NAD WODĄPLAŻE I KĄPIELISKASMAKI

JEZIORO BIAŁE. PRYWATNE PLAŻE, NURKOWIE I OGIERY

Jezioro Białe jest wyjątkowe i niezwykłe, nawet jak na mazowieckie Mazury, czyli Pojezierze Gostynińskie. To najczystszy akwen na Mazowszu i jeden z najczystszych w Polsce. Prywatne plaże przyciągają turystów spragnionych spokoju, pięknych okoliczności przyrody i pysznych smażonych ryb. Swego czasu Jezioro Białe zauroczyło też Andrzeja Wajdę, który nakręcił tu film „Tatarak”. Jezioro jest nie tylko czyste, ale też wyjątkowo, jak na nasz region głębokie, dlatego polubili je nurkowie, którzy mają tu swój niezwykły podwodny plac zabaw. W okolicy znajduje się najsłynniejsza polska stadnina ogierów i zamek, w którym podobno straszy car Wasyl Szujski.

Prywatne plaże i ośrodki wypoczynkowe

Największe z nich to Jezioro Białe, które doskonale znane jest plażowiczom, wędkarzom, a także nurkom. Akwen otaczają lasy sosnowe – wymarzone miejsce na wycieczki rowerowe, spacery i grzybobranie.

Wokół Jezioro Białego funkcjonuje kilkanaście ośrodków wypoczynkowych i agroturystycznych oferujących nie tylko noclegi i dostęp do plaż, ale także możliwość wypożyczania łódek i rowerów wodnych. W okolicy można również skorzystać z kwater prywatnych, pól kempingowych i namiotowych oraz restauracji, barów i smażalni ryb.

Do odpoczynku nad jeziorem zachęca krystalicznie czysta woda oraz zadbane, piaszczyste plaże. Wszystkie są prywatne, tzn. przeznaczone wyłącznie dla gości ośrodków. W niektórych miejscach za niewielką opłatą można korzystać z samej plaży.

Plaża Pod Lipami

Na północnym brzegu największą popularnością cieszy się Plaża Pod Lipami. To miejsce, w który można odpłatnie rozbić namiot albo zaparkować kamperem; istnieje też możliwość skorzystania wyłącznie z plaży (5 zł). Do dyspozycji gości jest wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, punkt gastronomiczny oraz toalety i prysznice (2 zł).

Do jeziora, które w tym miejscu jest dość płytkie, a więc idealne do zabawy z dziećmi, prowadzi drewniany pomost. Odpoczynek od słońca zapewnia rząd lip, od których wzięła się nazwa plaży. Uwaga: w weekendowe wieczory organizowane są tutaj głośne imprezy.

Plaże z wyżywieniem

Jeśli szukamy bardziej kameralnych warunków, warto rozważyć pobyt w oddalonym o 15 minut od jeziora ośrodku Agroturystyka Karpik. Oprócz miejsc noclegowych odnajdziemy tu bar ze smażalnią ryb, staw dla wędkarzy oraz plac zabaw z trampolinami. Jeśli ktoś woli domową kuchnię, warto odwiedzić Bar Letni Jastrzębiówka.

Na południowym brzegu jeziora szczególną popularnością cieszy się plaża u Dziadka „Biały Łabędź”. Wejście na plażę kosztuje 5 zł, a parkujący w sąsiedztwie food truck serwuje zapiekanki i burgery. Działa tu również mały sklep spożywczy, wypożyczalnie sprzętu sportowego i boisko do siatkówki. Biwakowanie ułatwiają specjalnie wyznaczone miejsca na grilla. Niedaleko plaży można także rozbić namiot, a miłośnicy caravaningu mogą zatrzymać się na parkingu z węzłem sanitarnym i ujęciem wody.

W sąsiedztwie znajduje się Kamping Jezioro Białe z miejscami noclegowymi w domkach oraz parkingiem na własną przyczepę lub kamper. Dostęp wyłącznie do plaży jest odpłatny.

Podwodny świat

Jezioro Białe cieszy się popularnością nie tylko wśród plażowiczów i miłośników sportów wodnych, ale także wśród amatorów nurkowania. Wszystko za sprawą głębokości, która miejscami sięga nawet 31 metrów.

Sesje nurkowania organizowane są w bazie nurkowej Białe Źródła na południowo-zachodnim brzegu jeziora. W tym miejscu dno jezioro zostało zagospodarowane pod kątem amatorów nurkowania: znajdują się tam podwodne konstrukcje, platformy, labirynt z lustrami, a na dnie wypatrzeć można łódź rybacką, a nawet… wrak samochodu!

Stadnina w Łącku

Odpoczynek w okolicach Jeziora Białego można połączyć z wizytą w Stadzie Ogierów w Łącku. Przed II wojną światową była to największa hodowla ogierów w Polsce i do dziś kultywowane są dawne tradycje tego miejsce.

W Łącku zobaczymy zabytkowe stajnie i powozownię z kolekcją pojazdów konnych; działa tu także hotel. Na terenie stadniny organizowane są prestiżowe zawody jeździeckie i międzynarodowe aukcje koni, a na co dzień zajęcia z jazdy konnej, w tym dla początkujących (jazda na lonży z instruktorem) i hipoterapii. Na życzenie gości możliwa jest organizacja przejażdżki konnej zaprzęgami po okolicznych lasach.

Zamek w Gostyninie

Wypoczynek na łonie natura można połączyć ze zwiedzeniem kilku ciekawych miejsc w okolicy. Jedną z największych atrakcji jest Zamek w Gostyninie, który wzniesiono z inicjatywy księcia mazowieckiego Siemowita IV na przełomie XIV i XV wieku.

Zamek odwiedzali niegdyś znamienici goście, w tym królowie Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary i Zygmunt August. I car Wasyl Szujski, który podobno nadal tam straszy…

W czasach zaborów zamek pełnił funkcję kościoła ewangelickiego. Obecnie mieści się w nim hotel, restauracja oraz punkt informacji turystycznej.

ZOBACZ TEŻ:
JEZIORO ZDWORSKIE
GOSTYNIN. ZNIKNĄŁ ZAMEK, NIECH ŻYJE ZAMEK!
GOSTYNIŃSKO-WŁOCŁAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Facebook