AKTUALNOŚCI

URODZINY PRAGI, BIEGI NA BIELANACH, ROK POD KRESKĄ I WARSZAWSKIE ŻONKILE

Stołeczna weekendowa piguła informacyjna dla aktywnych 🙂 Warsztaty, spacery, quiz wiedzy o Pradze, uroczyste odczytanie Aktu Urodzin, praski Slow Dating, „Boomers party” i wiele innych atrakcji – wszystkie te wydarzenia zaplanowano z okazji 376. urodzin Pragi. Warszawska dzielnica świętuje od 9 do 18 lutego.

Także od 9 lutego można oglądać w Muzeum Karykatury nową wystawę – „Rok pod kreską”. To podsumowanie wydarzeń roku 2023 za pomocą rysunku satyrycznego.

Weekend 10-11 lutego na Bielanach będzie przebiegał pod znakiem biegów – Chomiczówki i o Puchar Bielan.

A osoby, które zastanawiają się, czy być wolontariuszami podczas akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim, powinny podjąć decyzję w tej sprawi podczas weekendu – termin zgłaszania się mija 12 lutego.

NOWA WYSTAWA W MUZEUM KARYKATURY

9 lutego w Muzeum Karykatury otwarto nową wystawę – „Rok pod kreską”. To podsumowanie wydarzeń roku 2023 za pomocą rysunku satyrycznego. Na wystawie można zobaczyć zarówno rysunki z prasy, jak i z Internetu, artystów publikujących od lat, a także młodych twórców sztuki humoru, którzy prezentują się w mediach społecznościowych. Podstawą wyboru był przegląd prasy i cieci od lewa do prawa.

Twórcom wystawy zależało na prezentacji różnych perspektyw patrzenia na polską – i nie tylko – rzeczywistość. Wszystkie prace miały swoje premiery w 2023 roku i komentują zarówno to jak żyjemy, jacy jesteśmy, co nas otacza, jak i bardzo konkretne wydarzenia.

Na wystawie można zobaczyć rysunki m.in. Mirosława Andrzejewskiego, Andrzej rysuje, Grzegorza Bąkowskiego, Bartłomieja Bielniaka, Mirosława Hajnosa, Pawła Kuczyńskiego, Janka Kozy, Władysława Kuczki, KURY, Goorsky’iego, Melona, Bartosza Minkiewicza, Marka Mosora, MrDonk&DrFish’a, Paplalala, Piotra Rajczyka, Polska Mistrzem Polski, Henryka Sawki, Mirosława Stankiewicza, Oli Szmidy, Pawła Wakuły, Tomasza Wilczkiewicza, vontrompka, Przemysława Zamoyskiego, smutne historie spisane na kacu i tanim papierze oraz Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka – twórców komiksu o przygodach Jeża Jerzego.

Osobna część wystawy poświęcona jest pracom Andrzeja Dudzińskiego, zmarłego w 2023 artysty, satyryka, grafika, rysownika. Za kształt graficzny odpowiada Ernesto Gonzales, autor komiksów i ilustrator. Wystawa będzie czynna do 10 marca 2024.

Więcej informacji na stronie: muzeumkarykatury.pl.

Akt lokacyjny Pragi

URODZINY WARSZAWSKIEJ PRAGI

Warsztaty, spacery, quiz wiedzy o Pradze, uroczyste odczytanie Aktu Urodzin, praski Slow Dating, „Boomers party” i wiele innych atrakcji – wszystkie te wydarzenia zaplanowano z okazji 376. urodzin Pragi. To coroczna impreza, zainicjowana przez praskich społeczników. Święto nawiązuje do daty 10 lutego 1648 roku, kiedy warszawska Praga uzyskała prawa miejskie.

Zaplanowano spacery, oprowadzania, prezentacje, warsztaty, koncert z praskimi szlagierami, quiz wiedzy, uroczyste odczytanie aktu lokacji z lalkowymi aktorami z Teatru Baj, otwarte warsztaty, sąsiedzki konkurs życzliwości „Praskie Prażyny” i tort.

Program Urodzin Pragi współtworzy szeroka grupa organizatorów i partnerów: praskie organizacje pozarządowe, instytucje, mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy. W tym roku świętowanie potrwa od 9 do 18 lutego. To końcówka karnawału, dlatego motywem przewodnim urodzin dzielnicy są ostatki. W programie znalazło się wiele wydarzeń związanych z historią tej części Warszawy.

