Zalew Szydłowiecki to niewielki zbiornik wodny niedaleko centrum Szydłowca i idealne miejsce dla osób szukających letnich kąpieli, leniwego i aktywnego odpoczynku czy fanów wędkarstwa. Relaks nad wodą można połączyć ze zwiedzaniem historycznej części miasta. W sezonie letnim kąpielisko strzeżone jest przez ratowników WOPR.

Z roku na rok nad zalewem odpoczywa coraz więcej osób – wszystko to za sprawą wciąż rozbudowywanej infrastruktury i rosnącej z sezonu na sezon liczby atrakcji. Odpoczywający nad zalewem mogą uprawiać klasyczny „plażing” – pluskać się w wodzie, pływać, opalać się lub spacerować po pomoście, z którego rozpościera się widok na zabytkową część Szydłowca – albo skorzystać z innych możliwości aktywnego spędzania czasu. W sezonie letnim kąpielisko strzeżone jest przez ratowników, a wypoczywający mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Nie brak też innych możliwości rozruszania się. Do dyspozycji najmłodszych jest plac zabaw, dla starszych – siłownia plenerowa z zestawem treningowym do ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. W skate parku można pojeździć na rolkach, deskach i hulajnogach. Amatorzy sportów grupowych mają do dyspozycji boiska do plażowej piłki nożnej i siatkówki.

Na terenie kąpieliska znajduje się także bar gastronomiczny, ośrodek ratowniczy, punkt medyczny, przebieralnie, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz park z muszlą koncertową. W sezonie letnim na terenie wokół zalewu odbywają się festyny, turnieje rekreacyjno-sportowe, dyskoteki i koncerty.

Wybierając się nad zalew, można zabrać prowiant, aby zorganizować grill w jednej z altan ze stołami.

Na osiedlu za zalewem znajduje się plac zabaw dla dzieci z huśtawkami, karuzelą, konikami, domkiem ze zjeżdżalnią, miejscem do gry w klasy i piaskownicą.

Wokół zalewu można spacerować ścieżkami wyłożonymi piaskowcem albo uprawiać nordic walking. Ścieżka spacerowa o długości 4,5 kilometra prowadzi na południe miasta. Na trasie tej pętli zamontowano tablicę z propozycjami ćwiczeń do indywidualnego wykonania oraz punkt pomiaru tętna.

Zalew chwalą sobie także miłośnicy wędkarstwa. Można w nim złowić takie gatunki ryb jak płoć, leszcz, jaź, lin i karp. Najlepsza miejsca do wędkowania znajdują się na tzw. płytkiej wodzie przy ulicy Podgórze, a także za muszlą koncertową na przeciwległym brzegu.
Na zalewie obowiązuje zakaz połowu ryb ze środków pływających, czyli np. własnej łodzi.

W odległości kilkuset metrów od zbiornika znajdują się największe atrakcje turystyczne i zabytki Szydłowca, w tym Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych urządzone w zamku z końca XV wieku, późnogotycki kościół farny św. Zygmunta i zabytkowy ratusz miejski.

ZOBACZ TEŻ:
SZYDŁOWIEC. ZAMEK Z BIAŁĄ DAMĄ

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

– parking dla kamperów – dostępny przy Zalewie Szydłowieckim, róg Folwarcznej i Sportowej obok kortów tenisowych
– dostęp do prądu: NIE
– zatankowanie wody: NIE
– zrzut szarej wody: NIE
– toaleta ogólnodostępna: TAK – na terenie kąpieliska nad Zalewem

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Facebook