AKTUALNOŚCIPODRÓŻE

ZAMEK W CZERSKU. ŚLADAMI WIEDŹMINA

Na zamku w Czersku można przekroczyć barierę czasu i przenieść się do epoki książąt mazowieckich. Tak jak zrobili to bohaterowie kręconego w tym miejscu filmu przygodowego Pierścień księżnej Anny. Aby poczuć się jak w czasach Konrada Mazowieckiego i najazdów krzyżackich, nie potrzebujemy jednak żadnego wehikułu czasu. Wystarczy przyjechać na czerski zamek i stanąć na dziedzińcu. Wyobraźnia włącza się sama.

Mimo licznych rekonstrukcji i skutków wojennej pożogi – w czasie potopu szwedzkiego warownię poważnie zniszczyła bowiem armia Karola Gustawa – zamek zachował pierwotny, obronny wygląd, nadany mu na przełomie XIV i XV wieku. Aby poczuć piękno tego miejsca, wystarczy wejść na jedną z trzech wież obronnych, gdzie umieszczony został punkt widokowy. Średniowieczna warownia położona jest na wysokiej nadwiślańskiej skarpie, skąd rozpościera się panorama starorzecza Wisły, z polami, łąkami oraz słynnymi czerskimi sadami owocowymi, których historię zapoczątkowała w tym miejscu królowa Bona.

Zamek w Czersku

Ucieczka Geralta

Z tak magicznego miejsca – w niewielkim stopniu dotkniętego zębem czasu – nie mogli nie skorzystać filmowcy. I dlatego reżyser Marek Brodzki postanowił umieścić tutaj akcję serialu Wiedźmin, z Michałem Żebrowskim jako Geraltem z Rivii. Jak przyznał wiele lat później reżyser w programie „Polska filmowa„, zdjęcia na czerskim zamku były mało skomplikowane ze względu na obszerny dziedziniec i niewiele współczesnych detali. Choć akcja Wiedźmina – serialu fantasy wg prozy Andrzeja Sapkowskiego – dzieje się w jakiejś bajkowej rzeczywistości z groźnymi smokami, stylistyka opowieści trzyma się czasów średniowiecznych. Zamek w Czersku okazał się dla niej idealny.

Tytułowy wiedźmin poszukuje na zamku Dziecka Przeznaczenia, czyli małej Ciri. Przed dawną warownią filmowcy umieścili makietę karczmy, z której Geralt ucieka razem z Jaskrem (Zbigniew Zamachowski). Na zamku ekipa filmowa utrwaliła również scenę podpalenia podziemi. Filmowy pożar na zamku spowodował podobno interwencję niczego nieświadomej miejscowej straży pożarnej.

Chojnowski Park Krajobrazowy, zamek w Czersku, fot. Maciej Margas

Okolice Marka Kondrata

Choć wielu turystów pyta o Wiedźmina, to gospodarze zamku – Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii – dbają o to, aby magnesów przyciągających do tej bajkowej krainy było dużo więcej. Od wiosny do jesieni czerski gród zaprasza na pikniki historyczne, podczas których można dotknąć żywej historii, obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych i wziąć udział w warsztatach związanych z realiami dawnego życia. A na zwolenników aktywności fizycznej czeka przebiegający w okolicy i zahaczający o zamek Nadwiślański Szlak Rowerowy prowadzący malowniczą Jeziorki, (więcej: www.krainajeziorki.pl oraz artykule JEZIORKA. WYDMOWE PAGÓRKI I PUŁAPKI BOBRÓW).

Możemy przy tej okazji zobaczyć jeszcze inne filmowe miejsca. W pobliskim neobarokowym kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego reżyser Kazimierz Kutz nakręcił bowiem scenę ślubu „pułkownika” Kwiatkowskiego i Krysi w znakomitej komedii tytułowego Pułkownik Kwiatkowski (główne role zagrali Marek Kondrat i Renata Dancewicz).

Na koniec ważna uwaga – ze względu na konserwację zabytkowego mostu nad fosą do połowy listopada zamek został zamknięty. Pozostaje podziwiać go z zewnątrz, spoza dziedzińca. Ale malownicza okolica zaprasza do aktywnego wypoczynku.

Marek Szymański

Filmowa wycieczka po zamku i okolicach

Zamek w Czersku – Pierścień księżnej Anny, Mocny człowiek, Wiedźmin, Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Czersku – Pułkownik Kwiatkowski, Show, Góra Kalwaria, ul. Księdza Sajny, kościół parafialny, pałac Biskupi – Drogówka, Góra Kalwaria, ul. Strażacka, ul. Księdza Sajny – Czas honoru.

ZOBACZ TEŻ:
ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CZERSKU
PIASZCZYSTE WYDMY CHOJNOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Dane kontaktowe

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku plac Tysiąclecia 1, 05-530 Czersk
+ 48 516 240 046, + 48 503 928 337
Strona www
Facebook