AktualnościMusisz zobaczyćPodróże

ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CZERSKU. HISTORIA VIVA 2024

Czersk to dzisiaj niewielka miejscowość, ale za czasów książąt mazowieckich znajdował się tu najważniejszy, obok Płocka, ośrodek władzy na Mazowszu. W miejscu słowiańskiej osady już w XI wieku powstał gród, a potem monumentalny zamek, zmieniały się stroje, zajęcia i rozrywki mieszkańców. Dni rozkwitu przeplatały się z okresami upadku, kiedy wróg lub zaraza pustoszyli całą okolicę. O czasach świetności Czerska przypominają obecnie turnieje rycerskie, rekonstrukcje i pikniki historyczne.

Ale do twierdzy książąt mazowieckich przyciągają też inne wydarzenia: koncerty jazzowe i organizowana co roku Noc Spadających Gwiazd.

Historia Viva na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku, fot. Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

HISTORIA VIVA 2024 – WYBRANE WYDARZENIA

MAJ
25-26.05 – Historia Viva | Mazowia Mediaevalis – życie w średniowiecznym Czersku
30-31.05 – Historia Viva | Viva Magnus

CZERWIEC
8.06 – 3. Bieg królowej Bony
22-23.06 – Historia Viva | NOC KUPAŁY
29-30.06 – Historia Viva | Złoty Wiek, czyli słodka Szesnastka

LIPIEC
7.07 – JazZamek Czersk | MaBaSo i Kuba Badach
13-14.07 – Historia Viva | Archeologiczne zagadki Mazowsza – Wandalowie i Amazonki | więcej
14.07 – JazZamek Czersk | Power Set i Krzesimir Dębski
26-28.07 – Zlot Sokoła na zamku, szczegóły wkrótce

SIERPIEŃ
10.08 – Noc spadających gwiazd na zamku w Czersku
15-18.08 – Historia Viva | PIKNIK ARCHEOLOGICZNY
31.08-1.09 – Historia Viva | HISTORIA FANTASTICA LARP FANTASY

WRZESIEŃ
7-8 (ew. 14-15).09 – Europejskie Dni Dziedzictwa | Viva Magnus
14-15 (ew. 7-8).09 – Historia Viva | Viva Ignis
21-22.09 – Historia Viva | Viva Sarmatia

Więcej szczegółów na stronie Zamku w Czersku.

PIERWSI OSADNICY, ANGLOSASKI KRÓLEWICZ I SMOK

Ślady pierwszego osadnictwa odkryte na tym terenie przez archeologów zostały ocenione na… 3 tysiące lat! Osada kultury łużyckiej powstała na wysepce na Wiśle, która płynęła wówczas tuż obok dzisiejszego wzgórza zamkowego. Ślady cmentarzyska kultury przeworskiej z początku naszej ery również znaleziono w tym miejscu, ale już słowiańska osada założona została w VII w. n.e. na czerskich wzgórzach. Na jednym z nich w XI wieku powstał gród obronny. W pierwszym historycznym zapisie w dokumentach z 1142 r. miejsce to nazwane jest Czerniczkiem 🙂 Ale to już mniej więcej czasy Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana. Z nieco wcześniejszego okresu pochodzi bohater niezwykłego znaleziska na podwórcu zamkowym.

Podczas wykopalisk prowadzonych w latach 60. na terenie zamku w Czersku, dokładnie w kościele grodowym, naukowcy znaleźli grób tajemniczego dostojnika. Według jednej z hipotez był to komes Magnus, który przez Wrocław dotarł na zamek w Czersku aż z… Anglii!

Magnus miałby być synem anglosaskiego króla Harolda II i to właśnie za jego sprawą dwunogi smok zwany wywerną – albo bardziej słowiańsko żmijem – trafił najpierw na tarczę księcia czerskiego Trojdena I, później do herbu księstwa, a współcześnie na kilka mazowieckich herbów, głównie powiatów – warszawskiego zachodniego, grójeckiego, ostrowskiego, garwolińskiego, otwockiego oraz na herb miejscowości Lesznowola.

Dwunogiego smoka ze skrzydłami i ostro zakończonym ogonem, tyle że w kolorze czerwonym, miał w herbie książę Janusz I Starszy. I to właśnie dzięki niemu powstał na wzgórzu gotycki zamek z czerwonej cegły.

KSIĄŻĘ JANUSZ I KRÓLOWA BONA

Czersk stał się z czasem centrum militarnym Mazowsza, a w XIV w. uzyskał prawa miejskie. Później, zwłaszcza po zmianie koryta Wisły, która nie obmywała już wzgórza zamkowego, a także po przeniesieniu stolicy księstwa przez Janusza I Starszego do Warszawy, wydawało się, że Czersk zacznie tracić na znaczeniu. I wtedy rozpoczęła się budowa zamku.

Miejsce po wcześniejszym grodzie zostało dokładnie oczyszczone, a wzgórze podniesione o 5 metrów. Najlepsi mistrzowie zostali odwołani z Warszawy, a nawet sprowadzeni z Malborka, by postawić siedzibę godną księcia. Budowa zakończyła się prawdopodobnie tuż przed lipcem roku 1410, kiedy książę Janusz wsparł króla Władysława Jagiełłę w wojnie z zakonem krzyżackim.

Po przejęciu Mazowsza przez Koronę Królestwa Polskiego w 1526 r. Czersk stał się własnością polskich władców, przez pewien czas, wraz z większością Mazowsza, należał do królowej Bony. Bona Sforza d’Aragona, wdowa po królu Zygmuncie Starym, księżna Bari i Rosano, rozbudowała tutejszy zamek, a okolicznym mieszkańcom zaszczepiła miłość do ogrodnictwa i… winnej latorośli.

O barwnej historii zamku w Czersku opowiada edukatorka, autorka gry zamkowej Halina Świrska:

Miłośnicy historii średniowiecznej i rekonstrukcji 3D odnajdą szczegółowo i fascynująco opracowaną historię Czerska i tutejszej twierdzy na stronie zamku.

Do czasów świetności Czerska nawiązują coroczne turnieje rycerskie i regularnie organizowane w sezonie wiosenno-letnim wydarzenia edukacyjne i rekonstrukcje historyczne pozwalające poznać koloryt i obyczaje dawnych epok.

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

– parking dla kamperów dostępny przy obiekcie: TAK (Rynek w Czersku)
– dostęp do prądu: NIE
– zatankowanie wody: NIE
– zrzut szarej wody: NIE
– toaleta ogólnodostępna: TAK

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Dane kontaktowe

ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CZERSKU
plac Tysiąclecia 1, 05-530 Czersk
KASA BILETOWA: tel. 22 727 35; 22 516 240 046
Strona www
Facebook