Aktualności

MAZOWIECKA PRZYSTAŃ. REGION JEZIORA ZEGRZYŃSKIEGO

Kiedy myślimy o wypoczynku, często nasza wyobraźnia przenosi się w malownicze zakątki natury, z dala od zgiełku miejskiego. Wszyscy czasem potrzebujemy ucieczki od codziennego chaosu. Mazowiecka Przystań, jaką jest Region Jeziora Zegrzyńskiego, oferuje nam wyjątkową szansę na połączenie spokoju wsi oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Sielski wypoczynek blisko stolicy

Region Jeziora Zegrzyńskiego obejmujący dziesięć mazowieckich gmin (Dąbrówka, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Pokrzywnica, Pułtusk, Serock, Somianka, Wieliszew i Wyszków) doskonale oddaje esencję polskiej wsi. Znajdujący się na północ i wschód od Warszawy malowniczy obszar kusi swoją autentycznością, zielonymi krajobrazami i bogatą kulturą.

Doskonale rozwija się tu turystyka wiejska. Zarówno w zakresie zakwaterowania – znaleźć tu można liczne gospodarstwa agroturystyczne, domki czy pokoje gościnne, jak i możliwości spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, a także kreatywny. Zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, miłośnicy sportu, jak i wielbiciele relaksu oraz słodkiego leniuchowania mogą wybierać spośród bogatej oferty miejsc skupionych wokół największego na Mazowszu akwenu. Każdy z nich znajdzie coś dla siebie.

Nad samym Jeziorem Zegrzyńskim można uprawiać wiele sportów wodnych, takich jak: żeglarstwo, windsurfing, wakeboarding, kajakarstwo i wiele innych. Czyste wody Jeziora obfitują w wiele gatunków ryb i przyciągają amatorów wędkowania. Region zachęca do odwiedzania malowniczych zakątków, eksplorowania ścieżek rowerowych i oznakowanych szlaków spacerowych, na których można obcować z pięknem przyrody. Miłośnicy historii i zabytków również nie będą mogli narzekać na nudę. W okolicach zachowało się wiele perełek architektury, a także pozostałości po wydarzeniach sprzed lat.

Jednak Jezioro Zegrzyńskie to nie jedyny zbiornik wodny w regionie. Przepływają przez niego rzeki Bug, Narew i Wisła, które nie tylko wzbogacają przyrodnicze piękno regionu, ale też poszerzają listę sposobów spędzania wolnego czasu. Nie można zapominać też, że w regionie znajdują się rozległe kompleksy leśne, zlokalizowane są liczne rezerwaty przyrody, obszary chronione z unikatową florą i fauną, a znaczna część Regionu Jeziora Zegrzyńskiego objęta jest obszarami Natura 2000. Te walory pozwalają odnaleźć harmonię pomiędzy człowiekiem a naturą nieskażoną cywilizacją.

Jeśli do tego dodamy lokalizację w samym centrum Mazowsza, w pobliżu stolicy kraju oraz tereny doskonale skomunikowane siecią wygodnych dróg szybkiego ruchu, jak również transportem publicznym, to otrzymujemy przepis na miejsce idealne do wypoczynku – zarówno weekendowego, jak i na dłuższy urlop.
Dla tych, którzy marzą o wyciszeniu i odpoczynku na łonie natury, pobudkach przy pianiu koguta i ptasich trelach oraz usypianiu przy kołysankach śpiewanych przez szumiące drzewa przy akompaniamencie świerszczy, Region Jeziora Zegrzyńskiego jest odpowiedzią na ich pragnienia.

Odkrywaj region z katalogiem

Jak trafić w te wszystkie cudowne miejsca? Teraz to dziecinnie łatwe. Wystarczy skorzystać z Katalogu Turystyki Wiejskiej „Wypoczynek w mazowieckiej przystani”.

Przygotowany przez Lokalną Organizację Turystyczną „Przystań w sercu Mazowsza” katalog to klucz do odkrycia tego urokliwego regionu, w którym natura splata się z tradycją. Powstał, aby dostarczyć turystom informacje o regionie zwanym też „Mazowiecką Przystanią”. To pełen pakiet wiadomości o bazie turystycznej i miejscach, które oferują wszelkiego rodzaju atrakcje: od noclegów, przez ofertę sportową i miejsca rekreacji, w których można obcować ze zwierzętami i wziąć udział w warsztatach, poprzez opowieści o dziedzictwie historycznym i kulturalnym regionu, aż po ofertę ekologicznej żywności i miodów z lokalnych pasiek. Można tu również znaleźć prezentację regionalnych rękodzielników i ich wyrobów.

Od początku sierpnia 2023 katalog działa w wersji on-line, a wczesną jesienią gotowa będzie również edycja książkowa, która pojawi się we wszystkich punktach informacji turystycznej Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Katalog w tej wersji dostępny będzie również w stoisku Mazowsza na targach turystycznych w Poznaniu i Warszawie w październiku i listopadzie 2023 r.

Katalog powstał w ramach zadania „Wypoczynek w mazowieckiej przystani – promocja turystyki wiejskiej/agroturystyki w Regionie Jeziora Zegrzyńskiego” realizowanego z dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz pod patronatem Banku Spółdzielczego w Legionowie.

tekst nadesłany

ZOBACZ TEŻ:
JEZIORO ZEGRZYŃSKIE – MARINA W PORANNEJ MGLE
PLAŻE NAD JEZIOREM ZEGRZYŃSKIM
UWAGA KROKODYL! JEZIORO ZEGRZYŃSKIE W FILMACH
ROWEREM DOOKOŁA ZEGRZYŃSKIEGO
PLAŻA W SEROCKU I BIAŁA FLOTA
POCIĄGAMI SKM NAD ZALEW ZEGRZYŃSKI

Facebook