Zalew Żyrardowski to dziś jedno z najbardziej zadbanych kąpielisk na Mazowszu. Na taki efekt trzeba było sporo poczekać. Zalew istnieje od trzech dekad, ale jego otoczenie zostało zagospodarowane dopiero kilka lat temu. I Zalew z miejsca stał się jednym z ulubionych miejsc letniego wypoczynku mieszkańców Żyrardowa i okolic – dorosłych oraz rodzin z dziećmi.

Główną atrakcją tego miejsca jest szeroka i piaszczysta plaża, do której można dojść od ul. Ziołowej. Na szukających relaksu na słońcu czekają hamaki, słomiane parasole i ławeczki. Najmłodszych ucieszy plac zabaw z huśtawkami, bujakami, drabinkami, zjeżdżalnią i tunelami. Woda ma do 2 metrów głębokości, jednak zwiększa się ona stopniowo – to sprawia, że mogą do niech wchodzić i kąpać się także mniejsze dzieci (oczywiście pod nadzorem rodziców!).

Nad zalewem nie brakuje atrakcji dla fanów aktywnego wypoczynku: odnajdziemy tam plenerową siłownię, stoły do tenisa stołowego, a także boiska do piłki nożnej i plażowej. Latem nad zalewem organizowane są bezpłatne zajęcia pozwalające na doszkolenie umiejętności pływania. Po zalewie można pływać żaglówką lub SUP-em. Jeśli nie posiada się własnego sprzętu, rowery wodne i kajaki można wynająć w wypożyczalni sprzętu działającej na przystani.

Nad zalewem organizowane są popularne imprezy plenerowe: początek sezonu otwiera „Festiwal kolorów”, a w weekendy mają miejsce turnieje plażowej siatkówki i piłki nożnej. Regularnie odbywają się ponadto maratony pływackie i harcerskie regaty żeglarskie.

Bezpośrednio przy plaży zamontowane są prysznice, a w jej sąsiedztwie są toalety i przebieralnie. Na niewielkim molo działa bistro serwujące dorsza z frytkami, zapiekanki, pizzę oraz desery i napoje. Można też przyjść z własnym prowiantem i urządzić grilla – w tym celu najlepiej skorzystać ze specjalnych wiat.

W sezonie kąpielisko nad Zalewem Żyrardowskim jest dostępne codziennie od godz. 10 do 20. Do dyspozycji gości jest duży utwardzony parking i stojaki rowerowe. Wejście na teren obiektu, który jest w całości ogrodzony i strzeżony przez ratowników, jest bezpłatne.

Zalew Żyrardowski, fot. UM Żyrardów

Zalew Żyrardowski to miejsce, które cieszy się dobrą renomą wśród fanów wędkowania. Ze względu na regularne zarybianie, można złowić w nim karpia, leszcza, sandacza i szczupaka. Większość wędkarzy przychodzi na połów o świcie lub o zmierzchu. Warto pamiętać, wędkowanie dozwolone jest tylko na brzegu, tzn. zabronione jest wędkowanie ze środków pływających, czyli np. własnej łódki. Najpopularniejsze są stanowiska przy wpływie rzeki Pisia Gągolina do zalewu.

Pobyt nad zalewem można połączyć z wizytą w Żyrardowie. Postindustrialne miasteczko z ciekawą historią i architekturą to jedyne w swoim rodzaju miejsce na Mazowszu. Wizytę można rozpocząć od zwiedzenia urządzonego w budynku starej drukarni Muzeum Lniarstwa.

ZOBACZ TEŻ:
ŻYRARDÓW. INDUSTRIALNE MIASTO-OGRÓD
ŻYRARDÓW. WIĘCEJ KOLORÓW W MUZEUM LNIARSTWA
ZIELONA REWOLUCJA W ŻYRARDOWIE!
ŻYRARDÓW. DUCH FABRYKI LNU NIE GAŚNIE
ŻYRARDÓW GWIAZDĄ SERIALU KRYMINALNEGO!
ŻYRARDÓW. STARA LOKOMOTYWA JAK NOWA

Facebook