Monumentalna twierdza była świadkiem burzliwych dziejów narodu polskiego i kolejnych wojen. Piękny pod względem architektury militarnej obiekt pozostaje wciąż nie w pełni odkryty i zadziwia, m.in. najdłuższym budynkiem w Europie – koszarami liczącymi 2250 m długości.
Trasa militarna: Twierdza Modlin
Skala trudności: średnia, 37 km, 5,5 godz.
Historia obiektów fortecznych wchodzących w skład Twierdzy Modlin sięga jeszcze czasów napoleońskich. To właśnie Bonaparte zadecydował o ufortyfikowaniu przyczółków w Wyszogrodzie, Modlinie, Serocku i Pradze. Do roku 1812 powstał trzon twierdzy. Po klęsce wojsk napoleońskich, a potem likwidacji autonomii Królestwa Polskiego, Rosja carska przystąpiła do rozbudowy fortu.
Na spotkanie z Twierdzą Modlin wyruszamy nieopodal dworca PKP – Warszawa Choszczówka. Początkowo jedziemy łukiem na wschód od Jabłonny i z asfaltowej drogi wjeżdżamy na żwirową leśną. Dalej kierujemy się za znakami zielonego szlaku rowerowego, momentami piach na drodze trochę doskwiera.
Na południe od Nadleśnictwa Jabłonna, na wysokości zabytkowego budynku poczty konnej (dziś również urząd pocztowy), przecinamy drogę 61. Wśród niewysokich zabudowań i pól kierujemy się na zachód ścieżką dla rowerów. Po wjeździe do lasu śledzimy czerwone znakowanie, niedługo potem natrafiamy na drogowskaz z oznaczeniem szlaków gminy Jabłonna.
Pokonujemy dłuższy odcinek piaszczystą drogą wśród drzew, przejeżdżamy na szlak żółty. Po pewnym czasie pojawiają się znaki Patriotycznego Szlaku Polski Walczącej – Legionowo rozpoczęło powstanie wraz z Warszawą.
Trasa naśladuje teraz przebieg linii kolejowej, którą przecinamy na wysokości stacji Janówek. Dalej jedziemy szlakiem niebieskim wśród pól i łąk, aż do Nowego Dworu Mazowieckiego. W samym mieście pokonujemy Narew mostem Pancera, by po drugiej stronie rzeki znaleźć się już w otoczeniu zabytków twierdzy. Nie sposób wyliczyć ich wszystkich, to m.in. koszary obronne, wieża wschodnia Biała, wieża wodna, prochownia i budynki carskie.
Cytadelę wraz z fortyfikacjami zwiedza się nad i pod ziemią. Przykładowa trasa zwiedzania obejmuje m.in. Park Militarny, Front Poligonalny (ul. gen. Bema 500) oraz tarasy widokowe Wieży Tatarskiej. Pod ziemią czeka natomiast niezwykły system przejść pod masywnymi murami działobitni gen. Dehna. Start wycieczki obowiązkowo w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Baśki Murmańskiej 164. Zwiedzanie po zakupieniu biletu i najlepiej z przewodnikiem – warto.
Tym, którzy chcą szybko i wygodnie powrócić z Nowego Dworu Mazowieckiego, polecamy połączenie kolejowe.
ZOBACZ TEŻ:
TWIERDZA MODLIN – GWIAZDA FILMOWA MAZOWSZA
FILMOWY SPACER PO TWIERDZY MODLIN
MAZOWIECKI GRAVEL I GRAVEL FOLKS
NAREW – AMAZONKA I KOKIETKA