KajakiNad wodą

JEZIORKA. WYDMOWE PAGÓRKI I PUŁAPKI BOBRÓW. #POZNAJCIEMOJEMAZOWSZE

Dolina Jeziorki, jej charakterystyczny krajobraz z naturalnie meandrującym korytem rzeki i układającymi się wzdłuż niej pasmami nadrzecznych łąk, pastwisk oraz zagajników i lasów łęgowych, to jeden z najważniejszych elementów Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Drugim jest skarpa wiślana, a całość dopełniają piaszczyste wydmowe pagórki układające się pierścieniem na południe od Warszawy, na lewobrzeżu Wisły, między Piasecznem i Konstancinem-Jeziorną a Górą Kalwarią.

Park Chojnowski wraz z Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym na prawobrzeżu i Kampinoskim Parkiem Narodowym na północ od stolicy, tworzą zielone „płuca Warszawy” i przyciągają spacerowiczów, rowerzystów oraz miłośników pikników. A Dolina Jeziorki także kajakarzy.

fot. kajaki-jeziorka.pl

DLA KOGO

Szlak Jeziorki jest dosyć wymagający dla kajakarzy. W górnym biegu rzeka płynie cienistym jarem porośniętym zielenią, przez łąki, zarośla i mokradła – tereny, na których można spotkać bobry, wydry i wiele gatunków ptaków, w tym chronionego zimorodka nazywanego polskim kolibrem. Do Piaseczna Jeziorka jest wąska i silnie meandruje, w nurcie pojawiają się drzewa powalone przez bobry oraz jazy (przenoski), ukryte pod wodą konary, pnie i mielizny.

Właśnie dlatego rzeka jest dzika, a różne stany wody szybko zmieniają panujące na niej warunki. Przed Piasecznem przepływa przez obszar Natura 2000 Stawy Żabienieckie. Na ostatnim odcinku od Piaseczna do Konstancina-Jeziorny płynie szerszym korytem, z willową zabudową na obu brzegach.

kajaki-jeziorka.pl

O RZECE

Jeziorka to lewy dopływ Wisły (66 km). Wypływa z okolic wsi Dębiny Osuchowskie i wpada do Wisły sztucznym przekopem na wysokości Konstancina-Jeziorny. Wykonanie przekopu oraz częściowe uregulowanie rzeki za pomocą jazów miało miejsce w latach 50. XX wieku po poważnej powodzi. W tamtych latach Jeziorka płynęła dzisiejszym korytem rzeki Wilanówki, kończyła swój bieg w Wilanowie i podtopiła tę dzielnicę Warszawy.

Teraz jest to spokojniejsze i wciąż nie do końca odkryte miejsce na Mazowszu, dlatego wielu warszawiaków i okolicznych mieszkańców przyjeżdża nad Jeziorkę w celach rekreacyjnych.

GDZIE ROZPOCZĄĆ SPŁYW

Jednodniowy:
• Piaseczno – Konstancin-Jeziorna,
• Głosków – Piaseczno
• Henryków-Urocze – Piaseczno
• Łoś – Piaseczno

fot. kajaki-jeziorka.pl

PODCZAS SPŁYWU WARTO ZOBACZYĆ

Konstancin-Jeziorna – podmiejska zabudowa willowa, uzdrowisko, tężnia,
Piaseczno – późnogotycki kościół z barokowym wyposażeniem wnętrza, klasycystyczny ratusz. Możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową.

ORGANIZATORZY SPŁYWU

kajaki-jeziorka.pl
kajakkajaki.pl
kajaki-piaseczno.pl
www.kajakwstolicy.pl

Facebook