Nad wodąPlaże i kąpieliska

ZALEW WĘGROWSKI

Zalew Węgrowski powstał ze starorzecza Liwca – rzeki, która przepływa przez Węgrów, Liw i meandruje przez Nadbużański Park Krajobrazowy, by połączyć się z Bugiem. Weekendowy wypoczynek nad wodą w mieście słynącym z wielokulturowych tradycji i legend o Janie Twardowskim przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom różnych form turystyki wodnej i wędkarstwa. Kąpielisko strzeżone w godzinach. 10.00 – 17.00.

Na zalew składa się strzeżone kąpielisko ze strefą do pływania i molo oraz trzy stawy rybne. Dla dzieci wydzielona została specjalna część do pluskania się w wodzie, a na lądzie – plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalnią, piaskownicą, drabinkami do ćwiczeń oraz linarium i podwójna, bezpieczna zjeżdżalnia do wody, dmuchańce, a także strefa zabaw, gdzie odbywają się zajęcia z animatorem.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą pograć na plaży w siatkówkę, koszykówkę czy badmintona na specjalnie przygotowanych do tych dyscyplin boiskach. Na plaży można się opalać albo poczytać książkę.

Tuż przy zalewie odnajdziemy punkt gastronomiczny serwujący dania z grilla, ale są tu także miejsca piknikowe. Wieczorem nad zalewem odbywają się koncerty i inne imprezy organizowane m.in. przez miasto.

Stawy rybne znajdują się w północnej części zalewu. Wędkarze chwalą sobie, że można w nich złowić karpie, ukleje, jazie i amury. Na miłośników połowów czeka 10 specjalnych stanowisk wędkarskich.

W odległości kilkuset metrów od zalewu, przy ulicy Żeromskiego, znajduje się restauracja Nad Liwcem z tarasem z widokiem na Liwiec. W menu znajdziemy m.in. dania rybne czy kawę. Miejsce jest przyjazne dla matek karmiących – w lokalu dostępne jest krzesełko do karmienia i kącik dla dzieci, a w toalecie także stół do przewijania.

Dolina Liwca i Zalew, fot. Jacek Maria Jeliński

Pobyt nad zalewem można połączyć ze spływem kajakowym rzeką Liwiec. Jedno z biur organizujących spływy („Kajaki Węgrów”) znajduje się przy wspomnianej kawiarni; z kolei nieco dalej na południe działalność prowadzi firma „Kajaki u Górala” – można tam nie tylko wypożyczyć sprzęt na spływ, ale także – w przypadku, gdy planujemy dłuższy pobyt na zalewem – wynająć domek letniskowy.

Wokół zalewu ciągnie się ścieżka rowerowa, która jest częścią liczącego blisko 10 km długości szlaku rowerowego Natura. Prowadzi od kąpieliska wzdłuż Doliny Liwca do mieszczącego się w Liwie zamku.

Latem można wybrać się na wycieczkę pieszą 2-kilometrowym rodzinnym Szlakiem Mistrza Jana Twardowskiego. Na trasie, której jednym z przystanków jest zalew, znajduje się m.in. park Armii Krajowej z placem zabaw nawiązującym tematycznie do legend o Mistrzu Twardowskim.

ZOBACZ TEŻ:
WĘGRÓW I OKOLICE – MIĘDZY MAZOWSZEM A PODLASIEM
WĘGRÓW. MIASTO WIELU KULTUR I RELIGII
WĘGRÓW. PODZIEMIA PEŁNE OPOWIEŚCI
ZAMEK W LIWIE. OSTATNI BASTION NIEZALEŻNEGO MAZOWSZA
W OBJĘCIACH BUGU I LIWCA. NADBUŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
MEANDRY BUGU I LIWCA. KAJAKI, ROWERY I ŚWIĘTY SPOKÓJ
LIWIEC. RODZINNY WYPOCZYNEK I PIĘKNE WIDOKI
ŁOCHÓW. PAŁAC, POETA I ŁOŚ

Facebook