Musisz zobaczyćPodróże

MUZEUM POLIN. TYSIĄC LAT HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jedna z najnowocześniejszych placówek opowiadających o historii w Polsce, prezentuje tysiąc lat dziejów polskich Żydów. Podzielona na tematyczne galerie przestrzeń pozwala widzom na zanurzenie się w narracji o społeczności, jej obyczajach i kulturze. Głównymi narzędziami budującymi opowieść są scenografia i multimedia.

O oryginalności miejsca świadczy już gmach muzeum mieszczący się na Muranowie – osiedlu zbudowanym na gruzach dzielnicy żydowskiej, vis-a-vis pomnika Bohaterów Getta. To bryła o prostych, geometrycznych kształtach. Na jej fasadzie można dojrzeć napis „Polin” – słowo składające się z dwóch hebrajskich członów: „po” (tu) i „lin” (odpoczniesz). Według legendy Żydzi uciekający z różnych krajów Europy w X/XI wieku, mieli usłyszeć te słowa od śpiewających ptaków, kiedy dotarli na teren Polski.

W holu uwagę przykuwają „falujące” ściany – symbol rozstępującego się Morza Czerwonego.

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Stała ekspozycja

Ekspozycję muzealną otwiera „Las”, czyli symboliczne wyobrażenie prastarej puszczy, gdzie mieszkańcy terenów nad Wisłą po raz pierwszy zetknęli się z wędrownymi żydowskimi kupcami. Stąd trafiamy do galerii „Średniowiecze”, gdzie historia została przedstawiona za pomocą namalowanych na ścianach fresków obrazujących mapy ówczesnej Polski i krajobrazy miejskie. Trzecia część wystawy – „Paradisus iudaeorum” – zabiera zwiedzających w epokę Jagiellonów, która była okresem największego rozkwitu społeczności żydowskiej w Polsce. Kolejna galeria nazwana „Miasteczko” skupia się na życiu Żydów w czasach przedrozbiorowych. To tu zobaczyć można rekonstrukcję synagogi z Gwoźdźca z XVII wieku, którą zbudowano i ozdobiono używając dokładnie takich samych technik, jak w przypadku oryginału.

W części zatytułowanej „II Rzeczpospolita” zobaczymy realistyczne odtworzenie ulicy przedwojennej Warszawy, a galeria „Zagłada” upamiętnia Holocaust i inne wydarzenia II wojny światowej. W ostatniej części noszącej tytuł „Po wojnie” zobaczyć można m.in. instalację poświęconą Żydom opuszczającym Polskę w latach 60. XX wieku.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, fot. m.st. Warszawa

Wydarzenia i atrakcje dla dzieci

W muzeum nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Ulubioną częścią dzieci jest sala „U Króla Maciusia”. Dzięki specjalnie przygotowanym materiałom edukacyjnym i zabawom, dzieci wraz z opiekunami mogą w niej odkrywać świat żydowskiej kultury, tradycji i historii; dla gości dostępna jest tam także biblioteka oraz strefa muzykowania (bezpłatne wejściówki można pobrać w kasie muzeum). W weekendy odbywają się także odpłatne warsztaty rodzinne.

W muzeum organizowane są wystawy czasowe, festiwale i projekcje filmowe, koncerty oraz konferencje związane z dziedzictwem żydowskim. W 2016 roku Muzeum POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą dla najlepszego europejskiego muzeum – European Museum of the Year Award.

Dzień Dziecka w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, fot. m.st. Warszawa

Informacje praktyczne

Aktualne informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów, a także wydarzeń okolicznościowych można odnaleźć na stronie:
https://www.polin.pl/

Przy muzeum działa sklep oferujący literaturą judaistyczną, sztukę oraz pamiątki.

Dojazd

Do muzeum można dojechać autobusami linii 111 i 180.
Najbliższa stacja metro Ratusz-Arsenał znajduje się w odległości 1 km.

Stacje Veturilo

Najbliższa stacja znajduje się przy ul. Zamenhofa.

Parking

W weekendy zwiedzający mogą bezpłatnie korzystać z muzealnego parkingu od strony ulicy Anielewicza (w miarę dostępności miejsc). W tygodniu parkować można w miejscach wyznaczonych w ramach płatnej strefy parkowania.

ZOBACZ TEŻ:
ŚLADAMI DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO NA MAZOWSZU
PAMIĘĆ O WARSZAWSKIM GETCIE
SYNAGOGA W RADZANOWIE CZEKA NA CUD

Dane kontaktowe

MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN
ul. Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa
+48 22 47 10 300
Strona www
Instagram
Facebook