Wkra to jedna z najczystszych rzek w całym województwie mazowieckim. Nad jej brzegami – na odcinku od Pomiechówka do Borkowa – odnajdziemy kilkanaście spokojnych plaż i ośrodków turystycznych. Ponieważ rzeka jest niezwykle popularna wśród amatorów sportów wodnych, nad jej brzegami funkcjonuje także wiele wypożyczalni kajaków.

Pomiechówek i Dolina Wkry

Jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości do wypoczynku nad Wkrą jest Pomiechówek. Przy ulicy Modlińskiej znajdziemy piaszczystą plażę, gdzie można się opalać, mosty, drewniane rampy i wieżę widokową; są tam także sklepy, bary i restauracje oraz przenośne toalety.

Wyjątkową atrakcją Pomiechówka jest kompleks leśny Dolina Wkry. Park ten to miejsce idealne szczególnie dla rodzin z dziećmi: są tam gry uczące najmłodszych rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt, dendrofon, czyli leśne cymbałki i łąka z olbrzymimi figurami motyli. Wejście na teren parku jest bezpłatne.

Na znajdującym się po sąsiedzku placu zabaw Wiking dzieci mogą bawić się na konstrukcjach do wspinania czy zjeżdżalniach, domku drewnianym, w przestrzeni z procami z piankowymi piłkami, kulkowym basenie, piaskownicy i tyrolce.

W budynku informacji turystycznej można wypożyczyć rowery, drewniane rowerki biegowe dla dzieci i przyczepki rowerowe. Nieopodal parku przecinają się trzy szlaki turystyczne: niebieski, żółty i czarny – jest to więc doskonała baza do wypadów rowerowych i pieszych.

Przy plaży i terenach rekreacyjnych znajduje się ogólnodostępny parking; w niedalekiej odległości jest też stacja kolejowa – do Pomiechówka kursują pociągi Kolei Mazowieckich.

Pomiechówek

Plaże i ośrodki wypoczynkowe

Osoby szukające spokoju w środku lasu, szczególnie te z najmniejszymi dziećmi, mogą wybrać się do Zacisza Anny Korcz w Czarnowie. Ośrodek oferuje bezpłatny dostęp do plaży; istnieje także możliwość wynajęcia leżaków i kajaków. Dla dzieci dostępny jest plac zabaw z dmuchańcami i trampoliną. Działa tam także bar serwujący proste dania z grilla oraz napoje.

W Kosewku, w pobliżu starego pomostu, znajduje się piaszczysta plaża, która jest popularna w szczególności wśród rodzin z dziećmi. Uwaga: Wkra w tym miejscu ma znacznie większą głębokość niż na wysokości innych miejscowości opisywanych w artykule – wchodząc do wody należy więc zachować szczególną ostrożność. Przy plaży znajduje się boisko wielofunkcyjne, siłownia plenerowa i plac zabaw; do dyspozycji gości są także miejsca piknikowe, sklep spożywczy, parking i toalety. W okresie wakacyjnym czynny jest bar z kiełbaskami, karkówką, frytkami i lodami. W pobliżu plaży działa kilka ośrodków agroturystycznych.

Kolejną miejscowością, która oferuje możliwość odpoczynku nad Wkrą, jest Borkowo, a w szczególności ośrodek wypoczynkowy Wiosełko. Do dyspozycji gości jest tam plaża; a dla pozostających na dłużej – domki noclegowe i pole namiotowe. Istnieje także możliwość zaparkowania kamperem oraz skorzystania z dostępu do prądu i sanitariatów. Przy ośrodku latem działa grill bar.

Na północ od Borkowa trafimy na plażę we wsi Popielżyn Zawady. Do dyspozycji wczasowiczów są dwie piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do wody, pole namiotowe i las ze ścieżkami spacerowymi. Przy plaży działa grill bar oraz wypożyczalnia kajaków.

Szukając miejsca na letni wypoczynek można wybrać się także nad zalew w Nowym Mieście nad Soną, która jest lewobrzeżnym dopływem Wkry. Plaża i tereny rekreacyjne znajdują się po lewej, zachodniej stronie akwenu, gdzie jest również parking, deptak spacerowy i ścieżka rowerowa.

Powodem, dla którego warto wybrać się nad Wkrę są oczywiście spływy kajakowe. Zaletą rzeki jest niewielka głębokość i malownicze krajobrazy, które mija się podczas rejsów –szczególnie na odcinku od Śniadówka do Pomiechówka. Kajakowe bazy, noclegownie i wypożyczalnie kajaków – oprócz wymienionych powyżej – znajdują się m.in. w Jońcu, Łomnie i Bieżanach.

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

– parking dla kamperów – Ośrodek Wypoczynkowy „Wiosełko” w Cieksynie
– dostęp do prądu: TAK
– zatankowanie wody: NIE
– zrzut szarej wody: NIE
– toaleta ogólnodostępna: TAK

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

ZOBACZ TEŻ:
WKRA. ŻWAWA, KRĘTA I MALOWNICZA
KAJAK CZY PONTON? ZIMOWY SPŁYW WKRĄ

Facebook