MUSISZ ZOBACZYĆPODRÓŻE

TWIERDZA MODLIN – GWIAZDA FILMOWA MAZOWSZA

Wśród miejsc wybieranych przez filmowców na plenery Twierdza Modlin jest prawdziwą gwiazdą. Urokliwe krajobrazy, fascynująca legenda założycielska, niesamowite, unikalne budynki i konstrukcje obronne oraz interesujące, różnorodne wnętrza przyciągnęły na przestrzeni lat najwybitniejszych reżyserów. To tutaj nagrywano sceny takich filmów i seriali jak „CD Dezerterzy”, „Wesele”, „Pan Tadeusz”, Pułkownik Kwiatkowski”, „1920. Bitwa Warszawska” czy „Czas honoru”.

Tajemnice Twierdzy Modlin, niedostępne na co dzień zabytki oraz filmowe plenery zimą można będzie zobaczyć podczas weekendowych wycieczek 11 i 12 lutego:
Odkryj Twierdzę Modlin: Niezwykłe Opowieści z Przewodnikiem!

Pod koniec 2021 roku Twierdza Modlin otrzymała Certyfikat POT – Najlepszy Produkt Turystyczny oraz certyfikat najlepszego produktu turystycznego na Mazowszu. O tym, jak w ostatnich latach zmienił się teren fortyfikacji i jak wyglądają propozycje zwiedzania i poznawania tajemnic kompleksu, opowiada dyrektor Twierdzy Modlin Sebastian Sosiński:

Forteca Francuzów, Rosjan i Polaków

Twierdza Modlin to niezwykłe miejsce – jeden z największych i najlepiej zachowanych zespołów fortecznych w Polsce, z najdłuższym w Europie i drugim pod tym względem na świecie budynkiem – koszarami obronnymi o długości ponad 2 kilometrów, które pomieściłyby nawet 100 tysięcy ludzi!

Fantastyczne warunki obronne u zbiegu trzech rzek – Wisły, Narwi i Wkry – wykreowała natura, a kropkę nad i postawił Napoleon Bonaparte wydając rozkaz wybudowania w tym miejscu umocnień.

Forteca była wielokrotnie rozbudowywana i zawiera elementy fortyfikacji francuskich, rosyjskich oraz polskich. Ostatnią modernizację przed wybuchem I wojny światowej przeprowadzili Rosjanie. Powstało wtedy 10 betonowych fortów z żelbetowymi osłonami i stalowymi wieżyczkami pancernymi, tworzących drugi pierścień fortów w promieniu od 5 do 10 km od cytadeli. Polacy, na osobisty rozkaz Piłsudskiego, dołożyli do istniejących umocnień sześć schronów bojowych oraz rowy przeciwpancerne i umocnienia polowe.

koszary w Twierdzy Modlin

Twierdza Modlin na filmowo

Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek (www.3rzeki.pl), która działa m.in. na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, a więc i Twierdzy Modlin, opracowała różnorodne formy poznawania historycznej fortecy. Bardzo ciekawy jest autorski program zwiedzania twierdzy przygotowany specjalnie dla dzieci – zwiedzanie z Baśką Murmańską, białą niedźwiedzicą, która mieszkała w Modlinie w dwudziestoleciu międzywojennym razem z polskimi żołnierzami. Powstała także trasa filmowa uwzględniająca powstawanie na terenie twierdzy najpopularniejszych obrazów kinowych i seriali.

Oto kolejne przystanki filmowej wycieczki:

Stacja Modlin – można ją zobaczyć w „Tam i z powrotem” jako stację Głusk, na której wysiadł Jurek grany przez Jana Frycza.

Brama Ostrołęcka – zagrała w pierwszej scenie filmu „ Pułkownik Kwiatkowski”.

Kaponiera płk. Meciszewskiego – tutaj powstały zdjęcia do filmu „Jarosław Dąbrowski”, a napisy na ścianie od strony schodów to pozostałość po tej produkcji.

Brama Napoleona – pojawiła się w serialu „Kryminalni”.

Spichlerz – jeden z ulubionych budynków filmowców. Zagrał zamek Horeszków w „Panu Tadeuszu” Wajdy, a także we wspomnianym już „Jarosławie Dąbrowskim” oraz w „Złotej kaczce” i japońskiej dystopii cyberpunkowej „Avalon” z Małgorzatą Foremniak w roli głównej. Znalazł się też na planie sensacyjnego filmu ze Stevenem Seagalem „Cudzoziemiec”.

Działobitnia Dehna – budynek pojawił się w „Weselu” Wajdy oraz w polsko-czeskiej produkcji „Operacja Dunaj”.

Cytadela – to miejsce zagrało m.in. w filmie Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska” oraz w serialu „Czas honoru”.

Brama Poniatowskiego – ten budynek pamiętają z pewnością miłośnicy „CK Dezerterów”, jest widoczny w finałowej scenie filmu, gdy żołnierze opuszczają koszary. Pojawił się też we wspomnianej superprodukcji „1920. Bitwa Warszawska”.

Wieża Tatarska (zwana też Wieżą Czerwoną) – ten teren to istne zagłębie filmowe. Tutaj zostały zrealizowane sceny m.in. takich filmów jak „Róża”, „Szpital nad Sommą”, „W ciemności”, serial „Przeprowadzki”, wspomniane już „1920. Bitwa Warszawska” i „CK Dezerterzy”. Wieża i jej zabudowania pojawiły się też w serialu „Czas honoru” jako… obóz szkoleniowy dla brytyjskich komandosów.

Kasyno Oficerskie – tutaj nakręcono m.in. kadry z filmów „Kochaj i tańcz”, „Sprawa Gorgonowej” i „Pułkownik Kwiatkowski”.

Obok Kasyna, przed Centrum Informacji Turystycznej, stoi tablica informacyjna szlaku Mazowsze na Filmowo z mnóstwem informacji na temat produkcji realizowanych na terenie twierdzy.

Twierdza Modlin

Dane kontaktowe

Twierdza Modlin
ul. Generała Józefa Bema 200C, 05-160 Nowy Dwór Mazowiecki
888 424 888
Strona www
Facebook