AktualnościMusisz zobaczyćPodróże

MUZEUM WSI RADOMSKIEJ. NAJMNIEJ SKANSENOWATY SKANSEN

Muzeum Wsi Radomskiej to jeden z najciekawszych polskich skansenów. Nie jest placówką, w której kurz osiada na eksponatach. Tutaj życie toczy się swoim wiejskim rytmem: uprawia się zboże i ziemniaki, hoduje chlebowy zakwas i lepi garnki. Święto Chleba i Festiwal Ziemniaka wpisują się w żywe i intensywne kultywowanie folkloru i wiejskich tradycji, z ostrym przytupem w trakcie tańców na dechach.

Poza sezonowymi świętami też sporo się tu dzieje, turyści mogą wędrować po liczącej 32,5 hektara wiosce, w której zgromadzono cuda wiejskiej architektury: jest XVIII-wieczny dworek i zabytkowy drewniany kościół, największy w Polsce zespół wiatraków, wodne młyny i chłopskie zagrody z Jastrzębi, Kłonówka i Chomentowa.

Podczas spaceru po skansenie można obejrzeć 80 przykładów dawnego budownictwa wiejskiego, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej, bo 22 kolejne obiekty czekają na montaż. Całość kolekcji dopełnia ponad 16 000 eksponatów ruchomych, m.in kolekcje pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin oraz sztuki ludowej.

Część z tych cudów można odnaleźć w filmie Filipa Bajona „Przedwiośnie” z Mateuszem Damięckim w głównej roli. Właśnie w Muzeum Wsi Radomskiej, zdaniem reżysera skansenie „najmniej skansenowatym”, zostały nakręcone sceny rozgrywające się w folwarku Chłodek niedaleko Nawłoci, m.in. spotkania Cezarego Baryki z Wandzią oraz z księdzem przy grobie Karoliny, a urokliwy, kryty gontem dworek z modrzewiowych bali utrwalony na taśmie filmowej jest jednym z najciekawszych eksponatów MWR.

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

☑️ parking dla kamperów dostępny przy obiekcie: TAK (od ulicy Stawowej)
☑️ dostęp do prądu: NIE
☑️ zatankowanie wody: NIE
☑️ zrzut szarej wody: NIE
☑️ toaleta ogólnodostępna: TAK

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Dane kontaktowe

MUZEUM WSI RADOMSKIEJ
ul. Stawowa (dojazd od ul. Krychnowickiej) 26-600 Radom
48 332 92 81
Strona www
Instagram
Facebook