MUSISZ ZOBACZYĆPODRÓŻE

EPICKA WIEŚ W MIASTECZKU SIERPC

– Wsi spokojna, wsi wesoła, gdzie cię szukać dziś, u progu trzeciej dekady XXI wieku? – Tutaj jestem – macha wierzbowymi witkami jeden z najbardziej sielskich krajobrazów Polski – polna droga na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Filmowcy chętnie odpowiadają na to pozdrowienie widząc w niezwykłym skansenie – ze zwierzętami gospodarskimi, polami uprawnymi i zadbanymi ogródkami przy zabytkowych chałupach – kwintesencję polskiego mitu: szlachecki zaścianek i dawne Kresy Wschodnie.

Sielski park tematyczny

Wizytę w sierpeckim muzeum można zaplanować na kilka dni, a i tak nie uda się dokładnie poznać wszystkich jego atrakcji i tajemnic. Nie jest to bowiem typowy, gęsto obsadzony zabytkowymi chatami skansen, ale różnorodny, bardzo rozbudowany, rozłożony na 50 hektarach park etnograficzny funkcjonujący zgodnie z naturalnym rytmem dobowym i rocznym oraz wedle kalendarza tradycyjnych polskich świąt i ludowych zwyczajów.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, fot. D. Krześniak

Co to znaczy? Rano trzeba tu oporządzić zwierzęta, a przed wieczorem zagonić je do kurników i obór. Wiosną należy wysiać zboże, zżąć je latem, gdy dojrzeje, a jesienią pamiętać o wykopkach, zabezpieczyć ule zanim zrobi się mroźno, przed Bożym Narodzeniem upiec opłatki, a gdy zima już się zestarzeje, utopić ją w Sierpienicy jako marzannę.

W skansenie można zobaczyć budynki z różnych miejscowości Mazowsza. Przy pomocy kilkunastu włościańskich zagród z północno-zachodniej części regionu odtworzono typową pouwłaszczeniową wieś rzędową. Można tu znaleźć także kuźnię z Żuromina oraz dworki szlacheckie z Bojanowa i z Uniszek Zawadzkich, wokół których utworzono parki krajobrazowe. Jest też drewniany kościół z dzwonnicą, ale filmowców, a także zgłodniałych turystów, najbardziej fascynuje karczma z Sochocina, w której można na co dzień zjeść pyszny żurek oraz miejscowy chleb z domowym smalcem.

ZOBACZ TEŻ:
SIERPC I DROBIN. TAJEMNICE PÓŁNOCNEGO MAZOWSZA
SIERPC. MIASTO ZE SMAKIEM

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu


Soplicowo, Rozłogi i powstanie styczniowe

Zatrzymana na terenie sierpeckiego parku etnograficznego historia to idealna pożywka dla wybitnych twórców filmowych, których wyobraźnia potrafi przebrać istniejące w skansenie miejsca na przykład za odległą, wyidealizowaną litewską ojczyznę, „gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała” lub XVII-wieczny mająteczek leżący na terenach dzisiejszej Ukrainy.

Jeden z dworków w Sierpcu stał się Mickiewiczowskim Soplicowem w ekranizacji Andrzeja Wajdy. Przed nieco podretuszowanym na potrzeby filmu budynkiem odbył się słynny koncert Jankiela, a kolorowe pary odtańczyły porywającego poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara.

Karczma w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

W sierpeckiej karczmie Zagłoba i Wołodyjowski, bohaterowie filmowej adaptacji „Ogniem i mieczem”, spotkali się w Bohunem. Jerzy Hoffman zrealizował w Muzeum Wsi Mazowieckiej także kilka innych scen pierwszej części „Trylogii”: polana w jarze rzeczki Sierpienicy stała się dworkiem w Rozłogach, a w jednej z zagród nakręcono ukraińskie wesele. W „Panu Tadeuszu” z kolei muzealne zagrody zagrały szlachecki zaścianek, a kuźnia z Żuromina stała się świadkiem przemarszu armii napoleońskiej.

Juliusz Machulski to trzeci klasyk polskiego kina, który skorzystał z gotowej scenografii, jaką można odnaleźć w Sierpcu: w karczmie Pohulanka zrealizował część zdjęć do filmu „Szwadron” z Januszem Gajosem i Radosławem Pazurą w rolach głównych. Ekranizacja opowiadań Stanisława Rembeka jest nietypową opowieścią o powstaniu styczniowym – pokazuje polsko-rosyjskie zmagania z perspektywy oddziału rosyjskich dragonów.

OBOSTRZENIA PANDEMICZNE

Od 8 lutego Muzeum Wsi Mazowieckiej zaprasza zwiedzających po raz pierwszy po dwumiesięcznej przerwie i można go odwiedzać codziennie, od poniedziałku do niedzieli, rzecz jasna z zachowaniem reżimu sanitarnego. To ogromna przestrzeń, więc jest wyjątkowo bezpiecznie.

Na razie wstrzymane są cztery usługi: zwiedzanie z przewodnikiem i audioprzewodnikiem oraz organizowanie usług edukacyjnych i ogniska. Czyli wszystkie propozycje integrujące grupy. Zamknięte pozostają dwa obiekty: chałupa z Drwał oraz wiatrak z Zalesia, pozostałe można zwiedzać. Warto to robić publikacją – Przewodnikiem po Muzeum Wsi Mazowieckiej.

W lutym i marcu w poniedziałki skansen czynny jest od godz. 10.00-14.00, od wtorku do niedzieli od 9.00 do 15.00.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
• zakrywanie ust i nosa
• dezynfekowanie rąk środkiem do dezynfekcji, który jest zapewniony przez Muzeum (kasa, galeria rzeźby, sanitariaty)
• zachowanie obowiązującego dystansu społecznego
• zapewnienie osobom małoletnim do 13 roku życia opieki osoby dorosłej
• zachowywania limitu osób w poszczególnych obiektach, z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących
• stosowania się do graficznych i tekstowych instrukcji umieszczonych na terenie skansenu
• stosowania się do instrukcji ustnych wydawanych przez pracowników skansenu.

REGULAMIN OBOWIĄZUJĄCY W CZASIE EPIDEMII

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu (oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu) pozostaje na razie zamknięte do odwołania.W obiekcie trwają prace modernizacyjne i adaptacyjne, ich zakończenie jest planowane na listopad 2021 r.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu fot. D. Krześniak

Dane kontaktowe

ul. Gabriela Narutowicza 64, 09-200 Sierpc
tel.: 24 275 28 83/ fax: 24 275 58 20
Strona www
Tripadvisor
Facebook