PODRÓŻESMAKI

TURNIEJ SMAKÓW NA WIELKIM GOŚCIŃCU LITEWSKIM

fot. MROT

Smaki tradycyjne i zupełnie nowe, kuchnia polska, mazowiecka, podlaska i litewska.
Chleb na zakwasie, tradycyjnie wędzone wędliny, sery z mleka krowiego i koziego, wypieki, pierogi, ziołowe herbaty, miody, nalewki i lokalne wina.
Pogranicze regionów, kultur i smaków w dawnej twierdzy granicznej – gotyckim zamku w Liwie położonym malowniczo nad meandrującym Liwcem.
Wielki jarmark, turnieje kulinarne, prezentacje, rekonstrukcje historyczne, degustacje i pokaz warzenia piwa. Oraz dużo tego napitku – w naturze i opowieściach.
W tle rycerze, zamkowe lochy, dawne legendy i… wypożyczalnia kajaków oraz pole namiotowe z bazą sanitarną.

Tak, cała ta litania, to właśnie Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim, a właściwie zaledwie rzut oka na to, co będzie się działo 30 czerwca 2019 r. na Zamku Książąt Mazowieckich i w Parku Historyczno-Kulturowym w Liwie.

fot. MROT
fot. MROT

Liwski zamek w nowej odsłonie

W tym roku jedną z atrakcji będzie możliwość poznania nowej twarzy zamku książąt mazowieckich. Po oficjalnym zakończeniu inwestycji ponownie została udostępniona gotycka część twierdzy, i to nie tylko wieża bramna, ale również – po raz pierwszy od 40 lat – wyremontowana gotycka piwnica, którą przystosowano do prowadzenia lekcji muzealnych i organizowania wystaw.

Teren dla gości i wystawców wzbogacił się o ciekawą konstrukcję: poprowadzony przez łąkę na podzamcze imponujący stumetrowy pomost nawiązujący do historycznej konstrukcji zwanej Przygródkiem. Uzyskano w ten sposób wyeksponowane miejsce, niezwykle atrakcyjne podczas takich imprez plenerowych jak Turniej Smaków czy turnieje rycerskie i inne rekonstrukcje historyczne. Poza pomostem powstał też taras nad gotycką piwnicą, gdzie w czasie turnieju stanie przenośna scena.

W sąsiedztwie zamku powstało także pole namiotowe z budynkiem zaopatrzonym w prysznice i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Teren został otoczony stylizowaną palisadą, a dla najmłodszych zainstalowano rycerski plac zabaw.

Chmielu, chmielu…

Najważniejsze są jednak oczywiście smaki, bo przecież Międzynarodowy Turniej Smaków właśnie, wielka całodniowa impreza plenerowa z festynem, kiermaszem regionalnej żywności i rękodzieła, degustacjami, konkursami kulinarnymi i degustacjami.

Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będzie piwo. Czyli również browarnictwo i sztuka piwowarska. Skąd taki temat? Według historycznych zapisków „(…)w XV wieku w Liwie mieszkało ponad 300 rzemieślników, w tym 104 piwowarów”. Trudno nie wspierać takiej tradycji, a jednym z punktów chmielowego programu będzie pokaz warzenia piwa metodą stosowaną dawniej na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

fot. MROT
fot. MROT

Turniej Smaków w Liwie

Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim to całodniowa impreza plenerowa – festyn z kiermaszem regionalnej żywności i rękodzieła, degustacjami, konkursami kulinarnymi, występami i innymi atrakcjami. Odbywa się od 2014 roku każdego lata na zamku w Liwie, z wyjątkiem edycji w 2018 r, kiedy przeniesiono go tymczasowo do Węgrowa, gdy zamek był remontowany. Turniej został nagrodzony certyfikatem „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2016”.

Turniej Smaków odbywa się na historycznej granicy Mazowsza i Podlasia. Celem imprezy jest prezentacja i kultywowanie bogatej tradycji kulinarnej regionów, przez które przebiega Szlak Wielki Gościniec Litewski – od Mazowsza i Podlasia po Grodzieńszczyznę i Wileńszczyznę. W trakcie turnieju odbywają się konkursy na najsmaczniejszą potrawę ze Szlaku WGL oraz na „Gościniec z podróży”, czyli kulinarny podarek ze Szlaku.

Festiwal jest imprezą plenerową adresowaną do miłośników dobrej kuchni w każdym wieku, także do rodzin z dziećmi oraz wielbicieli uroków natury i pięknych widoków. Uczestnicy mogą nie tylko skosztować pyszności serwowanych na miejscu, a także wziąć udział w warsztatach zielarskich, medycyny naturalnej i rzemieślniczych lub zobaczyć, jak robi się masło przy pomocy centryfugi.

W międzyczasie można zwiedzić Muzeum Zbrojownię Zamku w Liwie, skorzystać ze ścieżki rowerowej lub wybrać się na spływ kajakowy rzeką Liwiec.

fot. MROT
fot. MROT

Wielki Gościniec Litewski

Wielki Gościniec Litewski, dawny szlak handlowy i pocztowy łączący Warszawę i Wilno, tętnił życiem w okresie rozkwitu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Szlak łączył regiony, obyczaje i ludzi, miał ogromny wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny miejscowości wzdłuż niego usytuowanych. Podróż Szlakiem zaczynała się w Warszawie i wiodła przez Sulejówek, Stanisławów, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Białystok oraz Grodno do Wilna. Dalej szlak wiódł do Rosji, a z Warszawy na zachód – do najważniejszych stolic Europy.

Od 2009 r. szlak handlowy i komunikacyjny łączący tradycje, smaki i regiony jest odtwarzany jako szlak turystyczny, co spotyka się z uznaniem nie tylko turystów: Szlak Wielki Gościniec Litewski otrzymał wyróżnienie w konkursie EDEN Polska w kategorii turystyka kulturowa.

Turniej Smaków na zamku w Liwie jest jednym z elementów tego projektu.

VI Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim
Zamek w Liwie, ul. Stefana Batorego 2
30 czerwca 2019, godz. 10.00-19.00
Wstęp wolny

Dane kontaktowe

Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim
Zamek w Liwie, ul. Stefana Batorego 2, Liw
536 838 500
Strona www
Facebook