PODRÓŻE

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W SANNIKACH

Niedaleko Warszawy i Łodzi, jeszcze bliżej Płocka i Łowicza oraz Sochaczewa, leżą Sanniki. Z racji historycznych zaszłości wpisują się one w dwa istotne trakty turystyczne – Szlak Chopinowski i Szlak Książąt Mazowieckich. Pałac w Sannikach jest jedynym obiektem na Mazowszu związanym z Fryderykiem Chopinem, który nigdy nie był rekonstruowany, a poddany został jedynie kompleksowej rewaloryzacji.

CIEKAWE HISTORIE

Chopin w Sannikach

Udokumentowane związki jednych z właścicieli pałacu z Fryderykiem Chopinem, zapewniają mu poczesne miejsce na trasie Szlaku Chopinowskiego. Kompozytor spędził w Sannikach dwa wakacyjne miesiące roku 1828, tu grał i komponował. W jednym z pokoi stoi fortepian z 1820 roku, którego klawiatury najprawdopodobniej dotykały palce Chopina.

Koncerty chopinowskie

Od przeszło 35 lat w sannickim pałacu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizowane są koncerty chopinowskie, którym towarzyszy recytacja poezji w wykonaniu znanych polskich aktorów. Później goście przechodzą na piętro pałacu, gdzie odbywa się otwarcie wystawy malarstwa, czasem fotografii, grafiki lub rzeźby. We wszystkie pozostałe niedziele czerwca, lipca i sierpnia Europejskie Centrum zaprasza na bezpłatne koncerty plenerowe. W parkowych alejkach są również eksponowane wystawy – związane najczęściej z ważnymi postaciami i datami w historii Polski, ale i samych Sannik.

Monika Gadzińska – Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

MAZOWIECKIE OPOWIEŚCI

Zespół Pałacowo-Parkowy to miejsce, gdzie historia i kultura ściśle się zazębiają, tworząc wyjątkowy klimat. Pałac w Sannikach i dobra ziemskie z nim związane kilkukrotnie na przestrzeni wieków zmieniały właścicieli. Począwszy od książąt mazowieckich poprzez króla, szlachtę, ziemian aż do końca II wojny światowej znajdowały się w rękach prywatnych właścicieli. Istotne w historii Polski wydarzenia, jak powstania listopadowe i styczniowe czy obie wojny światowe miały wpływ na historię Sannik, a tym samym i pałacu. Walory historyczne, wyjątkowe polichromie z końca XVIII i połowy XIX wieku oraz sentymentalne pamiątki po największym polskim kompozytorze sprawiają, że Sanniki są ważnym elementem szlaków turystycznych, zarówno polskich, jak i wielu zagranicznych.

W 2011 roku, podczas kompleksowej rewaloryzacji Zespołu Pałacowo-Parkowego, odsłonięte zostały fragmenty fundamentów XVII – lub XVIII -wiecznego dworu drewnianego. Wiele wskazuje na to, że pod nimi mogą znajdować jeszcze starsze struktury – nawet z XIV czy XIII wieku. Podczas prac ziemnych natrafiono na narożnik fundamentu oraz fragment podstawy pod piec i elementy ceglanej posadzki wokół niego. Teren został zabezpieczony przed niepożądanym wpływem czynników zewnętrznych i czeka na kolejny etap prac archeologicznych.

OFERTA:

Poza zwiedzaniem neoklasycystycznego pałacu z końca XVIII wieku Centrum oferuje swym gościom wiele możliwości spędzenia tu czasu. Dysponuje ono obiektami sportowo-rekreacyjnymi, salą konferencyjną, altaną grillową. Bogaty pakiet ofert turystycznych, biznesowych, szkolnych i rodzinnych zawsze można dostosować do indywidualnego zapotrzebowania. Znajdujący się w pałacu Dom Pracy Twórczej zapewnia komfortowe warunki wszystkim, którzy potrzebują ciszy i spokoju, a jednocześnie odpowiedniego klimatu dla swej twórczości. W dni koncertów, a od maja również w soboty i niedziele, w pałacowej oranżerii czynna jest kawiarnia, która zaprasza na Łakocie Chopina. Obiekt jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Bilety na koncerty można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej Centrum w zakładce BILETY.

Zespół Pałacowo-Parkowy otwarty jest codziennie:
– październik-marzec w godzinach 8.00-17.00
– kwiecień-wrzesień w godzinach 8.00-21.00

Zwiedzanie pałacu pod opieką przewodnika:
– od poniedziałku do piątku 8.00-15.30
– maj-wrzesień również w soboty i niedziele 10.00-18.00

Wstęp do parku bezpłatny!

MIEJSCA W POBLIŻU WARTE ODWIEDZENIA: Wyszogród, Czerwińsk nad Wisłą, Sochaczew

 

Dane kontaktowe

ECA SANNIKI
ul. Warszawska 142, 09-540 Sanniki
24 268 11 08
Strona www
Facebook