AKTUALNOŚCI

ULTRAMARATON PO MAZOWIECKICH BEZDROŻACH. STARTUJĄ ZAPISY

Mazowiecki Gravel, pierwszy ultramaraton rowerowy po mazowieckich bezdrożach, wyruszy na trasę liczącą ponad pół tysiąca kilometrów w czerwcu 2021 r. Zawodnicy będą musieli pokonać cały dystans maksymalnie w 64 godziny. Początek zapisów na nowe wydarzenie turystyczne i sportowe: 1 lutego o godz. 20.00.

Rowery na wyprawy

Dla niewtajemniczonych: „gravel” (ang. żwir) to stosunkowo nowy typ rowerów, które zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych z myślą o rowerzystach pokonujących długie dystanse szutrowymi drogami. Zaletą graveli jest przede wszystkim ich uniwersalny charakter – lekkość i konstrukcja ramy pozwalają na dobre osiągi na asfalcie, a szersze niż w kolarkach opony i tarczowe hamulce umożliwiają swobodne operowanie na nierównej nawierzchni.

Dodatkowo rower tego typu posiada liczne zaczepy na torby, sakwy czy bidony. W praktyce oznacza to, że można nim szybko i wygodnie przejechać z domu do pracy, a chwilę później wyruszyć na dwudniową wyprawę, pokonując nawet kilkaset kilometrów.

WYZWANIE
~ 550 km bezdroży
+ 1500 m przewyższeń
< limit 64 h

Idea ultramaratonu

Ultramaratony typu „gravel” stają się ostatnio coraz popularniejsze. Nie trzeba było dużo czasu, aby bogate w architektoniczne i przyrodnicze perełki Mazowsze postarało się o własną imprezę tego typu. Organizacją przedsięwzięcia zajęło się stworzone specjalnie w tym celu Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Jego członkowie to zapaleni rowerzyści, którzy odbyli niejedną wycieczkę po naszym regionie i brali udział w innych ultramaratonach rowerowych. Jednym z nich jest słynny rajd „Wisła 1200”, którego trasa prowadzi od źródeł do ujścia Wisły, czyli również przez mazowieckie tereny.

fot. Mazowiecki Gravel

Trasa – pół tysiąca km po Mazowszu

Trasa pierwszego Mazowieckiego Gravela, której łączna długość wyniesie około 550 km, zatacza wokół Warszawy okrąg o promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Start i meta w Warce, urokliwym miasteczku położonym nad Pilicą, które świętuje w tym roku 700-lecie nadania praw miejskich i rowerowa impreza wpisuje się w szerszy program obchodów tej uroczystości.

Zobacz też:
MUZEUM PUŁASKIEGO W WARCE
PILICA. NIESPODZIANKI W OAZIE SPOKOJU

Z Warki uczestnicy ultramaratonu skierują się na grójeckie sady, a później pojadą wygodnymi, szutrowymi drogami na północny-zachód do Puszczy Bolimowskiej. Kolejnym obowiązkowym punktem programu będzie Żelazowa Wola, doskonale znana miłośnikom Chopina. Po przekroczeniu Wisły jednym z najdłuższych mostów w Polsce (1,2 km) w Wyszogrodzie kolarze skierują się do Ciechanowa. To wyjątkowe miasto, w którym część zawodników zdecyduje się nocować.

Zobacz też:
WYSZOGRÓD. GDZIE JEST ZAMEK?!
MAZOWIECKA TWIERDZA W CIECHANOWIE

Następny etap trasy jest typowo przyrodniczy i oznacza spotkania z kolejnymi, po Pilicy, mazowieckimi rzekami. Narew w Różanie i Bug w Broku to kolejne punkty tego odcinka, a dalej przez Nadbużański Park Krajobrazowy i wzdłuż Liwca. Trasa wiedzie również przez miejscowość Jeruzal, która zagrała Wilkowyje w serialu „Ranczo”. Po ponownym przeprawieniu się przez Wisłę, tym razem w Górze Kalwarii, uczestnicy maratonu miną Czersk, by ostatecznie finiszować na mecie w Warce. Na pokonanie całego dystansu zawodnicy mają maksymalnie 64 godziny.

Zobacz też:
NAREW – AMAZONKA I KOKIETKA
MEANDRY BUGU I LIWCA. KAJAKI, ROWERY I ŚWIĘTY SPOKÓJ
JERUZAL JAK NOWA ZELANDIA
ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CZERSKU

Zamek w Liwie, fot. Mazowiecki Gravel


Formuła zawodów

Mazowiecki Gravel odbywa się w formule bez wsparcia. Oznacza to, że uczestnicy imprezy muszą przebyć ją samodzielnie, a każda forma pomocy musi być w tym samym stopniu dostępna dla wszystkich.

Imprezie przyświeca idea współzawodnictwa fair play. Dla większości startujących udział w wydarzeniu jest okazją, aby zmierzyć się z samym sobą. Jest to też szansa na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. W trakcie rywalizacji wokół zawodników tworzą się grupy kibiców. Miejsce na trasie każdego zawodnika jest transmitowane na bieżąco za pomocą urządzeń GPS i aplikacji internetowej. Kolarze spotykają się z życzliwością ludzi na trasie. Udział w ultramaratonie pomaga kształtować charakter i pozostawia wspomnienia na wiele lat.

Szczegóły dotyczące zapisów można znaleźć na Facebooku oraz stronie Mazowiecki Gravel.

Patronat nad imprezą objęła Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna.


PIERWSZY ULTRAMARATON MAZOWIECKI GRAVEL

START I META W WARCE
11-13.06.2021

fot. Mazowiecki Gravel

 

Facebook