PodróżeRowery

DAWNE MIASTA KRÓLEWSKIE W DOLINACH RZEK

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to największe wydarzenie kolarsko-przygodowe w regionie. Prezentujemy 3 część trasy z 2021 r.

OSTATECZNA wersja trasy Mazowiecki_Gravel_2021 FINALPobierz

Ultramaraton Mazowiecki Gravel 2021 – Wyszogród

Trzeci etap utramaratonu ma blisko 85 km długości i rozpoczyna się w Wyszogrodzie. Znajduje się tam Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, gdzie można obejrzeć eksponaty związane z żeglugą, handlem i zwyczajami ludności zamieszkującej tereny środkowej Wisły oraz z obszarem dawnej ziemi wyszogrodzkiej.

Wizytówką miejscowości jest zbudowany w stylu barokowym kościół Matki Boskiej Anielskiej (kościół franciszkanów) z zabytkowym ołtarzem, nawami i późnogotyckim prezbiterium.

Wyszogród opuszamy podążając ulicą Niepodległości, która wiedzie wzdłuż prawego brzegu Wisły. Po 3 kilometrach trasy skręcamy w lewo, by dotrzeć do zabudowań wsi Chmielewo. Po przejechaniu przez DK 62 kierujemy się dalej na północny wschód.

ZOBACZ TEŻ:
WYSZOGRÓD. GDZIE JEST ZAMEK?!

Wyszogród

Czerwińsk nad Wisłą i truskawkowe pola

Za Stobiecinem nasza trasa zmienia kierunek, wiodąc do Czerwińska nad Wisłą – miejscowości, której historia sięga XII wieku. Najcenniejszym zabytkiem miasteczka jest bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, zwana też sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Obiekt określany jest mianem perły architektury renesansowej z dekoracyjnym portalem autorstwa Wiligelma z Modeny. Wnętrze świątyni zdobią freski z różnych epok i polichromie (w tym Hansa Dürera).

Z Czerwińska nad Wisłą kierujemy się na północ, mijając kolejno Stary Boguszyn, Naruszewo i Płońsk. Dalsza droga wiedzie pomiędzy rozległymi truskawkowymi polami, prowadząc do doliny Wkry przed wsią Malużyn. Wkra to rzeka wyjątkowo bogata w różne gatunki ryb i ciesząca się popularnością wśród kajakarzy.

Po przejechaniu 5 km w kierunku wschodnim skręcamy w lewo i za wsią Luberadz docieramy do lewego dopływu Wkry – rzeki Łydynia. Luberadz słynie z klasycystycznego pałacu Józefa Dembowskiego, chorążego zawkrzeńskiego. Do jego dawnej rezydencji prowadzą dwie aleje lipowe: jedna od zachodu od strony bramy, druga – znad jeziora od południa. Najciekawszym pomieszczeniem pałacowym jest owalna sala balowa udekorowana dwunastoma parami jońskich kolumn.

ZOBACZ TEŻ:
CZERWIŃSK NAD WISŁĄ. NA PRZECIĘCIU HISTORYCZNYCH SZLAKÓW

Widok na romańską katedrę na skarpie wiślanej w Czerwińsku nad Wisłą

Wzdłuż Łydyni do Ciechanowa

Nasza trasa wiedzie następnie wzdłuż Łydyni – na północny wschód. Po 45 minutach dostrzegamy zabudowania wsi Nużewo, gdzie zobaczyć można pozostałości po drewnianym dworze zbudowanym w duchu architektury letniskowej. Na terenie parku otaczającego dwór znajduje się XIX-wieczna zapomniana kapliczka.

Za wsią po raz kolejny przejeżdżamy przez Łydynię, by po 20 minutach pedałowania zakończyć naszą wycieczkę w Ciechanowie. Wizytówką miasta jest Zamek Książąt Mazowieckich zbudowany na przełomie XIV i XV wieku przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Podczas wizyty w zamkowym muzeum można obejrzeć wystawę broni i poznać historię dawnych władców Mazowsza.

ZOBACZ TEŻ:
MAZOWIECKA TWIERDZA W CIECHANOWIE
ŚREDNIOWIECZNE TWIERDZE MAZOWSZA
NIEZWYKŁE KOBIETY MAZOWSZA I ICH MIEJSCA
KĄPIELISKO KRUBIN W CIECHANOWIE

ULTRAMARATON MAZOWIECKI GRAVEL

JABŁONIOWE SADY I ODWIECZNA PUSZCZA (CZ. 1)
MALOWNICZE KRAJOBRAZY I MUZYCZNE WSPOMNIENIA (CZ. 2)
DAWNE MIASTA KRÓLEWSKIE W DOLINACH RZEK (CZ. 3)
ROMANTYCZNE ZABYTKI (CZ. 4)
HISTORYCZNE MIEJSCA I NADBUŻAŃSKIE ŁĄKI (CZ. 5)
OSTOJA ROŚLIN I ZWIERZĄT (CZ. 6)
LEŚNE ZAKĄTKI I SERIALOWA PRZYGODA (CZ. 7)
TORFOWISKA I ARCHEOLOGICZNE SKARBY (CZ. 8)
SAKRALNE ZABYTKI I NADWIŚLAŃSKI BRZEG (CZ. 9)

Mazowiecki Gravel

Ultramaraton Mazowiecki Gravel to forma wycieczek rowerowych z wykorzystaniem rowerów typu „gravel” stworzonych z myślą o pokonywaniu długich dystansów, przede wszystkim po szutrze. Zaletą tego typu jednośladów jest uniwersalna budowa, która sprawia, że świetnie sprawdzają się na co dzień i podczas wielodniowych wypraw w najróżniejszych warunkach.

Ich potencjał w kontekście turystycznym wykorzystali doświadczeni pasjonaci i miłośnicy dwóch kółek, którzy założyli Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Ich wiedza, determinacja i wielka chęć przybliżenia największych atrakcji Mazowsza zaowocowały wyznaczeniem niezwykłej trasy, którą uczestnicy ultramaratonu pokonali w trzy dni w 2021 roku. Łączny jest dystans liczy blisko 550 km, oplatając Warszawę pierścieniem z punktem startu i finiszu w Warce.

Jest to jednocześnie atrakcyjna i szczegółowo wytyczona trasa, której poszczególne fragmenty można przebywać zgodnie ze swoimi możliwościami oraz chęciami. Każdemu z dziewięciu odcinków został poświęcony oddzielny artykuł. Dzięki temu powstały trasy dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, także dla rodzin z dziećmi.

 

Facebook