Aktualności

JAK W PRZEDWOJENNEJ WARSZAWIE. DNI TRANSPORTU PUBLICZNEGO

90-letni autobus Somua będzie jedną z gwiazd Dni Transportu Publicznego w Warszawie. Podczas weekendu 16 i 17 września wszyscy chętni będą mogli zwiedzić mnóstwo miejsc na co dzień niedostępnych dla zwyczajnych śmiertelników. Swoje podwoje otworzą m.in.: stacja techniczno-postojowa metra, zajezdnia tramwajowa i kolejowa bocznica. Na wystawie zabytkowych pojazdów można będzie wsiąść do jednego z najstarszych autobusów w Polsce i przejechać się zabytkowym tramwajem.

ATRAKCJE DLA CAŁYCH RODZIN

Dni Transportu Publicznego to coroczne święto komunikacji publicznej. We wrześniowy weekend, wypadający w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, szeroko otwierają się drzwi zajezdni autobusowej i tramwajowej, bocznicy kolejowej oraz Stacji Techniczno-Postojowej Metra.

Podczas Dni Transportu Publicznego będzie można zajrzeć tam, gdzie na co dzień osoby postronne nie mają wstępu i zobaczyć – „od zaplecza” – funkcjonowanie Warszawskiego Transportu Publicznego.

SOBOTNI PIKNIK NA OSTROBRAMSKIEJ

Piknik rodzinny w zajezdni autobusowej

W Zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych przy ulicy Ostrobramskiej 38 odbędzie się piknik rodzinny z mnóstwem atrakcji. Na odwiedzających czekają m.in.: gry zręcznościowe, twister XXL, mega chińczyk, refleksomierz. Dzieci będą mogły pomalować buzie oraz zrobić zmywalne tatuaże. Chętni skorzystają z Miasteczka Ruchu Drogowego.

W programie imprezy jest również zwiedzanie zajezdni – w tym m.in. wycieczka tematyczna „Obsługa codzienna autobusu”. Będzie można także przekonać się, jak wygląda przejazd przegubowców przez myjnię i stację kontroli pojazdów.

Zajezdnia Miejskich Zakładów Autobusowych przy ulicy Ostrobramskiej 38 otwarta będzie dla zwiedzających w sobotę, 16 września, od godz. 10.00 do 16.00. Organizatorami pikniku są:
Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Zakłady Autobusowe, Szybka Kolej Miejska, Metro Warszawskie oraz Tramwaje Warszawskie

Przedwojenny autobus

Atrakcje czekają podczas pikniku również na miłośników historii – oglądając wystawę zabytkowych pojazdów będą mogli sobie wyobrazić, w jaki sposób podróżowali ich rodzice i dziadkowie. Jeśli pogoda nie przeszkodzi, członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej przewiozą chętnych zabytkowym taborem.

Prawdziwą gwiazdą pikniku będzie autobus Somua, która w tym roku obchodzi 90. urodziny. Jest to jeden z dwóch najstarszych autobusów w Polsce, a Dni Transportu Publicznego są jedną w niewielu okazji, żeby obejrzeć pojazd i przez chwilę poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy.

Na uczestników pikniku czekają także dwie strefy przygotowane przez Nadzór Ruchu i Ośrodek Szkolenia Kierowców MZA, w których będzie można przymierzyć alkogogle i sprawdzić, jak niebezpieczna jest jazda pod wpływem środków odurzających.

Natomiast u pracowników Tramwajów Warszawskich będzie można zobaczyć niecodzienny pojazd kołowo-szynowy Unimog do holowania wagonów, a także spotkać się z pracownikami nadzoru ruchu i obejrzeć ich radiowóz.

Zabytkowy autobus Somua, fot. ZTM Warszawa

To jeszcze nie wszystko!

Niezłe atrakcje przygotowuje na swoje stoisko Szybka Kolej Miejska. Otwieranie sejfów, malowanie brokatowych tatuaży, chodzenie na szczudłach oraz pokaz pierwszej pomocy ze specjalnym konkursem i lekcje boksu to tylko wybrane punkty programu.

O tym, jak bezpiecznie zachowywać się w metrze, będzie można dowiedzieć się na stoisku Metra Warszawskiego. Zaprezentowany zostanie tam także specjalistyczny samochód ratownictwa technicznego. Na stoisku Zarządu Transportu Miejskiego pracownicy odpowiedzą na pytania związane z ofertą Warszawskiego Transportu Publicznego, a dzieci będą mogły m.in. poznać Pana Bilecika i zagrać w gry planszowe. Nie zabraknie stanowisk z gadżetami ZTM, stołecznych przewoźników oraz innych miejskich jednostek.

W Dni Transportu Publicznego włączy się również Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa – kolejarze zaprezentują drezynę wąskotorową oraz elektryczny wózek towarowy.

Odwiedzający będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej w strefie food trucków. Na zakończenie pikniku zaplanowano występy Urszuli oraz Sary James.

Warszawskie Linie Turystyczne, tramwaj linii T, fot. ZTM Warszawa

NIEDZIELNE ZWIEDZANIA

W niedzielę, 17 września, Szybka Kolej Miejska, Tramwaje Warszawskie i Metro Warszawskie zorganizują zwiedzanie bocznicy kolejowej, zajezdni tramwajowej i wystawy zabytkowych tramwajów oraz stacji techniczno-postojowej podziemnej kolei.

Wstęp na te atrakcje będzie możliwy wyłącznie po zapisaniu się na stoiskach operatorów podczas sobotniego pikniku na terenie zajezdni MZA przy ul. Ostrobramskiej. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego warto jak najwcześniej odwiedzić wybrane stoiska.

Więcej na temat imprezy można znaleźć na stronie WTP.

Facebook