KAJAKINAD WODĄPODRÓŻE

WISŁA. KAPRYŚNA KRÓLOWA

Wisła jest wyjątkowa, a spływ królową polskich rzek dostarcza niezapomnianych przeżyć. Jej szerokość w wielu miejscach przekracza kilometr. Pływanie Wisłą jest trudne i polecane tylko zaawansowanym kajakarzom.

Przez wieki Wisła była najważniejszą śródlądowa drogą wodną w Polsce. Umożliwiała transport towarów oraz żeglugę i wpływała na rozwój wielu polskich ośrodków handlowych i przeładunkowych. Obecnie jest żeglowna na odcinku 940 km, jednak jesienią żegluga staje się utrudniona lub wręcz niemożliwa ze względu na okresowy spadek poziomu wody. Na szczęście kajaki potrzebują niewielkiej ilości wody pod kilem i spływy kajakowe Wisłą można organizować również po zakończeniu lata.

DLA KOGO

Wisła jest rzeką mało uregulowaną, dziką, o dużych wahaniach stanów wody zależnie od opadów lub wiosennych roztopów, a po przyborach łatwo zmienia bieg. W granicach województwa mazowieckiego kajakarze mogą spływać od Dęblina do Jeziora Włocławskiego za Płockiem.

Pływanie Wisłą jest trudne i niepolecane dla początkujących. Szlak oznakowany, długi i męczący, ale urozmaicony to dziki spływ kapryśną, wielką rzeką. Jej szerokość w wielu miejscach przekracza kilometr. Rzeka ma spokojny nurt o nizinnym charakterze, ale bywa kapryśna, występują na niej głębie i mielizny oraz silne wiatry i wysokie fale, nagłe przybory wody, zmiany nurtu, liczne odnogi i piaszczyste łachy, wyspy i kępy pośrodku koryta. Czasem też bywa tak spokojna i płytka, że trzeba przepychać kajaki.

W okolicach Płocka wody Wisły spiętrza zapora we Włocławku. Spowodowało to powstanie Jeziora Włocławskiego i zmianę wyglądu rzeki na odcinku około 60 kilometrów. Nad Jeziorem Włocławskim (szerokość 2 km) funkcjonują przystanie i kluby żeglarskie, na pozostałych odcinkach Wisły infrastruktura żeglarska jest słabo rozwinięta. Można biwakować na naturalnych piaszczystych plażach, brzegach, wyspach i kępach.

Po Wiśle można organizować spływy krótkie (10-13 km / 2-3 godz.), całodniowe 20-40 km/ 4-8 godz.), kilkudniowe (50-70 km / 1-2 dni, 80-120 km / 3-4 dni). Cały mazowiecki szlak wiślany ma długość 320 kilometrów.

O RZECE

Wisła, najdłuższa polska rzeka (1047 km), ze źródłami w Beskidzie Śląskim (stoki Baraniej Góry, 1125 m n.p.m.), na teren województwa wpływa po przełomowym odcinku od Zawichostu do Puław. Jest korytarzem migracji oraz miejscem żerowania i gniazdowania wielu gatunków ptaków. Podczas spływu można podziwiać piękne nadrzeczne krajobrazy oraz żyjące nad wodą zwierzęta i ptaki, a w środkowym biegu Wisły starorzecza będące ich ostoją.

GDZIE ROZPOCZĄĆ SPŁYW

Jednodniowy:
• Warszawa: Wawer – Młociny,
• Góra Kalwaria – Warszawa,
• Karczew – Warszawa,
• Warszawa – Modlin,
• Twierdza Modlin – Wyszogród,
• Wyszogród – Płock,
• Mniszew – Góra Kalwaria

Dwudniowy:
• Pilica – Warszawa,
• Warszawa – Wyszogród,
• Kłoda – Góra Kalwaria,
• Świerże Górne – Mniszew

3 – 5 dni:
• Dęblin – Warszawa,
• Warszawa – Płock,
• Góra Kalwaria – Płock,
• Modlin – Nowy Duninów

15 dni:
• Dęblin – Warszawa – Płock

PODCZAS SPŁYWU WARTO ZOBACZYĆ

Nad rzeką jest wiele ciekawych obiektów, jak ruiny zamku w Czersku, bazylika romańska w Czerwińsku czy Wzgórze Tumskie w Płocku. Najciekawszy jest odcinek od Warszawy do twierdzy w Modlinie. Panorama stolicy to mieszanka historii i nowoczesności, z rzeki widać Stare Miasto, Cytadelę, kościelne wieże, nowoczesne biurowce oraz zatłoczone bulwary, a po praskiej stronie Stadion Narodowy i piaszczyste plaże. Warto spojrzeć na połączenie wielkich rzek Wisły i Narwi oraz obejrzeć Spichlerz w twierdzy Modlin, za którą z kolei widać rezerwaty, wyspy i piaszczyste łachy oraz urwiste wiślane skarpy porozcinane wąwozami. Przeciwległy brzeg to zalewowe tereny Puszczy Kampinoskiej oddzielone wałem przeciwpowodziowym.

ZOBACZ TEŻ:
SOLEC NAD WISŁĄ. MIASTO KRÓLÓW I KRYJÓWKA GENERAŁA
ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CZERSKU
BULWARY WIŚLANE. NAJWIĘKSZY KLUB WARSZAWY
TWIERDZA MODLIN – GWIAZDA FILMOWA MAZOWSZA
CZERWIŃSK JEST ZNOWU MIASTEM!
WYSZOGRÓD. GDZIE JEST ZAMEK?!
PŁOCK. KSIĄŻĘCE MIASTO-BOHATER
BAZYLIKA KATEDRALNA W PŁOCKU

ORGANIZATORZY SPŁYWÓW

www.kajakajak.pl
www.kajaki-dylewski.pl
www.kajakwstolicy.pl
www.kajaki-wisla.pl
www.ekoturyzm.pl

Facebook