Oto jedna z najsłynniejszych wież ciśnień na świecie: zyskała międzynarodowy rozgłos, gdy znalazł się na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na całym globie przygotowanym przez The World Geography. Naukowa nazwa połączenia dwóch form przestrzennych brzmi: torus na hiperboloidzie obrotowej jednopowłokowej. A gdybyśmy sięgnęli po porównania kulinarne: pączek z dziurką na zakręconej wiązce spaghetti.
NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY MAZOWSZA 2022
Park Nauki Torus w Ciechanowie wystartował w sierpniu 2019 roku, nieustannie się rozwija i przyciąga coraz większe rzesze spragnionych wiedzy naukowej i dobrej zabawy. Tylko w 2022 roku odwiedziło go ok. 20 tysięcy gości! To był bardzo dobry rok dla Torusa, który zdobył wówczas tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza 2022.
W 2021 r. pojawił się w Torusie obiekt, który do dziś pozostaje jego największym hitem: interaktywny ekran do wyświetlanie obrazów na warstwie suchej mgły. Park w Ciechanowie jest pierwszą tego typu placówką w Polsce z ekranem mgłowym. Można go dotykać, przesuwać wyświetlane na nim obiekty, a nawet grać w gry. Powierzchnia ekranu to 5 metrów kwadratowych.
DLA DOROSŁYCH I DLA DZIECI
Ważną misją ciechanowskiego Parku Nauki jest adresowanie programu edukacji poprzez zabawę nie tylko do dzieci, ale również do osób dorosłych, czyli stworzenie programu wystaw i zajęć dla gości od 5 do 105 lat. Ogromną popularnością cieszą się zajęcia i pokazy chemiczne, a dorosłych wyjątkowo zaintrygowały zajęcia pod hasłem „kuchnia molekularna”.
Oferta parku koncentruje się na naukach ścisłych, głównie chemii, fizyce i matematyce, ale ważna są też ekologia i edukacja klimatyczna. Także miłośnicy sztucznej inteligencji mogą tu zaspokoić ciekawość na temat swoich fascynacji.
DLA GRUP I GOŚCI INDYWIDUALNYCH
W dni robocze Park Nauki odwiedzany jest przez grupy zorganizowane, głównie wycieczki szkolne, choć pojawiają się również grupy seniorów, m.in. z miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rezerwacje dokonywane są nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Program dla grup zorganizowanych zaplanowany jest zazwyczaj na dwie godziny: jedna przeznaczona jest na zwiedzanie, druga na warsztaty.
Najlepszy czas na wizyty gości indywidualnych i rodzin to weekendy. W Parku można spędzić nawet cały dzień, jedynym ograniczeniem czasowym jest godzina zamknięcia obiektu.
ZOBACZ TEŻ:
MAZOWIECKA TWIERDZA W CIECHANOWIE
KĄPIELISKO KRUBIN W CIECHANOWIE
MAZOWIECKIE ROMANSE, TRAGEDIE I MIEJSCA MAGICZNE
JASNE I MROCZNE SEKRETY CIECHANOWSKIEJ WIEŻY
Ważną częścią Parku i jego symbolem jest pieczołowicie odnowiona i fantastycznie oświetlona dawna wieża ciśnień zwieńczona torusem, który dał nazwę całej instytucji. W sąsiedztwie wieży powstał dwukondygnacyjny nowoczesny budynek z salami wystawowymi i warsztatowymi oraz pierwszym w Ciechanowie lokalem z wegetariańskim menu.
O historii wieży oraz ofercie opowiada kierownik Parku Nauki Torus, Marzena Lentowszczyk:
Ciekawostka: futurystyczna wieża obecna jest nie tylko na edukacyjnej i naukowej, ale także na literackiej mapie Ciechanowa. Właśnie pod torusem rozgrywa się jedna z kluczowych scen powieści kryminalnej Roberta Ostaszewskiego „Zginę bez ciebie”.
Magdalena Walusiak