Podróże

MUZEUM KOLEI W WARSZAWIE I SOCHACZEWIE

fot. Stacja Muzeum

Stacja Muzeum w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to mekki miłośników pociągów i kolejnictwa w ogóle. Przez niemal 70 lat zbiory związane z historią rozwoju kolei na terenie Warszawy i Mazowsza – w tym tabor kolejowy i elementy infrastruktury, a także dokumenty, mapy, modele i makiety kolejowe – trafiały do Muzeum Kolejnictwa, które w 2016 r. przekształciło się w Stację Muzeum w Warszawie. Od połowy lat 80. działa w Sochaczewie oddział Muzeum, który prezentuje historię kolei wąskotorowej.

Stacja Muzeum w Warszawie

Siedzibą Stacji Muzeum jest dawny dworzec Warszawa Główna Osobowa przy ul. Towarowej 3. To lokalizacja na styku trzech dzielnic: Woli, Śródmieścia i Ochoty, niedaleko Placu Zawiszy

Zbiory prezentowane w muzeum gromadzone były wcześniej przez istniejące od 1928 r. Muzeum Kolejnictwa. Warto obejrzeć imponujący, gromadzony przez lata tabor kolejowy, w tym blisko 30 lokomotyw parowych! Wśród zabytków są również elementy infrastruktury kolejowej, a także modele i makiety kolejowe, mundury pracowników kolei, sztandary stowarzyszeń pracowników kolejowych z okresu międzywojennego, zegary i zegarki, lampy, telefony, a także dokumenty i mapy.

Muzeum można zwiedzać przez cały tydzień od godz. 10.00 do 18.00. W poniedziałki wstęp jest wolny.

Nowości – na stronie Stacji Muzeum

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Muzeum Kolei Wąskotorowej powstało w 1986 r., dla lata po zamknięciu Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, której tabor i infrastruktura posłużyły jako zaplecze nowego muzeum, otworzonego jako oddział warszawskiej placówki.

Muzeum w Sochaczewie posiada największą w Europie kolekcję wąskotorowych pojazdów szynowych: w skansenie znajdują się obecnie, według danych na stronie placówki, 163 jednostki taboru wąskotorowego, a na konserwację czeka na zapleczu 50 kolejnych! W salach wystawowych można zapoznać się z historią kolei wąskotorowych w Polsce. Latem – od kwietnia do października – można nawet przejechać się kolejką wąskotorową podczas kursu po Puszczy Kampinoskiej!

Muzeum Kolei Wąskotorowej mieści się przy ul. Licealnej 18 w Sochaczewie. Jest czynne od wtorku do niedzieli od 9.00 do 17.00.

Więcej informacji, m.in. rozkład jazdy pociągu RETRO – na stronie Muzeum

Facebook