Podróże

RODZINNY WEEKEND W CHOJNOWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Chojnowski Park Krajobrazowy – pierścień zielonych terenów między Piasecznem i Konstancinem a Górą Kalwarią – znajduje się w odległości zaledwie 20 km od Warszawy. Sam park posiada ogromne walory krajobrazowe i przyrodnicze, ale w jego okolicy nie brakuje także rozrywek, które ucieszą całe rodziny. Oto kilka pomysłów na spędzenie rodzinnego weekendu w Chojnowskim Parku Krajobrazowym. Nawet osoby niezmotoryzowane z łatwością mogą skorzystać z atrakcji w okolicach parku, gdyż do Zalesia Górnego – miejscowości leżącej na granicy parku – docierają z Warszawy pociągi linii RE8 i R8.

DZIELNICA FILMOWA

Pełna atrakcji jest już sąsiadująca ze stacją kolejową Zalesia Dzielnica Filmowa. Na zielonej przestrzeni można zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym dużych rozmiarów postaci z popularnych kreskówek i filmów (np. Minionki), gigantyczne grzyby, monster trucki i ludziki z żołędzi, a na ścieżce „discovery” zapoznać się z historią dinozaurów, pograć w gry plenerowe i skomponować własny utwór na interaktywnych skrzyniach muzycznych. Dzieci mogą też poskakać na trampolinach, powirować na karuzeli lub pobawić się w dmuchanym zamku.

Jedną z najnowszych atrakcji Zalesia jest Planeta Zalesie nad akwenami zwanymi „Stawami”. To ogromny zielony park rozrywki z wypożyczalnią gokartów oraz aquaparkiem z basenem przypominającym statek piracki z dużymi zjeżdżalniami i gigantycznym wiadrem, z którego co parę minut wylewa się strumień wody. Wszystkich amatorów sportów wodnych przyciągną takie atrakcje jak wyciąg do wakeboardu i wypożyczalnia rowerów wodnych, pływających samochodów oraz SUPów. A po całym parku najmłodsi mogą podróżować mini pociągiem!

INNE ATRAKCJE

Kolejnymi walorami Zalesia są: plac zabaw dla dzieci, strzelnica i boisko do siatkówki oraz park linowy (ul. Wczasowa 1) z trasami o różnych stopniach trudności i przeznaczone dla dzieci od 7. roku życia. Ucieszyć powinni się także wędkarze: na akwenach działa łowisko z karpiami, sumami, karasiami i szczupakami.

Jeszcze jedną propozycją na weekend jest wyprawa do uroczyska Zimne Doły po wschodniej stronie Stawów. Przy dużym parkingu na potrzeby gości przygotowana została solidna wiata – idealna, by rozpalić ognisko lub grilla. Młodszych ucieszy małpi gaj z linami rozpiętymi na wysokości 12 m oraz oryginalny punkt obserwacyjny – drewniana wieża ornitologiczna, skąd rozpościera się widok na całą okolicę, w tym okoliczne stawy i lasy.

W Zimnych Dołach rozpoczyna się także ścieżka dydaktyczna rezerwatu Uroczysko Stephena z kolorowymi tablicami, grami i puzzlami na temat segregowania śmieci, ekologii oraz gatunków drzew i zwierząt żyjących w tym miejscu.

GÓRKI SZYMONA

Dodatkowe weekendowe atrakcje czekają w okolicach Górek Szymona położonych nad brzegiem rzeki Jeziorki. Górki położone są niecałe 2 km od dworca kolejowego w Piasecznie, skąd w letnie weekendy kursuje kolejka wąskotorowa do Tarczyna. Największym magnesem Górek jest otoczona zielenią plaża, przy której ciągnie się pas piaszczystych wydm. To idealne miejsce na opalanie, piknik albo ognisko. Jest tam również niewielkie łowisko – trzeba tylko pamiętać o zabraniu własnej wędki. Na rzeczce odnajdziemy małą tamę i wodospad, gdzie odbywają się popularne spływy kajakowe. Atrakcją dla najmłodszych jest ukryty wśród zieleni plac zabaw – w całości wykonany z drewna. Piaskownica ma kształt przyciągającego uwagę statku ze zjeżdżalnią; są też huśtawki i domek z oponami do wspinaczki. Cała okolica to idealne miejsce na spacery, jogging czy wycieczkę rowerową.

Dawid Mikoś

Dane kontaktowe

Dzielnica Filmowa
Wczasowa 1, 05-540 Zalesie Górne
690-645-099
Strona www
Instagram
Facebook