Aktualności

XIX MIĘDZYNARODOWY KONKURS PIANISTYCZNY I MAZOWSZE CHOPINA

171 pianistek i pianistów z 28 krajów, w tym dziesięcioro Polaków, zakwalifikowało się do eliminacji XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Podczas wiosennych przesłuchań pianiści będą walczyć o miejsce w finale konkursu, który odbędzie się w październiku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stolica Polski jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń i najstarszy konkurs chopinowski na świecie. Za dwa lata minie sto lat od pierwszej jego edycji, która odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 1927 roku. W kwietniu i październiku muzyka Chopina łączy Polaków i ludzi z całego świata, a konkurs o światowej skali i renomie to okazja do zaprezentowania szerzej polskiego dziedzictwa kulturowego oraz miejsc, w których Fryderyk Chopin wychowywał się i kształcił.

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZLAK CHOPINOWSKI DO POBRANIA

Konferencja przed Konkursem Chopinowskim, fot. Rafał Motyl

Najwybitniejsi z wybitnych

Konkurs Chopinowski jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzyki poważnej na świecie. Na jego XIX edycję wpłynęło ponad 640 zgłoszeń do kwalifikacji z 54 krajów – 210 z Chin, 88 z Japonii, 52 z Polski i 38 z USA. Komisja dopuściła do eliminacji 171 pianistów i pianistek z 28 krajów.

Młodzi adepci muzyki będą ubiegać się o tytuł jednego z osiemdziesięciu uczestników Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich znalazło się dziesięcioro Polaków: Michał Basista, Antoni Kłeczek, Bartłomiej Kokot, Julia Łozowska Maria Moliszewska, Viet Trung Nguyen, Yehuda Prokopowicz, Zuzanna Sejbuk, Mateusz Tomica i Jan Widlarz.

Oprócz Polaków w eliminacjach weźmie udział 67 pianistów z Chin, 23 z Korei Południowej, 24 z Japonii, 5 z Chińskiego Tajpej, 4 z Francji oraz 4 z Włoch.

Eliminacje odbędą się w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej. Uczestników oceniać będzie jury, w którym zasiądą wybitni pianiści, chopiniści i pedagodzy. Występy poprzedzi wybór konkursowych fortepianów. Uczestnicy będą mieli do wyboru 5 instrumentów 4 marek i tylko 15 minut czasu.

Bezpośrednio do październikowych przesłuchań, na podstawie regulaminu, zakwalifikowanych zostało kilkoro laureatów wybranych konkursów pianistycznych. Wśród nich jest dwoje laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego – Mateusz Dubiel oraz Krzysztof Wierciński.

Muzeum F. Chopina w Warszawie, fot. Z. Panów

Harmonogram Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego

Eliminacje do XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina potrwają od 23 kwietnia do 4 maja.
Koncert inauguracyjny XIX Konkursu Chopinowskiego odbędzie się 2 października, I etap – 3-7 października, II etap – 9-12 października, a III etap – 14-16 października.
Finały będzie można oglądać od 18 do 20 października.
Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 października, dzień później odbędzie się gala wręczenia nagród, a na zakończenie Konkursu trzy koncerty laureatów (21,22 i 23 października).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Nie zapominajmy o koncertach chopinowskich w Łazienkach…

Łączą pokolenia, sztukę z naturą, romantyzm muzyczny z klasycyzmem otoczenia, melomanów i artystycznych laików, koncert filharmoniczny z piknikiem na trawie. Na koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie przychodzą całe rodziny, niekiedy od kilku pokoleń – w tym roku najstarszy cykl koncertowy w stolicy obchodzi 66-lecie. W wielu warszawskich domach niedzielne południe zarezerwowane jest na spotkanie z Chopinem i jego muzyką, w innych w każdym sezonie trzeba wybrać się na recital fortepianowy chociaż raz. Dla przyjezdnych niedzielny koncert w ogrodzie różanym to obowiązkowy punkt pobytu w Warszawie.

Na początku koncertowego cyklu, który został zainaugurowany w 1959 r., soliście towarzyszyła orkiestra, a recitale popołudniowe łączyły słowo z muzyką, najczęściej poezją romantyczną recytowaną przez wybitnych polskich aktorów.

Obecnie od maja do września odbywają się dwa niedzielne recitale – o godz. 12.00 i 16.00 – podczas których występują zarówno artyści światowej sławy, najwybitniejsi pianiści polscy, jak i młodzi utalentowani instrumentaliści dopiero rozpoczynający swoją drogę twórczą. Program koncertów można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa

… oraz o recitalach w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola to zapewne najsłynniejsza spośród najmniejszych pod względem liczby mieszkańców (jest ich zaledwie kilkudziesięciu) miejscowości w Polsce. W wiosce położonej 3 km od Sochaczewa, w otulinie Puszczy Kampinoskiej, urodził się najwybitniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin. I właśnie w domu jego urodzenia mieści się poświęcone mu niezwykłe Muzeum przyciągające gości z całego świata.

Obecnie oficyna stylizowana na dworek to miejsce opowieści o dwóch zaprzyjaźnionych rodzinach mieszkających w Żelazowej Woli – Skarbkach i Chopinach, a zarazem o codzienności życia drobnej szlachty na mazowieckiej wsi. Kolejna historia dotyczy genialnego kompozytora, który urodził się w tym miejscu. Pokój muzyczny, z fortepianem, świeżymi kwiatami i wizerunkiem artysty, to zarazem miejsce koncertów. To stąd wybrzmiewają od wiosny do jesieni Chopinowskie frazy, których można słuchać w pięknym zabytkowym parku otaczającym Muzeum.

Park i magiczny ogród, w którym nawet zimą zakwitają specjalnie dobrane kwiaty, dopełniają opowieść o twórcy z Mazowsza, który przez połowę życia na obczyźnie wpisywał tęsknotę za tą krainą w swoją muzykę. Można jej słuchać w plenerze od maja do września. Od 1954 r. były to niedzielne koncerty fortepianowe w mistrzowskich wykonaniach. Od pewnego czasu recitali można wysłuchać również w soboty, kiedy swoje umiejętności mają szansę zaprezentować utalentowani młodzi artyści. Sobotnie i niedzielne koncerty odbywają się o godz. 12.00 i 15.00, a ich program publikowany jest na bieżąco na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Wnętrze Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

ZOBACZ TEŻ:
ŻELAZOWA WOLA. DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA
MAZOWSZE CHOPINA. SOCHACZEW, BROCHÓW I ŻELAZOWA WOLA
ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W SANNIKACH
ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE. ZIELONE SERCE WARSZAWY
BZURA. KAJAKIEM PRZEZ KRAINĘ CHOPINA

Facebook