PodróżeRowery

JABŁONIOWE SADY I ODWIECZNA PUSZCZA

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to największe wydarzenie kolarsko-przygodowe w regionie. Prezentujemy 1 część trasy z 2021 r.

OSTATECZNA wersja trasy Mazowiecki_Gravel_2021 FINALPobierz

Ultramaraton Mazowiecki Gravel 2021 – Warka

Pierwszy, 80-kilometrowy odcinek Ultramaratonu Mazowiecki Gravel, zatytułowany „Jabłoniowe sady i odwieczna puszcza”, rozpoczynamy w Warce. To dawne miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego położone w Dolinie Dolnej Pilicy, która słynie z tradycji piwowarskich oraz sadowniczych.

Naszym punktem startu jest warecki rynek, który otaczają różnobarwne, jednokondygnacyjne kamienice. W południowej pierzei widzimy masywną bryłę i śnieżnobiałe ściany klasycystycznego ratusza z początku XIX wieku. Przed budynkiem stoi pomnik przedstawiający hetmana Stefana Czarnieckiego, odsłonięty dokładnie 367 lat po jego zwycięstwie nad Szwedami (1656 rok).

Tym, którzy zarezerwowali nieco więcej czasu na pobyt w malowniczej Warce, polecamy spacer ulicą Farną do kościoła świętego Mikołaja Biskupa z początku XVII wieku. Następnie, kierując się do dzielnicy Winiary, warto odwiedzić pałac Pułaskich z końca XVII wieku, w którym mieści się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z kolekcją pamiątek po bohaterze Polski i USA.

Warkę opuszczamy kolejno ulicami Lotników i Wichradzką, by dotrzeć na otwarte przestrzenie pól i sadów – w przewadze jabłoniowych. Kierując się na północny zachód dostrzegamy zabudowania Lewiczyna – wsi o szlacheckich korzeniach, słynącej z drewnianej świątyni z początków XVII wieku.

ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM PUŁASKIEGO W WARCE
WARKA. KEMPING NAD PILICĄ
PILICA. SZLAK WODNY I LĄDOWY

Kraina Jeziorki

Dalsza droga wiedzie bardziej na północ. Mijamy prawy dopływ Jeziorki – płynącą wąskim, uregulowanym korytem Kraskę. Po około 5 kilometrach pedałowania przejeżdżamy przez Belsk Duży. W okolicy odnajdziemy zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego pałac w Małej Wsi, w którym obecnie mieści się hotel ze spa, a także dworki szlacheckie w Rębowoli, Rosochowie, Odrzywołku czy Wilczogórze.

Około 2 km za Belskiem Dużym rozciągają się rozległe tereny Rezerwatu Modrzewina. Jest to największe skupisko modrzewia polskiego w skali kraju.

Nasza trasa, wciąż wiodąca na północny zachód, przebiega wzdłuż cenionej przez kajakarzy Jeziorki, lewego dopływu Wisły. W dalszej kolejności mijamy stawy, by dotrzeć do Osuchowa – niewielkiej wsi, która szczyci się dwoma unikalnymi zabytkami – neogotyckim kościołem pw. św. Stanisława oraz klasycystycznym zespołem pałacowo-parkowym należącym niegdyś do rodu Platerów (rodziny Emilii Plater, dowódczyni podczas powstania listopadowego).

Ostatnia część trasy to 25-kilometrowy odcinek wiodący do Starego Karolinowa – wsi na skraju Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, kompleksu ochraniającego pozostałości historycznych puszcz mazowieckich.

ULTRAMARATON MAZOWIECKI GRAVEL

JABŁONIOWE SADY I ODWIECZNA PUSZCZA (CZ. 1)
MALOWNICZE KRAJOBRAZY I MUZYCZNE WSPOMNIENIA (CZ. 2)
DAWNE MIASTA KRÓLEWSKIE W DOLINACH RZEK (CZ. 3)
ROMANTYCZNE ZABYTKI (CZ. 4)
HISTORYCZNE MIEJSCA I NADBUŻAŃSKIE ŁĄKI (CZ. 5)
OSTOJA ROŚLIN I ZWIERZĄT (CZ. 6)
LEŚNE ZAKĄTKI I SERIALOWA PRZYGODA (CZ. 7)
TORFOWISKA I ARCHEOLOGICZNE SKARBY (CZ. 8)
SAKRALNE ZABYTKI I NADWIŚLAŃSKI BRZEG (CZ. 9)

Mazowiecki Gravel

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to forma wycieczek rowerowych z wykorzystaniem rowerów typu „gravel” stworzonych z myślą o pokonywaniu długich dystansów, przede wszystkim po szutrze. Zaletą tego typu jednośladów jest uniwersalna budowa, która sprawia, że świetnie sprawdzają się na co dzień i podczas wielodniowych wypraw w najróżniejszych warunkach.

Ich potencjał w kontekście turystycznym wykorzystali doświadczeni pasjonaci i miłośnicy dwóch kółek, którzy założyli Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Ich wiedza, determinacja i wielka chęć przybliżenia największych atrakcji Mazowsza zaowocowały wyznaczeniem niezwykłej trasy, którą uczestnicy ultramaratonu pokonali w trzy dni w 2021 roku. Łączny jest dystans liczy blisko 550 km, oplatając Warszawę pierścieniem z punktem startu i finiszu w Warce.

Jest to jednocześnie atrakcyjna i szczegółowo wytyczona trasa, której poszczególne fragmenty można przebywać zgodnie ze swoimi możliwościami oraz chęciami. Każdemu z dziewięciu odcinków został poświęcony oddzielny artykuł. Dzięki temu powstały trasy dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, także dla rodzin z dziećmi.

Facebook