PODRÓŻE

BAZYLIKA KATEDRALNA W PŁOCKU

Organy w płockiej katedrze, fot. Urząd Miasta Płock

Każdy pretekst jest dobry, by odwiedzić Płock i bazylikę katedralną na Wzgórzu Tumskim, a jubileuszowa – XXV edycja Festiwalu Muzyki Jednogłosowej to okazja wyjątkowa dla miłośników zabytków architektury i muzyki.

Od 17 do 19 maja będzie można usłyszeć w płockiej katedrze najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w katedrze płockiej wykonywana jest również muzyka kościołów wschodnich oraz polskie śpiewy nabożne, które są wyrazem muzycznego i poetyckiego geniuszu polskiego gminu. Miłośnikom monodii, homofonii i poszukiwaczom dawnych brzmień nie trzeba przedstawiać kuratora festiwalu – Andrzeja Struga, znakomitego muzyka, pieśniarza i animatora kultury muzycznej.

PROGRAM FESTIWALU

17 maja – Orkiestra Czasów Zarazy wystąpi pod kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza. W programie koncertu – „Tańce polskie z manuskryptu rostockiego” Georga Philippa Telemanna, triumf muzyki polskiej w osiemnastowiecznej Europie.

18 maja – Adam Strug i Monodia Polska oraz Maria Erdman zaprezentują „Melodiæ ná psałterz polski” Mikołaja Gomółki – utwory organowe z tabulatur: krakowskiej, gdańskiej i tabulatury Jana z Lublina .

19 maja – Schola Gregoriana Silesiensis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego przedstawi „Oficjum o św. Katarzynie z pontyfikału płockiego”, będzie to pierwsze wykonanie po siedmiuset latach od jego napisania!

Wszystkie koncerty w ramach XXV Festiwalu Muzyki Jednogłosowej odbędą się o godzinie 19.00, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Organizatorami Festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku.

HISTORIA BAZYLI TELEGRAFICZNYM W SKRÓCIE

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku jest jedną z pięciu najstarszych polskich katedr. Romańska świątynia powstała na Wzgórzu Tumskim w miejscu drewnianego kościoła, w którym – jak twierdzi Galla Anonim – pasowano na rycerza księcia Bolesława Krzywoustego. Konsekrowana w 1144 r., wielokrotnie niszczona przez najeźdźców, była remontowana, odbudowywana i rozbudowywana, m.in. o dwie gotyckie wieże zachodnie i do dziś jest jednym z najcenniejszych zabytków architektonicznych i świadków historii Mazowsza i Polski.

To tutaj spoczywają prochy polskich władców: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Tu znalazła wieczny spoczynek blisko połowa książąt mazowieckich, m.in. Konrad Mazowiecki, jego wnuk Bolesław II oraz prawnuk Wacław Płocki, jego syn Bolesław III, a także inny prawnuk Konrada Mazowieckiego, Siemowit III, jego brat Kazimierz oraz synowie Siemowit IV i Henryk, który był biskupem płockim. Tu także spoczywa ostatni książę ziemi płockiej przed jej włączeniem do Korony – Janusz II.

Specjalnie dla bazyliki zostały zamówione w magdeburskiej ludwisarni ogromne dwuskrzydłowe drzwi obite spiżowymi płytami z płaskorzeźbami. Bezcenny zabytek został w niewyjaśnionych okolicznościach przetransportowany w XIII lub XIV wieku do Nowogrodu Wielkiego, gdzie można go podziwiać do dziś w Soborze Sofijskim. Replika Drzwi Płockich powstała w 1981 r. i można ją oglądać w bazylice.

Dane kontaktowe

KATEDRA PŁOCKA
ul. Mostowa 2, 09-402 Płock
(24) 262 34 35 ; 607585639
Strona www
Facebook