MUSISZ ZOBACZYĆPODRÓŻE

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE. ZIELONE SERCE WARSZAWY

Łazienki Królewskie – zielona oaza w samym centrum Warszawy, kryjąca cenne zabytki architektury i kultury, w tym słynny Pałac na Wyspie. Park jest popularnym miejscem spacerów, a latem organizowane są w nim Koncerty Chopinowskie ściągające w okolice pomnika kompozytora miłośników muzyki klasycznej i nie tylko.

Nazwa kompleksu pochodzi od XVII-wiecznej łaźni polskiego szlachcica Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, przebudowanej w XVIII wieku na pałac. Wcześniej, w czasach średniowiecznych, w miejscu obecnych Łazienek znajdował się zwierzyniec służący książętom mazowieckim jako miejsce polowań.

Pałac i inne budowle

Centralnym punktem Łazienek jest klasycystyczny Pałac Na Wyspie – letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Władca wydawał w nim słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować o bieżących wydarzeniach, edukacji i kulturze. Dziś w zabytkowym obiekcie mieści się muzeum, w którym wystawiane są obrazy z królewskich kolekcji. Wyjątkową atrakcją jest możliwość rejsu gondolą po stawie otaczającym pałac.

Znajdujący się w sąsiedztwie plenerowy amfiteatr nawiązuje w swej architekturze – zgodnie z trendami obowiązującymi w czasach stanisławowskich – do ruin Herculanum i Forum Romanum. Amfiteatr to kamienna budowla w kształcie półkola, która połączona jest ze sceną kanałem wodnym. W XVIII wieku organizowano tutaj bitwy morskie, na które zapraszano blisko tysiąc widzów.

Równolegle z Pałacem na Wyspie powstały inne obiekty Łazienek. Przy Promenadzie Królewskiej wybudowany został Biały Dom, unikatowy w polskiej skali zabytek XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej z Królewską Galerią Grafiki oraz pierwszymi w Polsce groteskami autorstwa Jana Bogumiła Plerscha i Jana Ścisły.

We wschodniej części parku usytuowany jest Pałac Myślewicki, który był rezydencją królewskiego bratanka, księcia Józefa Poniatowskiego. W jego wnętrzach do dziś zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha (m.in. widoki miast włoskich – Rzymu i Wenecji).

Zaprojektowana przez Dominika Merliniego i zbudowana na planie podkowy Stara Oranżeria służyła w XVIII wieku do przechowywania drzewek egzotycznych, które latem zdobiły królewskie ogrody. W przeszłości mieścił się w niej Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych teatrów dworskich oraz Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata.

Z kolei Nowa Oranżeria przeznaczona była do przechowywania w okresie zimowym drzew egzotycznych i do dziś jej funkcja się nie zmieniła. W części budynku działa stylowa restauracja „Belvedere”.

Na zakończenie spaceru po Łazienkach warto udać się do dawnego budynku Koszar Kantonistów. Obecnie mieści się w nim Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona historii myślistwa.

Piękne o każdej porze roku

Na terenie Łazienek znajdują się także cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Latem dostępna jest również strefa leżakowania, mieszcząca się nieopodal Nowej Oranżerii. Zimą park warto odwiedzić ze względu na iluminację, na którą składają się kilkumetrowe, świetliste postaci w strojach z dawnych epok, ustawione wzdłuż Alei Chińskiej.

Dla wielu osób symbolem Łazienek jest pomnik przedstawiający Fryderyka Chopina, znajdujący się od strony al. Ujazdowskich. Postać kompozytora przedstawiona jest w pozie siedzącej, pod wierzbą płaczącą, której gałęzie układają się w kształt dłoni. Co roku w okresie letnim, od maja do września, w każdą niedzielę (o godz. 12 i 16) odbywają się pod nim słynne Koncerty Chopinowskie. Wstęp na recitale fortepianowe jest bezpłatny. W pierwszym roku pandemii koronawirusa wprowadzono, ze względów bezpieczeństwa, zwyczaj transmitowania koncertów za pośrednictwem internetu.

Łazienki Królewskie, pomnik Fryderyka Chopina, fot. m.st. Warszawa

Informacje praktyczne

Na teren parku można dostać się przez bramy zachodnie od Al. Ujazdowskich (przy Belwederze, Pomniku Chopina oraz Herbaciarni), bramę północną (od ul. Myśliwieckiej) lub bramę południowa (od ul. Gagarina). Wstęp do ogrodów łazienkowskich jest bezpłatny.

Do Pałacu Na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa obowiązuje jeden wspólny bilet. Kasy biletowe znajdują się w Podchorążówce oraz w Starej Oranżerii.

Na terenie parku znajdują się bezpłatne toalety: za bramą wejściową od Al. Ujazdowskich (od strony Belwederu), przy Starej Oranżerii i przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Aktualne godziny otwarcia parku i poszczególnych obiektów, informacje na temat cen biletów, warsztatów, wystaw czasowych oraz wydarzeniach specjalnych można odnaleźć na stronie:
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

Program „Koncertów Chopinowskich” prezentowany jest na stronie:
http://koncerty-chopinowskie.pl

Dojazd
Do Łazienek można dojechać komunikacją miejską, w szczególności autobusami linii 116, 166, 180 i 195 (od strony Al. Ujazdowskich) lub linii 108 i 162 (od strony ul. Agrykola).

Stacje Veturilo
Najbliższe stacje znajdują się przy placu na Rozdrożu i placu Unii Lubelskiej.

Parking
Najbliższe parkingi odpłatne znajdują się przy ul. Parkowej i przy ul. Podchorążych.

Facebook