AKTUALNOŚCI

TEATR BAJ WRACA DO SWOJEJ SIEDZIBY

Najstarszy w Polsce teatr lalkowy wraca do swojej siedziby w kamienicy Bergsona! Budynek przy ul. Jagiellońskiej 28, jeden z najsłynniejszych zabytków Starej Pragi, został odnowiony i częściowo oddany do użytku. Od początku września działa w nim przedszkole, a pod koniec miesiąca wróci do swojej tradycyjnej siedziby Teatr Baj, który współtworzyła niegdyś Maria Kownacka. Przy Teatrze powstaje również Muzeum Lalek.

Kamienica przy ul. Jagiellońskiej 28 powstała w latach 1911-1914 jako Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Od samego początku pełniła funkcję szkoły oraz dziennego przytułku dla setki dzieci. W budynku znajdowała się również synagoga. Zdewastowaną po wojnie bożnicę przebudowano na Teatr Żydowski, a w 1953 r. przekazano działającemu od 1928 r. Teatrowi Baj, zaś przytułek zaadaptowano na przedszkole.

Przedszkole nr 163 mieści się w skrzydle południowo-wschodnim zabytkowego gmachu i zajmuje cztery kondygnacje. Drugiego września 2020 roku placówka wznowiła działalność w nowych, zmodernizowanych wnętrzach. Nad wejściem głównym umiejscowiono odkryty w lipcu 2019 roku napis „Sala imienia Niny Rotblatowej”. Inskrypcja na murze dotychczas znajdowała się nad wejściem do jednej z sal i upamiętnia prawdopodobnie donatorkę na rzecz przytułku. Podczas remontu odrestaurowano zabytkową klatkę schodową przedszkola, w tym ornamenty balustrad przedstawiające ptaki i kwiaty.

Teatr Baj zajmuje centralną część budynku od strony ul. Jagiellońskiej oraz czwarte piętro i poddasze. Trwają tam prace wykończeniowe. Do 15 września zostaną zakończone roboty instalacyjno-budowlane w części administracyjnej teatru. Z kolei w reprezentacyjnym holu głównym pracują malarze. Obok budynku posadzono drzewa, krzewy oraz założono trawnik, odnowiono także plac zabaw.

Teatr będzie miał dwie nowoczesne sale widowiskowe. Salę główną na piętrze ze 180 miejscami na widowni i ruchomą sceną oraz salę kameralną na trzecim piętrze dla grup do 25 osób. Na drugim piętrze przewidziano przestrzeń wystawowo-edukacyjną z Muzeum Lalek.

Stołeczny Konserwator Zabytków od początku sprawował nadzór nad remontem zabytkowego obiektu. Gmach należy do miasta i na jego modernizację z budżetu przeznaczono ponad 30 mln zł. Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec września 2020 r.

Dane kontaktowe

TEATR BAJ
TEATR BAJ ul. Jagiellońska 28, Warszawa
Strona www
Facebook