DESIGNSMAKI

ŻYRARDÓW ŻEGNA WAKACJE ZABAWĄ I… LOKOMOTYWĄ

fot. Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda

(Aktualizacja) Potańcówka na dechach, koncert, spektakl, pokaz gotowania – to tylko część atrakcji imprezy „BIELnik po robocie” zaplanowanej na 31 sierpnia, czyli ostatnią wakacyjną sobotę. Impreza odbędzie się nawet pod hasłem „w sobotę po wypłacie”!

Tańce i smaki za dawnych lat

Przy dźwiękach muzyki rozbrzmiewającej z patefonu, koncertach oraz recitalu w stylu retro obok Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zostanie zorganizowana „potańcówka na dechach” na wzór tradycyjnych zabaw, które odbywały się w nieistniejącym już tzw. Parku na Rudzie – pierwszym w Europie parku dla robotników, gdzie w muszli koncertowej grała orkiestra fabryczna, odbywały się występy komediantów, a także liczne gry i zabawy taneczne.

W klimat wydarzenia wprowadzą uczestników lokalni artyści, a także para taneczna, która poprowadzi pokaz tańca oraz warsztaty taneczne nawiązujące do stylistyki dwudziestolecia międzywojennego.

W programie są także atrakcje zarówno dla młodych, jak i nieco starszych: gry oraz konkursy z nagrodami, strefa gastronomiczna m.in. z przekąskami według przepisów wywodzących się z XIX-wiecznej osady fabrycznej.

 

PROGRAM

godz. 16:00 | otwarcie BIELnika po robocie
godz. 17:00 | spotkanie z piosenką retro | Maciej Klociński i Dawid Ludkiewicz
godz. 18:00 | pokaz taneczny | Elżbieta i Wiesław Piaseccy
godz. 18:15 | potańcówka na dechach | Tetryk Band
godz. 20:00 | spektakl „Bajki dla potłuczonych” | Teatr Szafa na Rozdrożu
godz. 20:45 | warsztaty taneczne swing / lindy hop
godz. 21:00 | potańcówka w stylu retro | DJ Remi

Ponadto:
godz. 16:00-21:00 | strefa gier i zabaw | konkursy z nagrodami
godz. 18:00-21:00 | smaki XIX-wiecznej osady fabrycznej | pokaz gotowania na żywo
godz. 16:00-23:00 | strefa gastronomii | browar Beer Bros, Vinariams, stoisko grillowe

Stara lokomotywa jak nowa

W skład XIX-wiecznej osady fabrycznej uznanej za pomnik historii wchodzi nie tylko unikalny układ kompleksu postindustrialnych budynków fabrycznych, ale również torowisko usprawniające komunikację zakładową. Co prawda po torach żaden pociąg już dziś nie jeździ, ale żyrardowianie ponownie mogą usłyszeć dźwięk jedynej lokomotywy, która ostała się po dawnych Zakładach Lniarskich.

Żyrardowskie torowisko zakładowe, służące do przewożenia materiałów produkcyjnych między poszczególnymi oddziałami fabryki, powstało jako bocznica Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i pełniło niezwykle ważną rolę w procesie przetwarzania surowca lnianego. Infrastruktura kolejowa pozostawała niezmienna i służyła żyrardowskim robotnikom jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku!

Z tysięcy lokomotyw sunących prężnie po żelaznym torze, do dziś cudem zachowała się tylko jedna. Po upadku Zakładów Lniarskich żyrardowianie widzieli „ciuchcię” tylko z daleka na terenie VT ENERGO. Zardzewiała i nieużyteczna została sprzedana na złom. Dzięki ludziom dobrej woli udało się uratować ją od zniszczenia.

Na początku 2015 roku lokomotywa 409Da-271 stała się własnością Muzeum Lniarstwa, gdzie przez ponad 2 lata stała na muzealnym parkingu. Chcąc uratować od zapomnienia piękny symbol prosperujących lata temu Zakładów Lniarskich podjęto decyzję o przetransportowaniu jej na plac przed Muzeum Lniarstwa, gdzie do dziś dostojnie wita turystów.

Dzięki zaangażowaniu grupy Makiety i dioramy kolejowe, której przewodniczy Jarosław Ruszkowski, lokomotywa zastała gruntownie zrewitalizowana. To jednak nie koniec prac renowacyjnych. 409Da nie tylko odzyska swój dawny blask, ale również zostanie zaopatrzona w efekty specjalne, które pozwolą poczuć odwiedzającym niezwykły klimat XIX-wiecznej osady fabrycznej. Końcowy efekt zobaczyć będzie można pod koniec września br.

Lokomotywa jest dla Żyrardowa nie tylko pięknym symbolem nieistniejącej już Fabryki Lnu, ale przede wszystkim prężnie działającego miasta, które w ubiegłym wieku pełniło funkcję jednego z najważniejszych i największych ośrodków produkcyjnych w kraju i Europie.

BIELnik po robocie

Ogród społeczny BIELnik po robocie to bezpłatna strefa artystyczna ze sceną i miejscem pod plenerowe wydarzenia, piaszczysta plaża z leżakami, strefa wypoczynku z hamakami i siedziskami przygotowanymi na oryginalnych pofabrycznych wózkach, strefa gastronomiczna ze stołami, grillem z wędzarnią, a także strefa warsztatowa.

Otwarta w sezonie letnim przestrzeń ogrodu społecznego to część niegdyś zapomnianego i zniszczonego terenu poprzemysłowego po nieczynnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie na obszarze tzw. Bielnika (miejsca, gdzie w XIX w. suszono przędzę i bielono tkaniny).

Zakłady Lniarskie w Żyrardowie były pod koniec XIX wieku największą i najważniejszą w Europie fabryką lnu, a tradycja przemysły lniarskiego w Żyrardowie liczy już ponad 180 lat. Muzeum Lniarstwa mieści się w jednym z pofabrycznych budynków Bielnika, który był częścią kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki.

ZOBACZ TEŻ:
Nowa wystawa w Muzeum Lniarstwa

 

Facebook