9 dni koncertów, spektakli, wystaw i spotkań – 18. edycja festiwalu, kończącego symbolicznie wakacje w stolicy, rozpocznie się 21 i potrwa do 29 sierpnia. Warszawa Singera zaprasza w świat różnorodnej, wielokulturowej Warszawy. Mieszkańcy i turyści mogą uczestniczyć w koncertach, spotkaniach autorskich, spektaklach, pokazach filmowych, wystawach, spacerach i wielu innych atrakcjach w różnych częściach miasta, a także poza Warszawą (m.in. w Rardzyminie).

– Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, niezależnie od artystycznego wymiaru, to także hołd pamięci dla nieistniejącego miasta, Żydowskiej Warszawy. Festiwal od lat pokazuje, jak nierozerwalne są kultura polska i kultura żydowska, że właściwie to jedna tradycja, z której nieustająco czerpiemy i która buduje tożsamość nas wszystkich – powiedziała o festiwalu Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Program Warszawy Singera w telegraficznym skrócie

Koncert inaugurujący festiwal tradycyjnie odbędzie się w Synagodze im. Małżeństwa Nożyków, a wystąpi Yoni Rose, światowej sławy kantor i śpiewak operowy. Na zakończenie festiwalu 29 sierpnia w Teatrze Wielkim zagra węgierski artysta Roby Lakatos – wirtuoz skrzypiec, kompozytor i znakomity aranżer. Poza tym w trakcie festiwalu zaplanowano występy znakomitych polskich artystów, m.in.: Doroty Miśkiewicz, Grażyny Auguścik, Mikołaja Trzaski czy zespołu SHOFAR.

W ramach Żydowskiego Salonu Literackiego odbędą się spotkania z literatami zajmującymi się tematyką żydowską, m.in. z Marianem Turskim i Józefem Henem. Natomiast w sobotę 28 sierpnia w Centrum Kultury Jidysz z laureatką 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Joanną Rudniańską, porozmawia przewodnicząca jury przyznającego nagrodę – Justyna Sobolewska.

Dla miłośników teatru zaplanowano przegląd najciekawszych spektakli Teatru Żydowskiego. W programie znalazły się spektakle takie jak „Akademia Pana Kleksa”, „Mykwa”, „Circus Kafka” czy „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy”. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami m.st. Warszawy, Teatr Żydowski będzie miał swoją stałą siedzibę w budynku Sceny na Woli, przy ul. Kasprzaka 22, gdy tylko zakończy się niezbędny remont.

 

 

Koncert kantoralny w Synagodze im. Nożyków, fot. Marta Kuśmierz
ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM POLIN. TYSIĄC LAT HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
ŚLADAMI DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO NA MAZOWSZU
SYNAGOGA W RADZANOWIE CZEKA NA CUD

Teatr, muzyka i literatura w różnych konstelacjach

Program 18. Festiwalu Warszawa Singera wypełnią dziesiątki dużych, ale i kameralnych wydarzeń. Na część z nich wstęp jest całkowicie bezpłatny, wystarczy tylko zgłosić chęć uczestnictwa. Ważnym i symbolicznym wydarzeniem będzie też, jak co roku, SZABAT SZALOM – świąteczny wieczór w piątek 27 sierpnia na Placu Grzybowskim z udziałem Gołdy Tencer i artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Oto, jak do udziału w nich zachęcają organizatorzy:

„Cóż zatem będzie można usłyszeć w samym sercu miasta? Dźwięki ze sceny Teatru Żydowskiego w Ogrodzie Saskim, wśród zieleni drzew, fontann i tajemniczych alei, przywołają nas w imieniu artystów i wydarzeń uwielbianych przez publiczność, takich jak „W kuchni mamy Soni” przygotowane przez wyjątkową postać, szefową festiwalu Gołdę Tencer.

Na kameralnej Scenie Letniej nie zabraknie też innych wielkich wydarzeń, o których moglibyśmy opowiadać bez końca. Wśród nich między innymi koncerty Michała Hochmana czy Karoliny Lizer.

Nasze serca i dusze wypełnią też polskie tanga hebrajskie i orientalne fokstroty w wykonaniu Olgi Mieleszczuk-Avigail z zespołem Tango Attack. Przed nami także największe premiery Teatru Żydowskiego z sezonu 2020/21, wśród których zobaczymy między innymi spektakl „Circus Kafka” według scenariusza i w reżyserii Michała Walczaka, „Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy” przygotowany przez Damiana Josefa Necia czy „Mykwa” w reżyserii Karoliny Kirsz.

Przed nami również wiele innych muzycznych wydarzeń. W gościnnych murach Teatru Kwadrat zobaczymy dedykowany pamięci wspaniałego pisarza Bruno Schulza muzyczny spektakl „Sanatorium pod Klepsydrą” w reżyserii Mirona Zajferta. Tchnące geniuszem tematy muzyczne do tego wydarzenia stworzył dwadzieścia lat temu uznany amerykański kompozytor John Zorn. Aranżacje specjalnie na festiwal przygotował Jarosław Bester, a wokal Doroty Miśkiewicz i Grażyny Auguścik przy akompaniamencie Bester Quartet z gościnnym udziałem wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego, to wprost uczta dla koneserów dobrego brzmienia z duszą literacką.

Jako wisienka na muzycznym torcie urodzinowym festiwalu, czeka nas udział w koncercie zespołu Shofar, który w składzie Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Macio Moretti zapewni nam podróż do świata muzycznej mistyki z nutą tajemnicy.

W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi Paul Brody, światowej sławy amerykański trębacz, kompozytor i aranżer, który na festiwal przygotował trzy premierowe koncerty z polskimi zespołami jazzowymi Radek Wośko Chamber Trio, Piotr Lemańczyk Elecric Trio oraz Polski Piach, a także premierowy koncert zespołu RGG w składzie Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk.

Stałe miejsce w programie festiwalu zajmuje muzyka klasyczna. Już dziś zapowiedzieć możemy niezwykły koncert mistrzów klasyki Berlin String Quartet pod kierownictwem muzycznym prof. Tomasza Tomaszewskiego w repertuarze Mieczysława Wajnberga i Piotra Mossa.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie również przyjaciela festiwalu, wielkiego nowojorskiego artysty Franka Londona, który wspólnie z Eleanor Reissą zaprezentuje online koncert „Night green tsurik – No Turning Back”.

Uroczyście będzie także podczas otwarcia festiwalu w Synagodze im. Nożyków. Tam bowiem posłuchamy młodych kantorów z Izraela, Chaima Sterna i Israela Nachmana, którzy przyjadą do Warszawy po raz pierwszy, specjalnie na tę okazję. Ich koncert pod nazwą „Next generation” jest wspaniałym symbolem nie tylko urodzin festiwalu, ale także wielkiej siły młodości i pasji, jaka przyświeca nam od początku istnienia.

Nie mniej emocji przyniesie w tym roku także udział w wydarzeniach Żydowskiego Salonu Literackiego. Gospodarz cyklu Remigiusz Grzela przygotował między innymi spotkanie poświęcone Isaacowi Bashevisowi Singerowi, którego 30 rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku. Udział w wyjątkowych wydarzeniach autorskich, muzycznych i filmowych zapowiedzieli między innymi Shira Karmon, Monika Krajewska, Andrzej Krakowski, Bella Szwarcman-Czarnota czy Andrzej Titkow”.

18. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
21-29 sierpnia 2021 r.
Szczegóły na stronie www.shalom.org.pl
oraz na facebook.com/FestiwalWarszawaSingera

Facebook