Dorośli będą bawić się na balu karnawałowym „Boomer’s Party” w rytmie przebojów z lat 80. i 90, a dla zapracowanych, szukających odpoczynku zaplanowano warsztaty wytchnieniowe z wycinanką i zabawy z gwarą praską. Z kolei dla tych, którzy chcą poznać miłość swojego życia albo nowych przyjaciół z Pragi przygotowano Praski SlowDating.

Szczegółowy program i informacje o poszczególnych atrakcjach można znaleźć na stronie urodzinypragi.pl, a także na FB Urodziny Pragi.

ROZBIEGANE BIELANY

Dzielnica Bielany zaprasza na tradycyjne, zimowe bieganie. W niedzielę, 11 lutego, odbędą się tu dwie imprezy – 41. Bieg Chomiczówki oraz 17. Bieg o Puchar Bielan. Organizacja zmagań na obu dystansach będzie się wiązała z zamknięciem ulic na Chomiczówce. Przez kilka godzin autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kursowały na tym osiedlu objazdami.

Rywalizacja w bielańskich, zimowych zawodach to dla wielu warszawskich (i nie tylko) biegaczy tradycja, od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem. Atrakcyjność wydarzenia dodatkowo wzrosła, gdy w latach dwutysięcznych do zmagań na dystansie piętnastu kilometrów – Biegu Chomiczówki – dołączył krótszy, pięciokilometrowy Bieg o Puchar Bielan.

Trasy obu biegów są do siebie zbliżone. Sportowcy wystartują z ulicy Conrada – nieopodal skrzyżowania z ulicą Nerudy. Finiszować będą na terenie TKKF Chomiczówka – właśnie przy ulicy Nerudy 1. Jako pierwsi, o godzinie 10:00, na trasę wyruszą uczestnicy 17. Biegu o Puchar Bielan. Trasa ma pięć kilometrów i będzie prowadziła ulicami: Conrada, Bogusławskiego, Kwitnącą, Głowackiego, Żółwią, Mistrzowską, Brązowniczą, Conrada (chodnikiem po północnej stronie ulicy), Dąbrowskiej, Bajana, Renesansową i Aspekt – do drogi wewnętrznej prowadzącej do TKKF Chomiczówka.

Godzinę później (11:00) na starcie pojawią się zawodnicy biorący udział w 41. Biegu Chomiczówki. Piętnastokilometrowa trasa została poprowadzona ulicami: Conrada, Bogusławskiego, Kwitnącą, Księżycową (nawrót na pętli autobusowej Fort Wawrzyszew), Kwitnącą, Głowackiego, Żółwią, Mistrzowską, Kluczową, Sieciechowską, Brązowniczą (zawrotka), Conrada (chodnikiem po północnej stronie ulicy), Dąbrowskiej, Bajana i Renesansową. Nim zawodnicy dotrą do mety, przebiegną dwie takie pętle.

Organizatorem zawodów jest dzielnica Bielany, a współorganizatorem Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Chomiczówka”. Dodatkowe informacje dotyczące obu imprez oraz zapisy można znaleźć na stronie biegu.

OSTATNI MOMENT NA DOŁĄCZENIE DO AKCJI ŻONKILE

Tylko do 12 lutego można zgłaszać się do udziału w wolontariacie podczas tegorocznej akcji Żonkile, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia na ulicach Warszawy zostanie wręczony dwumilionowy żonkil.

W tym roku organizatorzy wyjątkowo przeprowadzają rekrutację w dwóch etapach dla różnych grup wiekowych: nabór dla wolontariuszy indywidualnych od 18. roku życia oraz nabór instytucjonalny dla młodszych uczestników akcji w ramach rekrutacji grupowej dla szkół z całej Polski oraz bibliotek i instytucji kultury.

Nabór indywidualny potrwa do 12 lutego, a instytucjonalny rozpocznie się 14 lutego i zakończy w połowie kwietnia. Wolontariat indywidualny poprzedzony będzie warsztatami komunikacyjnymi, wykładami i spacerami edukacyjnymi dotyczącymi historii polskich Żydów oraz wojennej historii Warszawy. Oddzielny program edukacyjny został przygotowany także dla placówek włączających się w obchody rocznicy w całej Polsce.

Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl i wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (na zoom), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Akcja Żonkile to inicjatywa, której celem jest przywracanie pamięci o powstaniu o getcie warszawskim, ale to także możliwość budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji.

Powstanie w getcie warszawskim

W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie, umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach.

Latem 1942 r. została zorganizowana Wielka Akcja likwidacyjna. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu.

19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych – Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale wolało zginąć w walce, by ocalić swoją godność.

ZOBACZ TEŻ:
PAMIĘĆ O WARSZAWSKIM GETCIE

Facebook