Ultramaraton Mazowiecki Gravel to największe wydarzenie kolarsko-przygodowe w regionie. Prezentujemy 4 część trasy z 2021 r.

OSTATECZNA wersja trasy Mazowiecki_Gravel_2021 FINALPobierz

Ultramaraton Mazowiecki Gravel 2021 – Opinogóra

Czwarty odcinek ultramaratonu rozpoczynamy od wyjazdu z Ciechanowa. Opuszczamy miasto ulicą Kącką i zmierzamy w kierunku północno wschodnim.

Po 25 minutach jazdy docieramy do zabudowań Opinogóry Górnej. Znajduje się tam niewielki neogotycki pałac, położony w samym sercu malowniczego parku. Dawniej budynek pełnił funkcję pawilonu ogrodowego i letniej atrakcji – gospodarze przyjmowali w nim gości i wydawali przyjęcia. Obecnie działa w nim Muzeum Romantymu, w którym obejrzeć można pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego, jednego z największych poetów polskiego romantyzmu.

Obok pałacu znajduje się dwór z początku XX wieku, dawna oficyna dworska oraz park w stylu angielskim z rozległymi, malowniczymi stawami. Wyjątkową atrakcją parku jest minizoo z rzadkimi okazami ptaków.

Po opuszczeniu Opinogóry udajemy się w kierunku północno wschodnim, mijając dwie niewielkie rzeczki – Sonę oraz Pełtę. Wjeżdżając do wsi Zielona, kierujemy się dalej na wschód.

ZOBACZ TEŻ:
OPINOGÓRA. MAZOWIECKA STOLICA ROMANTYZMU
MAZOWIECKIE ROMANSE, TRAGEDIE I MIEJSCA MAGICZNE

W dorzeczu Narwi

Po godzinie jazdy, którą przemierzamy wśród pól uprawnych i tradycyjnych mazowieckich wsi, docieramy do przysiółka Łęgi, położonego nad rzeką Orzyc. Każdego roku w okolicy tej organizowane są popularne spływy kajakowe, a przysiółek stanowi jeden z przystanków na wodnej trasie.

Rzekę Orzyc – prawy dopływ Narwi – cechuje spokojny nurt i niewielki spadek koryta, a także niezliczone meandry. Nad błotnistymi brzegami często można spotkać wędkarzy, którzy przyjeżdżają nad wodę łowić sumy, okonie i szczupaki.

Dalsza droga wiedzie na południe przez tereny leśne. Przez kwadrans będziemy mijać sosny, topole i świerki, by wkrótce znów wjechać w otwarte przestrzenie pól i dotrzeć do zabudowań Dąbrówki. Za wsią odbijamy w lewo, kierując się na południowy wschód. Nasza trasa następnie biegnie wzdłuż Różanicy – niewielkiej rzeki, która jest prawym dopływem Narwi. Narew to jedna z najdłuższych rzek Polski – nizinna, tworzy rozległe powierzchnie bagien, błot i torfowisk, stając się ostoją ptactwa wodnego.

ZOBACZ TEŻ:
NAREW – AMAZONKA I KOKIETKA
NAREW. WODNE SPLOTY, STARORZECZA I ZALEW
ORZYC. RZEKA JAK KURPIOWSKI FOLK

Narew

Twierdza Różan

Po niecałej godzinie pedałowania przez tereny leśne docieramy do miasteczka Różan, położonego na prawym brzegu Narwi. Na terenie miejscowości można zwiedzić zabytkowe fortyfikacje wybudowane przez Rosjan na początku XX wieku, które broniły dostępu do różańskiego przedmościa podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.

W pobliżu można odwiedzić także cmentarz z zabytkowymi nagrobkami, kaplicę grobową rodziny Kossakowskich z 1880 roku, a także neogotycki kościół św. Anny z przełomu XVI i XVII wieku, ufundowana przez królową Annę Jagiellonkę. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze: w kaplicy św. Anny oraz ołtarze Miłosierdzia Bożego i Jana Pawła II w nawach bocznych.

Wielu przyjezdnym Różan kojarzy się z pomnikiem – czołgiem, który stanął na miejskim placu w roku 1978, a dziś pełni rolę zabytku techniki wojskowej. To popularny model T34/85.

W Różanie kończy się 4 etap wyprawy i zbieramy siły na kolejny odcinek ultramaratonu.

ULTRAMARATON MAZOWIECKI GRAVEL

JABŁONIOWE SADY I ODWIECZNA PUSZCZA (CZ. 1)
MALOWNICZE KRAJOBRAZY I MUZYCZNE WSPOMNIENIA (CZ. 2)
DAWNE MIASTA KRÓLEWSKIE W DOLINACH RZEK (CZ. 3)
ROMANTYCZNE ZABYTKI (CZ. 4)
HISTORYCZNE MIEJSCA I NADBUŻAŃSKIE ŁĄKI (CZ. 5)
OSTOJA ROŚLIN I ZWIERZĄT (CZ. 6)
LEŚNE ZAKĄTKI I SERIALOWA PRZYGODA (CZ. 7)
TORFOWISKA I ARCHEOLOGICZNE SKARBY (CZ. 8)
SAKRALNE ZABYTKI I NADWIŚLAŃSKI BRZEG (CZ. 9)

Mazowiecki Gravel

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to forma wycieczek rowerowych z wykorzystaniem rowerów typu „gravel” stworzonych z myślą o pokonywaniu długich dystansów, przede wszystkim po szutrze. Zaletą tego typu jednośladów jest uniwersalna budowa, która sprawia, że świetnie sprawdzają się na co dzień i podczas wielodniowych wypraw w najróżniejszych warunkach.

Ich potencjał w kontekście turystycznym wykorzystali doświadczeni pasjonaci i miłośnicy dwóch kółek, którzy założyli Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Ich wiedza, determinacja i wielka chęć przybliżenia największych atrakcji Mazowsza zaowocowały wyznaczeniem niezwykłej trasy, którą uczestnicy ultramaratonu pokonali w trzy dni w 2021 roku. Łączny jest dystans liczy blisko 550 km, oplatając Warszawę pierścieniem z punktem startu i finiszu w Warce.

Jest to jednocześnie atrakcyjna i szczegółowo wytyczona trasa, której poszczególne fragmenty można przebywać zgodnie ze swoimi możliwościami oraz chęciami. Każdemu z dziewięciu odcinków został poświęcony oddzielny artykuł. Dzięki temu powstały trasy dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, także dla rodzin z dziećmi.

 

 

Facebook