AktualnościMusisz zobaczyćPodróże

MAZOWIECKA TWIERDZA W CIECHANOWIE

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie ma ponad 600 lat. Potężna budowla gotycka z dwiema basztami została wzniesiona za czasów księcia Siemowita III i pozostawała niezdobytą twierdzą, dopóki stacjonowali w niej rycerze.

Twierdza pełna tajemnic

Jak wszystkie dawne zamki, kryje wciąż wiele tajemnic. Jednej z nich – miejsca ukrycia skarbu księcia Janusza I – strzeże straszliwy czarny pies, a właściwie rycerz przemieniony w groźne zwierzę przez alchemika. I nie jest to jedyna legenda związana z tym miejscem!

Na terenie zamku, który poddany został w ostatnich latach głębokiej rewitalizacji, mieści się oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej z doskonale wyposażonymi w nowoczesny sprzęt dydaktyczny salami ekspozycyjnymi. Obecnie prezentowane są w nim dwie wystawy stałe: „Fakty i mity ciechanowskiego zamku” oraz „Księstwo Mazowieckie 1200-1526: intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”.

O historii i o tym co do zaoferowania zwiedzającym ma obecnie zamek w Ciechanowie opowiada fascynująco muzealniczka Agnieszka Magalska-Banach, która twierdzę wybudowaną za czasów księcia Siemowita III zna od podszewki, bo… bywa tam codziennie!

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

– rekomendujemy dwa parkingi w Ciechanowie: przy dworcu PKP oraz przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (ul. 17 Stycznia 60 B)
– dostęp do prądu: NIE
– zatankowanie wody: NIE
– zrzut szarej wody: NIE
– toaleta ogólnodostępna: TAK

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Dane kontaktowe

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
ul. Zamkowa 1, 06-400 Ciechanów
tel. 023 672 40 64
Strona www
Facebook