Historyczne centrum Płocka to Wzgórze Tumskie. Tu zaczęła się historia miasta w X w., gdy Mieszko I wzniósł na wysokim wzgórzu nad Wisłą gród obronny. Na Wzgórzu Tumskim władzę przez krótki czas sprawował zapewne Miecław – samozwańczy władca Mazowsza, który próbował stworzyć niezależne od Polski i oparte na wierze pogańskiej państwo, stąd rządził całą Polską książę Władysław Herman, a od czasów Konrada Mazowieckiego władzę sprawowali książęta mazowieccy.

Pierwsza katedra została wzniesiona w 1144 r. Była wielokrotnie niszczona przez najeźdźców i kataklizmy. Za każdym razem odbudowywana, dziś jest mieszanką różnych stylów architektonicznych. W świątyni znajduje się kopia słynnych, wykonanych z brązu drzwi płockich, których oryginał powstał w połowie XII w.

Katedra płocka to największa nekropola mazowieckich władców, dokumentująca prawie 250 lat sprawowania władzy na niezależnym Mazowszu. Źródła historyczne wspominają, że w podziemiach płockiej katedry wieczny spoczynek znaleźli m.in. zmarły w 1247 r. Konrad Mazowiecki, jego wnuk Bolesław II oraz prawnuk Wacław Płocki zwany Wańko oraz ostatni książę, który sprawował rządy na ziemi płockiej, zanim została ona włączona do Polski w 1495 r. – Janusz II.

Połowa książąt rządzących na Mazowszu spoczęła w Płocku. Gdzie jednak szukać ich grobów? W XIX w. badacze weszli do podziemi płockiej katedry, poszukując szczątków Bolesława Krzywoustego i jego ojca, Władysława Hermana. Bolesława poznali ponoć po zniekształconym nosie. Szczątki władców, którzy z Płocka rządzili całą Polską, zostały przeniesione do specjalnego sarkofagu, który dziś można oglądać w Kaplicy Królewskiej. Odkryto wtedy też kości książąt mazowieckich. Nie wystawiono im jednak specjalnego sarkofagu, lecz złożono pod posadzką u stóp władców Polski. Tam też znajdują się do dzisiaj.

Dane kontaktowe

Stary Rynek 8, 09-400 Płock
+48 24 367 19 44
Strona www
Facebook