KajakiNad wodą

ORZYC. RZEKA JAK KURPIOWSKI FOLK

Cały czas się wierci – raz w prawo, raz w lewo, czasem zawraca, żeby kilkaset metrów dalej zrobić gwałtowny zwrot, a z Węgierką łączy się nawet w całą pętelkę. Jakby wyskoczyła z wycinanki czy ludowej plecionki. Orzyc – rzeka malownicza jak region, przez który przepływa – Kurpie.

DLA KOGO

Orzyc, prawy dopływ Narwi, to piękna, dzika rzeka nizinna, w górnej części uregulowana i dostępna nawet dla początkujących kajakarzy. Od Chorzeli (92 km) szlak jest łatwy, niezatłoczony i oznakowany. Orzyc silnie meandruje, ma urozmaicone brzegi: zarośnięte szuwarami lub piaszczyste, miejscami zdarzają się też wysokie skarpy (do 15 m – od Podosia do Łęgu). Na długich, prostych odcinkach ma niskie brzegi i płynie spokojnie wśród podmokłych łąk, pól i zadrzewień. Poniżej Krasnosielca dolina zwęża się, a brzegi często są zadrzewione. W Smrocku znajduje się elektrownia wodna (przenoska), poniżej wsi w nurcie trzeba uważać na drzewa powalone przez bobry, pojawiają się także bystrza. Za Szelkowem rzekę ocieniają drzewa. Woda bogata jest w ryby i roślinność. Na brzegach można znaleźć dobre miejsca biwakowe.

O RZECE

Wypływa na Nizinę Północnomazowiecką z bagien w okolicy Wzniesień Mławskich, na wschód od Mławy. Płynie przez Równinę Kurpiowską i Wysoczyznę Ciechanowską, m.in. przez miejscowości Chorzele, Jednorożec, Krasnosielc i Maków Mazowiecki, a do Narwi uchodzi we wsi Kalinowo.

GDZIE ROZPOCZĄĆ SPŁYW

Jednodniowe:
• Maków Mazowiecki – Smrock – Bobrowy Dwór,
• Ciepielewo – Smrock – Bobrowy Dwór,
• Smrock – Bobrowy Dwór – Magnuszew – Przeradowo,
• Krasnosielc – Podoś – Łęg

3-4-dniowe:
• Chorzele – Przeradowo

PODCZAS SPŁYWU WARTO ZOBACZYĆ

• Maków Mazowiecki – gotycki kościół parafialny Bożego Ciała,
• Łyse – ośrodek kurpiowskiej sztuki ludowej,

ORGANIZATORZY SPŁYWU

www.kajaki-dylewski.pl
www.splywykajakowe.org

Facebook