NAD WODĄPLAŻE I KĄPIELISKA

KĄPIELISKO NAD JEZIOREM IŁŻECKIM

Weekendowy wypoczynek poza domem? W tym sezonie warto wybrać się w okolice Iłży, gdzie znajduje się czyste i bezpieczne kąpielisko z szeregiem udogodnień. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na letni odpoczynek w południowej części województwa mazowieckiego.

Kąpielisko strzeżone w godz. 10.00 – 18.00

Aktywny wypoczynek

Największa atrakcja? Oczywiście kąpiel w jeziorze, relaks na niewielkiej plaży – trawiastej lub piaszczystej oraz… możliwość spacerowania po jeziorze dzięki specjalnym pomostom widokowym. Dla dzieci została wyznaczona strefa kąpieli w płytkiej wodzie. W godzinach otwarcia (10-18) kąpielisko jest monitorowane przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W wypożyczalni sprzętu działającej w sezonie letnim można wynająć kajaki zwykłe i canoe, łódkę na pedały, rowerki wodne w kształcie kaczki i łódkę. Na jeziorze można również uprawiać sporty motorowodne.

Do dyspozycji przyjezdnych są także rakiety do tenisa z piłeczkami oraz gokarty i rowery dla dorosłych i dla dzieci wraz z fotelikami. Można nimi jeździć w okolicach zalewu. W razie awarii roweru, w budynku administracyjnym kąpieliska dostępne są narzędzia do naprawy i pompka do opon. Ponadto na miejscu można wypożyczyć leżaki oraz kupić drewno na ognisko i rozpalić je w wyznaczonym do tego miejscu.

W sąsiedztwie plaży znajdują się dwa boiska do piłki plażowej oraz siłownia plenerowa.

Na dzieci czeka nowoczesny plac zabaw z wieżą i ścianką wspinaczkową, zjeżdżalnią, linową przeplotnią, wiszącym mostkiem, drewnianą tuba i panelami edukacyjnymi. Rozrywki dostarczą też huśtawki, karuzela, bujaki sprężynowe, urządzenia do ćwiczeń i piaskownica.

Jezioro szczyci się najczystszą w regionie wodą, która sprzyja namnażaniu ryb. Nic dziwnego, że Iłżanka przyciąga także wędkarzy.

Koncerty i noclegi

Na terenie ośrodka znajduje się amfiteatr, w którym w letnie weekendy organizowane są koncerty.

Nad wodę można przyjechać na więcej niż jeden dzień, a noclegi spędzać w domkach kempingowych położonych nad samą Iłżanką. Przed każdym domkiem znajduje się taras wypoczynkowy. Do dyspozycji gości jest grill. Istnieje też możliwość rozbicia namiotu na polu namiotowym lub zaparkowanie kampera. Za dodatkową opłatą do namiotu lub pojazdu dostarczany jest prąd.

Wstęp na teren kąpieliska jest bezpłatny. Zmotoryzowani mogą zostawić auto na dużym parkingu.

Ruiny zamku i inne atrakcje

Wybierając się nad zlew, warto wstąpić do Iłży i poznać wizytówkę miasta: ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV wieku. Z tarasu widokowego na szczycie zamkowej wieży rozpościera się widok na okolicę i Góry Świętokrzyskie.

W mieście można też odwiedzić Muzeum Regionalne, aby poznać dzieje miasta i historię rzemiosła garncarskiego. W weekendy od maja do września na trasie Iłża – Marcule kursuje kolejka wąskotorowa ciesząca się dużym zainteresowaniem turystów.

Facebook