Aktualności

MUZYKA, TEATR, LITERATURA – WARSZAWA SINGERA PO RAZ 19!

Ponad sto różnorodnych wydarzeń z wszystkich dziedzin sztuki w Warszawie, a także imprezy w innych miastach Polski, artyści polscy, żydowscy, ukraińscy i przedstawiciele wielu innych państw i nacji, dominacja muzyki i teatru, ale też silna reprezentacja literatury i sztuk plastycznych, powrót Nocy Klezmerów, koncertu kantoralnego oraz salonu literackiego, zawieszonych w czasie pandemii, premiery i klasyka, a także gwiazda world music Yasmin Levy – 19. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera zapowiada się naprawdę smakowicie. Oficjalny start 27 sierpnia, ale pierwsze wydarzenia tradycyjnie odbywają się wcześniej m.in. w Biłgoraju, Warszawie i Radzyminie.

Kultura żydowska i ukraiński wątek

Koncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale. Dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się od 27 sierpnia do 4 września w wielu miejscach stolicy.

Choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, jego organizatorzy nie są obojętni na wydarzenia wokół i w tym roku postanowili zaprosić artystów z Ukrainy, a także artystów, którzy w swoich projektach wspierają naszych sąsiadów. – Warszawę Singera tworzymy razem! Nasza wspaniała publiczność, wspaniali artyści i instytucje, z którymi współpracujemy. I choć dla wielu osób początek 2022 był naznaczony smutnymi czy nawet tragicznymi wydarzeniami, gorąco wierzymy, że nasz festiwal będzie choć niewielkim momentem wytchnienia i wzruszeń, a może i chwil radości – mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.

YASMIN LEVY, fot. Ali Taskiran

Od koncertu kantorów po world music

Po raz pierwszy na festiwalu zagości wspaniała izraelska wokalistka YASMIN LEVY, uważana za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystek world music. Do niej będzie należał finał 19. edycji Warszawy Singera, który odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W wielkim koncercie towarzyszyć będzie artystce Yechiel Hasson /gitara/, Jeno Lisztes /cymbały/, Arad Emamgholi /daf/, Anna Wandtke /skrzypce/ oraz Gang Tango – zespół w składzie; Grzegorz Lalek /skrzypce/, Piotr Kopietz /bandoneon/, Mirosław Feldgebel /fortepian/, w którym pierwsze skrzypce – choć na kontrabasie – gra Sebastian Wypych.

W tym roku na Plac Defilad powróci Noc Klezmerów, którą artystycznie poprowadzi KOMMUNA LUX – Klezmer & Odessa Gangsta Folk z Ukrainy i, jak uprzedzają organizatorzy, będzie i głośno, i kolorowo.

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym w Synagodze im. Małżonków Nożyków po raz pierwszy w Polsce – wystąpią wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela Nachman Turgeman i Netanel Olivisky.

W tym roku poza wydarzeniami nawiązującymi do niezwykłego klimatu tego miejsca – ostatniej i jedynej z warszawskich synagog, które nie tylko przetrwały II wojnę światową, ale i działają do dziś – odbędą się także koncerty jazzowe i kameralne. Podczas otwarcia jazzowej odsłony festiwalu swój nowy projekt „KOPTYCUS” zaprezentuje skład Oleś Brothers & Dominik Strycharski.

Tegoroczny koncert klasyczny „Webern, Wajnberg, Mahler – refleksje” zaprezentują Marcin Zdunik i Harmonium Duo, czyli Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki. Trio BASTARDA w składzie Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) oraz Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) zaprezentują mistyczne, żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny.

BASTARDA TRIO, fot. Mikołaj Starzyński (www.mikolajstarzynski.pl)

Nina Stiller, Raphael Rogiński i Natalia Przybysz z premierowym koncertem a także, w repertuarze muzyki świata Trio Francesca Bruno oraz zjawiskowa aktorka i wokalistka Silvia Lorenzo z Włoch wystąpią w Teatrze Kwadrat. Na tej samej scenie zobaczymy kolejną muzyczną premierę – tanga hebrajskie zaprezentuje uwielbiany przez publiczność Marcin Masecki oraz, po raz pierwszy na festiwalu, wybitny muzyk Edgar Tsalikov z Niemiec.

Wyjątkowymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu, zaproszonymi przez Teatr Żydowski, będą również Frank London, słynny amerykański kompozytor i trębacz, laureat nagrody Grammy oraz Eleanor Reissa, amerykańska aktorka i piosenkarka wykonującą repertuar pieśni jidyszowych i żydowskich. Artyści zaprezentują specjalny program sięgający do tradycyjnych pieśni jidysz, do którego zaproszeni zostaną polscy, ukraińscy i europejscy muzycy klezmerscy na plenerowej scenie na Pl. Grzybowskim.

Ale to nie wszystko. Na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego koncertowo pojawią się m.in.: Olga Avigail Mieleszczuk i trio Kol Ishe z programem Żydowskie Pieśni Ukrainy – Shpil Mir A Dumke!, ukraińska artystka Natalia Utesheva Kasyanchyk w projekcie „Skarby muzyki klezmerskiej i chasydzki nigun – TYLKO TY”, a także TROI – Quartett z Austrii z opracowaniem muzycznym tekstów Rajzel Żychlinski, Anna Riveiro w repertuarze pieśni sefardyjskich, Adrianna Dorociak (aktorka Teatru Żydowskiego) prezentująca utwory z projektu „Leśman/Fantazje”, a także Genady Iskhakov. Gościem specjalnym XIX edycji festiwalu będzie legenda polskiej piosenki Sława Przybylska, przy fortepianie wybitny muzyk i kompozytor Janusz Tylman.

Singer i inni twórcy słowa

Na scenach Teatru Żydowskiego zobaczymy m.in.: spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo, czyli „Jentl” Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka na podstawie opowiadania noblisty o tym samym tytule oraz kolejny spektakl czerpiący z literatury – „DER SZTUREM. CWISZYN / BURZA. POMIĘDZY w reżyserii Damiana Josefa Necia – okrzyknięty sukcesem teatru żydowskiego w Polsce, „Balkon Gołdy” – „one-woman show” Ernestyny Haselnus-Winnickiej o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir. Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego oraz jedna z najcieplej odbieranych imprez przygotowywanych co roku przez dyrektor festiwalu, Gołdę Tencer, czyli „W kuchni mamy Soni”.

Do programu Festiwalu powracają także Salon Literacki pod kierownictwem literackim Remigiusza Grzeli, cykl Klub Miłośników Kultury Żydowskiej oraz Mistrzowie Czytają (Dorota Stalińska i Mirosław Zbrojewicz), dzięki któremu mamy szansę posłuchać najlepszej prozy żydowskiej w wybitnych interpretacjach znanych aktorów. Na te literackie spotkania oraz wykłady, warsztaty i wystawy organizator zaprasza do Austriackiego Forum Kultury.

Przez cały czas trwania festiwalu Centrum Kultury Jidysz i Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają do siedziby przy Andersa 15 na spotkania z żydowską kulturą i sztuką tradycyjną podczas spotkań literackich, warsztatów kulinarnych i artystycznych, koncertów a także na sesję naukową.

Warsztaty kulinarne, fot. materiały archiwalne Fundacji Szalom

Nie tylko w Warszawie

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w wielu miejscach, z którymi wiąże się życie i twórczość Icchoka Baszewisa Singera. Zanim noblista i patron festiwalu dotarł do Warszawy, a później zamieszkał w Nowym Jorku, na jego drodze były Biłgoraj, Leoncin i Radzymin.

To tam wszystko się zaczęło – jego zainteresowanie literaturą i pierwsze próby pisarskie. Pamiętamy o tym i dlatego również w tym roku, jeszcze przed rozpoczęciem edycji warszawskiej, pierwsze nuty żydowskie wybrzmią właśnie tam – mówią organizatorzy.

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM DZIEŃ PO DNIU

ZOBACZ TEŻ:
ŚLADAMI DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO NA MAZOWSZU
MUZEUM POLIN. TYSIĄC LAT HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
PAMIĘĆ O WARSZAWSKIM GETCIE
PŁOŃSK. KARMELICI, HENRYK SIENKIEWICZ I BEN GURION
SYNAGOGA W RADZANOWIE CZEKA NA CUD

Facebook