dwór wzniesiony w połowie XVIII wieku z inicjatywy ówczesnego kasztelana liwskiego.

Za wsią skręcamy w prawo, by po 20 minutach jazdy zobaczyć zabudowania kolejnej wsi – Jabłonnej. Tutaj skręcamy w lewo i kierujemy się dalej prosto na południowy zachód. Po 10 km mijamy Rezerwat Przyrody Przełom Witówki – odznaczający się niezwykłym pięknem fragment przełomu rzeki Witówki z urozmaiconymi zbiorowiskami leśnymi i bagiennymi.

Nasza trasa zmierza do malowniczo położonej wsi Gołębiówka, gdzie znajduje się murowany dwór z budynkami gospodarczymi (obecnie własność prywatna), który powstał w latach 20. XX wieku. Obiekt wzniesiony został w stylu polskim.

ZOBACZ TEŻ:
W OBJĘCIACH BUGU I LIWCA. NADBUŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
LIWIEC. RODZINNY WYPOCZYNEK I PIĘKNE WIDOKI
MEANDRY BUGU I LIWCA. KAJAKI, ROWERY I ŚWIĘTY SPOKÓJ

Meandry Liwca, fot. Ryszard Sakowski

Gmina Mrozy – rezerwaty przyrody i Jeruzal

Droga wiedzie dalej na południe przez zabudowania kilku wsi i gęste lasy. Jedziemy kolejno przez Skrudę, Choszcze i Porzewnicę, po ok. 9 km odbijamy lekko w prawo i wjeżdżamy do Rezerwatu Florianów. Jest to jeden z największych rezerwatów przyrody województwa mazowieckiego. Chroni dobrze zachowane formy geomorfologiczne pochodzenia lodowcowego oraz las, który je porasta.

Na terenie rezerwatu uważny obserwator może dostrzec żurawie lub bociany czarne, a nawet rzadkiego dzięcioła białogrzbietego. Odnaleźć można tam również leśniczówkę – murowany dworek z przełomu XIX i XX wieku oraz ceglaną kolumnę upamiętniającą starostę kleszczelowskiego, Floriana Cieszkowskiego.

Od rezerwatu dzieli nas już tylko 6 km do wsi Jeruzal, która jest metą tego odcinka ultramaratonu. W wiosce powstawały zdjęcia do serialu „Ranczo”. Znajduje się tu wiele budynków związanych z produkcją, w tym sklep „U Krysi”, przed którym przesiadują bohaterowie na słynnej ławeczce, serialowa plebania w Wilkowyjach i biuro senatora.

Jeruzal to też wioska pełna zabytków: oprócz drewnianego kościoła, zobaczyć można w niej m.in. dzwonnicę z XVIII wieku lub klasycystyczny łuk triumfalny – mauzoleum Floriana Cieszkowskiego. Na uwagę zasługuje także relikt miejskiego układu przestrzennego w postaci prostokątnego rynku.

ZOBACZ TEŻ:
JERUZAL JAK NOWA ZELANDIA

Najsławniejsza ławeczka w Polsce przed sklepem „U Krysi” w Jeruzalu/Wilkowyjach

ULTRAMARATON MAZOWIECKI GRAVEL

JABŁONIOWE SADY I ODWIECZNA PUSZCZA (CZ. 1)
MALOWNICZE KRAJOBRAZY I MUZYCZNE WSPOMNIENIA (CZ. 2)
DAWNE MIASTA KRÓLEWSKIE W DOLINACH RZEK (CZ. 3)
ROMANTYCZNE ZABYTKI (CZ. 4)
HISTORYCZNE MIEJSCA I NADBUŻAŃSKIE ŁĄKI (CZ. 5)
OSTOJA ROŚLIN I ZWIERZĄT (CZ. 6)
LEŚNE ZAKĄTKI I SERIALOWA PRZYGODA (CZ. 7)
TORFOWISKA I ARCHEOLOGICZNE SKARBY (CZ. 8)
SAKRALNE ZABYTKI I NADWIŚLAŃSKI BRZEG (CZ. 9)

Mazowiecki Gravel

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to forma wycieczek rowerowych z wykorzystaniem rowerów typu „gravel” stworzonych z myślą o pokonywaniu długich dystansów, przede wszystkim po szutrze. Zaletą tego typu jednośladów jest uniwersalna budowa, która sprawia, że świetnie sprawdzają się na co dzień i podczas wielodniowych wypraw w najróżniejszych warunkach.

Ich potencjał w kontekście turystycznym wykorzystali doświadczeni pasjonaci i miłośnicy dwóch kółek, którzy założyli Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Ich wiedza, determinacja i wielka chęć przybliżenia największych atrakcji Mazowsza zaowocowały wyznaczeniem niezwykłej trasy, którą uczestnicy ultramaratonu pokonali w trzy dni w 2021 roku. Łączny jest dystans liczy blisko 550 km, oplatając Warszawę pierścieniem z punktem startu i finiszu w Warce.

Jest to jednocześnie atrakcyjna i szczegółowo wytyczona trasa, której poszczególne fragmenty można przebywać zgodnie ze swoimi możliwościami oraz chęciami. Każdemu z dziewięciu odcinków został poświęcony oddzielny artykuł. Dzięki temu powstały trasy dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, także dla rodzin z dziećmi.

Facebook