PODRÓŻEW LESIE

PIASZCZYSTE WYDMY CHOJNOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Lasy, zalewy i rzeczne rozlewiska oraz wydmowe pagórki ułożone pierścieniem między Piasecznem i Konstancinem-Jeziorną a Górą Kalwarią – oto Chojnowski Park Krajobrazowy. Przecięty na trzy części dolinami rzek Jeziorki i Zielonej, poszatkowany kanałami i kanalikami, z pasmami łąk, pastwisk i zagajników, gdzie żyją i rosną rzadkie gatunki zwierząt, roślin i grzybów.

Na obrzeżach parku zachowały się zabytkowe dworki i wille oraz wojenne cmentarze, do których można dotrzeć korzystając z jednego ze szlaków turystycznych.

Jak zwiedzać park, czyli szlaki piesze i rowerowe

Najważniejszymi punktami, w których można rozpocząć piesze zwiedzanie parku, są Konstancin-Jeziorna i Zalesie Górne. Rozpoczynające się w nich ścieżki przecinają rezerwaty i lasy parku. Można nimi dotrzeć do najciekawszych miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym. Dla rowerzystów bardziej atrakcyjne będą trasy rozpoczynające się w Lesie Kabackim lub Powsinie i są idealne na całodzienną wycieczkę.

20-kilometrowy Chojnowski Szlak Rezerwatów Przyrody rozpoczyna się w Konstancinie-Jeziornie, przecina kilka chojnowskich rezerwatów i dociera do Zimnych Dołów oraz Zalesia Górnego. Szlak nadaje się głównie na wędrówki piesze, a zimą – także dla narciarzy biegowych.

Chojnowski Szlak Zabytków Przyrody wiedzie z Zalesia Górnego do rezerwatu Chojnów. Na blisko 10-kilometrowej trasie mija się pomnik przyrody – Dąb Stephana i dolinkę rzeczki Zielonej.

Kolejny szlak – nazywany Nadwiślańskim – wiedzie od Konstancina-Jeziorny do Góry Kalwarii. Jest on atrakcyjny ze względu na klimatyczne widoki na starorzecze Wisły, mazowieckie sady i zabytkową architekturę.

16-kilometrowy Główny Szlak Lasów Chojnowskich biegnie z Ustanówka do Konstancina-Jeziorny i przeznaczony jest głównie na piesze wyprawy.

Szlak Zabytków Architektury wokół Konstancina-Jeziorny to pętla zaczynająca się w centrum miasta i wiodąca przez Skolimów, Rzeczkę Małą i obrzeża Lasów Słomczyńskich. Łącznie do pokonania jest 9 km.

Ciekawych tras nie brakuje również dla rowerzystów. Pierwszą z nich jest 33-kilometrowy Chojnowski Szlak Rowerowy rozpoczynający się w warszawskim Powsinie. Trasa wiedzie przez Las Kabacki, Julianów, Piaseczno, Żabieniec, Las Chojnowski, Orzeszyn i Górę Kalwarię.

Inną popularną trasą rowerową jest rozpoczynający się w Powsinie 33-kilometrowy Rowerowy Szlak Wisły. Szczególnie polecany jest on osobom zainteresowanym zabytkami i architekturą. Wiedzie przez Konstancin-Jeziornę, Obory i Górę Kalwarię, by zakończyć się przy ruinach zamku w Czersku.

Największą popularnością cieszy się 16-kilometrowa ścieżka rowerowa Doliną Jeziorki. Pętla rozpoczyna się w Prażmowie, przecina rezerwat Skarpa Jeziorki, a stamtąd, mijając Aleksandrów i Zawodne, z powrotem kieruje się do punktu początkowego.

Interesującą alternatywą jest spacer po parku w formie questu. Zabawa pt. „Skarby Zimnych Dołów” rozpoczyna się na polanie rekreacyjnej Zimne Doły, nad stawami w Żabieńcu, przy Trakcie Wareckim. Na końcu szlaku czeka skarb w formie skrzynki z pieczątką, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy. Plik w formacie PDF z instrukcjami objaśniającymi zasady questu dostępny jest do pobrania tutaj: https://piaseczno.eu/wp-content/uploads/2020/06/ChojnowskiPK_quest_Skarby_Zimnych_Dolow.pdf

Chojnowski Park Krajobrazowy, fot. Artur Bociarski

Pozostałe atrakcje

W okolicach parku leży Konstancin-Jeziorna – jedyne w województwie mazowieckim uzdrowisko. W miejskim Parku Zdrojowym można odnaleźć ścieżki i pomosty spacerowe, plac zabaw, boisko do siatkówki i tężnię, a w domu kultury Hugonówka – obejrzeć wystawę multimedialną, pamiątki, zdjęcia i inne archiwalia związane z historią regionu. Wizytówką miasta są domy z początku XX wieku, które projektowali czołowi polscy architekci, w szczególności willa Jutrzenka i willa Ustronie.

W pobliskich Oborach warto zobaczyć otoczony parkiem barokowy dwór Potulickich, a we wsi Zawodne – zabytkową zabudowę wraz z młynem.

Jedną z atrakcji w okolicach Zalesia jest zielony park rozrywki Planeta Zalesie, po którym najmłodsi mogą podróżować minipociągiem. Na wszystkich amatorów sportów wodnych czeka wyciąg do wakeboardu, rowery wodne, pływające samochody oraz deski do stan up paddle. Dodatkowym walorem Zalesia jest plac zabaw dla dzieci, strzelnica i boisko do siatkówki oraz park linowy Małpi Gaj.

W okolicach Górek Szymona, położonych nad brzegiem rzeki Jeziorki, znajduje się otoczona zielenią plaża, przy której ciągnie się pas piaszczystych wydm.

Górki Szymona, Piaseczno, fot. FajneMazowsze

Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi, jest wizyta na polance edukacyjnej przy siedzibie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Chojnów przy ulicy Klonowej w Pilawie. Znajdujące się tam tablice opisują organizację pracy pszczół w ulu i proces produkcji miodu.

Z kolei wizyta w zagrodzie edukacyjnej Zwierzyniec w gospodarstwie ekologicznym w Nowym Prażmowie to szansa na obejrzenie hodowli bydła, owiec, węgierskiej ośliczki Mokasz i świnek rasy mangalica.

 

Most kolejowy w Górze Kalwarii

ZOBACZ TEŻ:
ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CZERSKU
KONSTANCIN-JEZIORNA. NADMORSKI KLIMAT NA MAZOWSZU
ROWEREM NA URZECZE. POWSIN – KONSTANCIN-JEZIORNA – GASSY
RODZINNY WEEKEND W CHOJNOWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Informacje ogólne

Powierzchnia Chojnowskiego Parku Krajobrazowego to 6,7 tys., a jego otuliny – 4,7 tys. hektarów. Położony jest on terenie pięciu gmin: Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Tarczyn i Prażmów. Większość powierzchni parku zajmują lasy sosnowe.

Nad rzekami Jeziorką i Zieloną można zobaczyć polujące wydry i zimorodki, a nad ich brzegami gnieździ się około 100 gatunków ptaków. Na szczególną uwagę zasługuje kompleks stawów w Żabieńcu, gdzie między innymi można zaobserwować nurogęsi, perkozy zauszniki i rdzawoszyje, cyraneczki oraz bociany czarne. W lasach żyją sarny, jelenie i łosie oraz borsuki, które są symbolem parku.

—————
Opracowano we współpracy z Kurpiowską Organizacją Turystyczną oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego.

Facebook