Słyszeliście, że dawne księstwo mazowieckie ma nawet własne morze? Oczywiście proporcjonalnie duże do wielkości księstwa i stworzone parę stuleci po inkorporacji Mazowsza przez Koronę, ale Zalew Zegrzyński, nazywany ostatnio najczęściej Jeziorem, jest wystarczająco duży, by poszaleć na nim na żaglówkach czy łodziach motorowych, a wokół niego – na rowerach. Mariny, przystanie, wypożyczalnie łajb wszelkiego rodzaju działają od wiosny, a na majówkę są w większości gotowe nawet w czasach pandemicznych.
Spędzenie ciepłego weekendu na wodzie to świetny pomysł i o tej formie wypoczynku pisaliśmy już wcześniej:
ZOBACZ: JEZIORO ZEGRZYŃSKIE – MARINA W PORANNEJ MGLE
O historii Jeziora Zegrzyńskiego, jego nazwy i potwora, który w nim rzekomo buszuje, też już powstała opowieść:
Pora na wyprawę rowerową dookoła Zegrza, bo tak również bywa ten akwen nazywany. Cały teren jest poprzecinany szlakami rowerowymi, które można znaleźć na mapach interaktywnych oraz w wygodnej aplikacji POWIAT LEGIONOWSKI, w której zaznaczone są również atrakcje turystyczne, zabytki, informacje historyczne oraz baza gastronomiczno-noclegowa (także pensjonaty i agroturystyka). Aplikacja jest też przydatna dla żeglarzy, którzy znajdą w niej mapę z informacjami o podwodnych przeszkodach i głębokości akwenu w konkretnych punktach.
Kolejnym ułatwieniem w planowaniu wyprawy i w czasie wycieczki może być nowiutka mapa mapa Rowerowa pętla wokół Jeziora Zegrzyńskiego, którą można pobrać w wersji elektronicznej. Mapę uzupełnia opis akwenu oraz informacje o trzech opracowanych trasach rowerowych: Serock, Wieliszew i Radzymin.
Wody Narwi, Bugu i Kanału Żerańskiego dzielą teren wokół Jeziora Zegrzyńskiego na cztery części, a każda z nich ma nieco inny charakter i swoje mocne punkty.
SEROCK I OKOLICE
Największa część, północna, leżąca w zakolu Narwi, ma trzy mocne dominanty – miasto Serock ze średniowiecznym grodziskiem, piękną plażą i białą flotą oraz forty Zegrze i Dębe. Są tam również bardzo ciekawe atrakcje przyrodnicze i historyczne – rezerwaty przyrody, Wąwóz Szaniawskiego, dwa założenia parkowo-pałacowe – Zegrze i Jadwisin oraz ruiny domu autora „Dwóch teatrów”. Wzdłuż linii brzegowej zlokalizowane są kluby wodniackie.
Okolicę można poznać lepiej dzięki kilku szlakom rowerowym:
Szlak narwiańsko-ostrołęcki czerwony – 17,5 km
największe atrakcje – forty i zespół koszarowy Zegrze, zespoły pałacowo-parkowe w Zegrzu, Jadwisinie i Zegrzynku, Wąwóz Szaniawskiego, zabytki Serocka – grodzisko Barbarka, pozostałości twierdzy i wałów, cmentarz żydowski, pomniki przyrody
Szlak pułtuski czarny – 18,5 km
największe atrakcje – fort Dębe, pomniki przyrody i rezerwat Zegrze
Szlak serocki żółty – 35,5 km
największe atrakcje – rezerwat przyrody „Zegrze”, zespoły pałacowo-parkowe Jadwisin i pałac Zegrzyński, Wąwóz Szaniawskiego i rezerwat Jadwisin, zabytki Serocka – grodzisko Barbarka, pozostałości twierdzy i wałów, cmentarz żydowski, pomniki przyrody
ZOBACZ TEŻ: PAŁAC ZEGRZYŃSKI I INNE PAŁACE MAZOWSZA
WIELISZEW
Na południu, między Narwią a Kanałem Żerańskim dominują Wieliszew z fantastycznymi trasami rowerowymi przez uroczyska i słynnym Wieliszewskim Crossingiem oraz najbardziej znana plaża nad Jeziorem Zegrzyńskim – Nieporęt. W przypadku tego terenu mamy też dodatkowe wyzwania – trasy biegowe i dla uprawiających nordic walking wiodące przez:
– Uroczysko Bagno
– Uroczysko Poddębie
– Uroczysko Poniatów
Miłośnikom natury zapewne przyda się w trakcie wyprawy mapa atrakcji przyrodniczych gminy Wieliszew:
MARINY, FORT I MAGIA
Wschodni brzeg Jeziora Zegrzyńskiego od Kanału do ujścia Bugu to pasmo przystani, portów, pensjonatów i plaż – po prostu wielki kompleks wypoczynkowy, w którym nie brakuje też restauracji, kafejek i cukierni. Ale nieco dalej od brzegu można znaleźć piękne tereny leśne z jeziorkami – starorzeczami Bugu i piaszczystymi ścieżkami. Jeśli ktoś woli trasy asfaltowe – można przejechać się z drogą z Białobrzegów do fortu Beniaminów. A nad samym Bugiem, nad pętlą głównego nurtu i starorzecza, odkryjecie jedno z najbardziej magicznych miejsc na Mazowszu: prywatny skansen w Kuligowie.
Po drugiej stronie rzeki, w widłach Narwi i Bugu, znajduje się Cupel i inne miejscowości wypoczynkowe.
A po wypoczynku – kolejne wyzwanie – wyprawa wzdłuż Narwi z Serocka do Nowego Dworu Mazowieckiego bocznymi dróżkami, także leśnymi i polnymi, aż do twierdzy Modlin 🙂
ZOBACZ TEŻ: TWIERDZA MODLIN – GWIAZDA FILMOWA MAZOWSZA
Aktualne wieści znad Jeziora Zegrzyńskiego oraz szczegółowe informacje na jego temat i otaczającej do infrastruktury można znaleźć w serwisie jeziorozegrzynskie.info.
M.W.