PodróżeRowery

HISTORYCZNE MIEJSCA I NADBUŻAŃSKIE ŁĄKI

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to największe wydarzenie kolarsko-przygodowe w regionie. Prezentujemy 5 część trasy z 2021 r.

OSTATECZNA wersja trasy Mazowiecki_Gravel_2021 FINALPobierz

Ultramaraton Mazowiecki Gravel 2021

Piąty odcinek ultramaratonu rozpoczynamy od wyjazdu z Różana przez most nad Narwią. Nasza trasa w dalszej kolejności wiedzie na południowy wschód. Mijamy rzekę Orz, która w tej okolicy ma wyjątkowo kręty przebieg koryta – tworzy meandry i pętle, i zalewa łąki tuż przed ujściem do Narwi. Jest to jeden z najbardziej malowniczych odcinków rzecznych na Mazowszu.

Po 14 km docieramy do Borek, gdzie skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez przejazd kolejowy. Następnie jedziemy przez zwarte lasy, by po około 8 km dotrzeć w okolice wsi Stare Suski i Plewki. Tereny te słyną z wyjątkowo żyznych gleb. W okolicy prowadzona jest unikatowa uprawa borówki amerykańskiej i tłocznia produkująca naturalne soki.

ZOBACZ TEŻ:
NAREW – AMAZONKA I KOKIETKA
NAREW. WODNE SPLOTY, STARORZECZA I ZALEW
ORZYC. RZEKA JAK KURPIOWSKI FOLK

Spływ kajakowy rzeką Orzyc, fot. Maciej Jóźwiak

Puszcza Biała

W dalszej kolejności kierujemy się na południowy wschód przez lasy Puszczy Białej. Jest to zielony kompleks w widłach Bugu i Narwi, gdzie dominuje drzewostan sosnowy. Na terenie puszczy występuje wiele roślin chronionych, a w jej rejonie gniazduje 150 gatunków ptaków, w tym żurawie i czarne bociany.

Mijając okolice wsi Pecynka, docieramy do pomnika upamiętniającego partyzantów Armii Krajowej, poległych w walce z oddziałami Wehrmachtu. Dalej, na wysokości wsi Grębki, trafiamy do lewego dopływu Narwi – płynącej wąskim korytem rzeki Wymakracz.

Nasza droga, wciąż wiodąca na południowy wschód, nadal biegnie przez puszczańskie lasy. Po 7 km docieramy do kolejnej rzeki – Tuchełki i zabudowań wsi Nagoszewo. To jedna z najstarszych osad w Puszczy Białej. W czerwcu 1863 roku, podczas powstania styczniowego na terenie Nagoszewa doszło do starcia powstańców z wojskami rosyjskimi. Obecnie stoi tam pomnik upamiętniający ofiary bitwy.

ZOBACZ TEŻ:
MEANDRY BUGU I LIWCA. KAJAKI, ROWERY I ŚWIĘTY SPOKÓJ
MAZOWSZE JESZCZE MA PUSZCZE
SIEDLISKO LELUJA

Ruiny zamku biskupiego w Broku

Brok

Przed nami odcinek trasy, wynoszący około 9 km, wiodący wprost do miasta Brok, położonego nad Bugiem. Atrakcyjna lokalizacja miejscowości sprawia, że znajduje się tu wiele ośrodków wypoczynkowych.

Brok jest świetną bazą dla osób lubiących aktywny wypoczynek. W okolicy znajdziemy wiele ścieżek rowerowych, park linowy i plażę miejską, organizowane są tu również liczne spływy kajakowe.

W mieście odnajdą się także turyści poszukujący ciszy i spokoju. Mogą oni ukoić zmysły podczas spacerów wśród drzew Puszczy Białej lub po nadbużańskich łąkach. Okolica słynie z ruin letniego zamku biskupiego, ratusza miejskiego w stylu klasycystycznym oraz tradycyjnych domów z XIX wieku przy placu Kościelnym, a także kościoła św. Andrzeja Apostoła – gotycko-renesansowej świątyni z lat 1542-1560, znajdującej się na Pętli Wschodniej szlaku krajoznawczego Perły Mazowsza.

ULTRAMARATON MAZOWIECKI GRAVEL

JABŁONIOWE SADY I ODWIECZNA PUSZCZA (CZ. 1)
MALOWNICZE KRAJOBRAZY I MUZYCZNE WSPOMNIENIA (CZ. 2)
DAWNE MIASTA KRÓLEWSKIE W DOLINACH RZEK (CZ. 3)
ROMANTYCZNE ZABYTKI (CZ. 4)
HISTORYCZNE MIEJSCA I NADBUŻAŃSKIE ŁĄKI (CZ. 5)
OSTOJA ROŚLIN I ZWIERZĄT (CZ. 6)
LEŚNE ZAKĄTKI I SERIALOWA PRZYGODA (CZ. 7)
TORFOWISKA I ARCHEOLOGICZNE SKARBY (CZ. 8)
SAKRALNE ZABYTKI I NADWIŚLAŃSKI BRZEG (CZ. 9)

Mazowiecki Gravel

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to forma wycieczek rowerowych z wykorzystaniem rowerów typu „gravel” stworzonych z myślą o pokonywaniu długich dystansów, przede wszystkim po szutrze. Zaletą tego typu jednośladów jest uniwersalna budowa, która sprawia, że świetnie sprawdzają się na co dzień i podczas wielodniowych wypraw w najróżniejszych warunkach.

Ich potencjał w kontekście turystycznym wykorzystali doświadczeni pasjonaci i miłośnicy dwóch kółek, którzy założyli Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Ich wiedza, determinacja i wielka chęć przybliżenia największych atrakcji Mazowsza zaowocowały wyznaczeniem niezwykłej trasy, którą uczestnicy ultramaratonu pokonali w trzy dni w 2021 roku. Łączny jest dystans liczy blisko 550 km, oplatając Warszawę pierścieniem z punktem startu i finiszu w Warce.

Jest to jednocześnie atrakcyjna i szczegółowo wytyczona trasa, której poszczególne fragmenty można przebywać zgodnie ze swoimi możliwościami oraz chęciami. Każdemu z dziewięciu odcinków został poświęcony oddzielny artykuł. Dzięki temu powstały trasy dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, także dla rodzin z dziećmi.

 

 

Facebook