MUSISZ ZOBACZYĆPODRÓŻE

BULWARY WIŚLANE. NAJWIĘKSZY KLUB WARSZAWY

To tutaj umawiają się zakochani, starzy kumple i najlepsze przyjaciółki. Rowerzyści i rolkarze korzystają z wyznaczonych ścieżek, a skaterzy ze specjalnego parku przy Moście Świętokrzyskim. Muzycy spotykają się tu na wieczornych jamach, poetki i poeci – slamują pod mostami, a wszyscy robią sobie selfie z Syrenką. To miejsce spacerów i akcji artystycznych, koncertów, turniejów, zawodów i spotkań szachistów. Bulwary Wiślane w Warszawie – największy w mieście klub, dom kultury i sala gimnastyczna z mnóstwem restauracji, siedzisk i widokiem na praską stronę Wisły. A od 2020 roku także – olbrzymia łąka kwietna.

Warszawskie Bulwary rozciągają się wzdłuż lewego brzegu Wisły od Cypla Czerniakowskiego do Plaży Żoliborz znajdującej się na wysokości Klubu Spójnia. Powstały dość późno jak na europejską stolicę położoną nad dużą rzeką, wyrastały nad rzeką stopniowo i jeszcze pod koniec XX wieku nie cieszyły się zbyt wielkim zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Zanieczyszczona rzeka, brak infrastruktury, a przede wszystkim trudny i niebezpieczny dostęp do wybudowanych w latach 70. XX wieku wzdłuż Wisły betonowych stopni skutecznie odstraszał amatorów relaksu na świeżym powietrzu.

Ale w pierwszej dekadzie XXI w. powstał na Podzamczu Multimedialny Park Fontann, nad samą Wisłą wybudowano Centrum Nauki Kopernik, powstał tunel umożliwiający bezpieczne przejście z Powiśla na nabrzeże. I zaczęły się wielkie remonty i przebudowa bulwarów. Dzięki temu dziś mamy pięć odcinków Bulwarów Wiślanych przedzielonych mostami, a każdy z nich ma swojego patrona i własny charakter.

fot. M. Walusiak

Bulwar Zbigniewa Religi – od plaży Żoliborz do Mostu Gdańskiego

Spacer bulwarami pod prąd Wisły – od Żoliborza po Czerniaków – to podróż także nieco pod prąd historii, która zadomowiła się na skarpie wiślanej . Idąc wzdłuż rzeki mijamy X Pawilon Cytadeli i Bramę Straceń, Konwikt Pijarów i Muzeum Katyńskie. Na poziomie bulwarów zaś – liczne lokale i sporo zieleni.

 

Bulwary Wiślane, fot. R. Motyl

Bulwar Jana Karskiego – od Mostu Gdańskiego do Śląsko-Dąbrowskiego

Za Mostem Gdańskim zaczynają się przystanie i lokale na wodzie, a od strony lądu – Fort Legionów, Multimedialny Park Fontann, widok na skarpę ze Stary Miastem i Zamkiem Królewskim, a niżej – z Ogrodami Królewskimi.

Bulwar generała George’a Smitha Pattona – od Mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Świętokrzyskiego

Bulwar generała Pattona to serce bulwarów. Miejsce niezwykłe z niesamowitym sąsiedztwem. To na tym odcinku znajdują się: budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie, pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Centrum Nauki Kopernik z kolejnym ogrodem na dachu, który warto obejrzeć, ale to, co znajduje się w środku, potrafi zatrzymać we wnętrzu budynku nawet najbardziej ruchliwego kilkulatka 🙂 To gigantyczna opowieść o niezwykłości naszego świata, w którym jest mnóstwo tajemnic do poznania, a CNK proponuje do tej przygody mnóstwo narzędzi.
Obok budynku CNK i Planetarium znajduje się Park Odkrywców, a tuż obok – stacja metra.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pawilon nad Wisłą

To właśnie ten odcinek bulwarów zdobył w 2017 r. trzy laury podczas 4. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy – Grand Prix, nagrodę w kategorii „Najlepsza przestrzeń publiczna” i – co chyba najcenniejsze i najbardziej wymowne – Nagrodę Publiczności.

Warto zacytować uzasadnienie jury, ponieważ to kwintesencja tego, co wydarzyło się w ostatnich kilkunastu latach w dziedzinie przywracania Warszawie Wisły, a Wiśle – całego miasta: „ za wykreowanie bardzo atrakcyjnej przestrzeni publicznej na styku miasta i Wisły, ważnej dla tożsamości Warszawy. To kolejny etap przywracania rzeki mieszkańcom i wprowadzania nowych funkcji na bulwarach. Praca architektów krajobrazu, urbanistów, architektów obiektów wolno stojących, a także pływających i cumujących przy nabrzeżu oraz indywidualnie zaprojektowane meble miejskie złożyły się na całość o jakości niespotykanej wcześniej w Warszawie”.

 

Bulwary wiślane, fot. Ł. Kopeć

Bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego – od Mostu Świętokrzyskiego do  Poniatowskiego

Idźmy dalej. Pod Mostem Świętokrzyskim wciąż słychać turkot małych kółek – to tutaj mieści się najpopularniejszy w Warszawie darmowy skatepark. A po drugiej stronie Mostu – pomnik Syreny i wiele oczekiwań. Na nową formę tego odcinka trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Ale jest dostęp do starych betonowych stopni, są nowe, bo wysiane w 2020 r. kwietne łąki, ścieżka rowerowa i dużo otwartej przestrzeni. Sporo lokali, barki na Wiśle, a przy Moście Poniatowskiego przystań Promu Pliszka.

Pod Mostem Poniatowskiego, fot. M. Walusiak

Bulwar Flotylli Wiślanej – od Mostu Poniatowskiego do Cypla Czerniakowskiego

Odcinek między Mostem Poniatowskiego a Cyplem Czerniakowskim to głównie lokale, plaże i strefy relaksu. Hamaki, drewno i jasny piasek. A latem – mnóstwo lodowatej lemoniady z miodem i listkami mięty 🙂

Magdalena Walusiak

Facebook