KAJAKINAD WODĄ

JEZIORKA. WYDMOWE PAGÓRKI I PUŁAPKI BOBRÓW

Dolina Jeziorki, jej charakterystyczny krajobraz z naturalnie meandrującym korytem rzeki i układającymi się wzdłuż niej pasmami łąk, pastwisk oraz zagajników i lasów łęgowych, to jeden z najważniejszych elementów Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Drugim jest skarpa wiślana, a całość dopełniają piaszczyste wydmowe pagórki układające się pierścieniem na południe od Warszawy, na lewobrzeżu Wisły, między Piasecznem i Konstancinem-Jeziorną a Górą Kalwarią.

Park Chojnowski wraz z Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym na prawobrzeżu i Kampinoskim Parkiem Narodowym na północ od stolicy, tworzą zielone „płuca Warszawy” i przyciągają spacerowiczów, rowerzystów oraz miłośników pikników. A Dolina Jeziorki także kajakarzy.

DLA KOGO

Szlak kajakowy Jeziorki jest łatwy i spokojny. W górnym biegu rzeka płynie cienistym jarem porośniętym zielenią, przez łąki, zarośla i mokradła – tereny, na których można spotkać bobry, wydry i wiele gatunków ptaków. Do Piaseczna Jeziorka jest wąska i silnie meandruje, w nurcie pojawiają się drzewa powalone przez bobry oraz jazy (przenoski), ukryte pod wodą konary, pnie i mielizny.

Rzeka jest dzika, różne stany wody szybko zmieniają panujące na niej warunki. Przed Piasecznem przepływa przez obszar Natura 2000 Stawy w Żabieńcu. Na ostatnim odcinku od Piaseczna do Konstancina-Jeziorny płynie szerokim sztucznym korytem, z willową zabudową na obu brzegach.

O RZECE

Jeziorka to lewy dopływ Wisły (66 km). Wypływa z okolic wsi Dębiny Osuchowskie i wpada do Wisły niedaleko Konstancina-Jeziorny. Popularne miejsce rekreacji mieszkańców Warszawy i okolic.

GDZIE ROZPOCZĄĆ SPŁYW

Jednodniowy:
• Łoś – Piaseczno,
• Piaseczno – Konstancin-Jeziorna,
• Zawodne – Łoś,
• Prażmów – Łoś,
• Gościeńczyce – Łoś

PODCZAS SPŁYWU WARTO ZOBACZYĆ

Konstancin-Jeziorna – podmiejska zabudowa willowa, uzdrowisko, tężnia,
Piaseczno – późnogotycki kościół z barokowym wyposażeniem wnętrza, klasycystyczny ratusz. Możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową.

ORGANIZATORZY SPŁYWU

www.kajaki-jeziorka.pl
kajakkajaki.pl
www.kajaki-piaseczno.pl
www.kajakwstolicy.pl

Facebook