AktualnościSmaki

TŁUSTY CZWARTEK – ŚWIĘTO PĄCZKÓW. WARSZAWSKIE ZAJADANIE I SPALANIE KALORII

Wiele warszawskich cukierni słynie z wyrobów takich jak pączki czy faworki szykowanych na koniec karnawału i obowiązkowo smażonych w tłuszczu. Gdzie w Warszawie można kupić najsmaczniejsze pączki? I ile czasu trzeba, aby spalić jedno takie ciacho?

Po hucznych zabawach, słodkościach i ostatkach warto wrócić do codziennych zasad zdrowego stylu życia. Miasto zachęca do korzystania z oferty Aktywnej Warszawy oraz do udziału w warsztatach kampanii społecznej „Wiem, co jem”.

Wola pączkiem stoi

Najsłynniejsze stołeczne pączki pochodzą z cukierni, które od lat zwyciężają w rankingach: to pracownia „Zagoździńscy” z ul. Górczewskiej, której pączki są znane od blisko stu lat (od 1925) oraz cukiernia „Jerzy Waldemar Zosicz” z ulicy Żelaznej.

Wola od kilku lat organizuje pączkowe konkursy. W zeszłym roku kucharki i kucharze z wolskich przedszkoli wraz z dziećmi piekli fit-pączki w piecach konwekcyjno-parowych. Wśród 28 propozycji wygrało przedszkole nr 350 „Jaśminowy Gaj”.

W 2022 r. jury konkursu oceniało też pączki oferowane w sieciowych piekarniach. Wygrały pączki z piekarni Grzybki, wyprzedzając te oferowane w punktach Putka, Lubaszka, Oskroba, SPC i Gromulski.

A w Tłusty Czwartek 2024, w centralnych punktach Woli, przedstawiciele władz dzielnicy będą częstować mieszkańców pączkami. O 8.00 przy Hali Mirowskiej, później przy stacji metra Księcia Janusza, stacji Płocka i na koniec na rogu ul. Smoczej i Anielewicza.

Wiem, co jem

W rankingach medialnych obejmujących całą Warszawę co roku pojawiają się: cukiernia Strzałkowscy przy Kawęczyńskiej na Pradze; cukiernia Gieryszewscy (przy Pięknej i w trzech innych lokalizacjach); „Warszawskie Pączki Tradycyjne” z ronda Wiatraczna; piekarnia Kromka przy ul. Ananasowej na Siekierkach; cukiernia Baja przy ul. Solec na Powiślu; Meryk (w Wawrze i przy pl. Bankowym); Pomianowski przy ul. Broniewskiego; Stary Dom przy Puławskiej; Pączkarnia z tradycją M.M. Wolińscy (przy Grójeckiej i Żelaznej) czy serwująca gorące pączki cukiernia Pawłowicz przy Chmielnej.

– Pączek od święta nikomu nie zaszkodzi. Ale na co dzień pamiętajmy o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Staramy się od lat przekonywać do tego mieszkańców Warszawy. W warsztatach „Wiem co jem” tylko w zeszłym roku wzięło udział 12 tysięcy uczennic i uczniów. A z miejskiej oferty sportowej korzystają tysiące warszawianek i warszawiaków – mówi zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

Kampania społeczna Wiem, co jem działa nieprzerwanie od 2006 r. Ma ona doskonalić organizację żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach. Jej celem jest też edukacja prozdrowotna.

Obecnie wszystkie drugie klasy szkół podstawowych mogą zgłosić się do cyklu warsztatów o dobrych wyborach żywieniowych. Podczas zajęć edukatorki wyjaśniają korzyści z jedzenia sezonowych i lokalnych warzyw i owoców, uczą szacunku do żywności i osób ją wytwarzających. Dzieci dowiadują się, co na co dzień włożyć do śniadaniówki – kanapkę i owoce czy słodkie ciastko. Uczą się przygotowywać zdrowe posiłki. Dowiadują się też, dlaczego warto pić wodę np. ze szkolnego źródełka i rezygnować ze słodzonych napojów.

W warszawskich szkołach jest zamontowanych 310 źródełek, w niektórych więcej niż jedno. W każdym budynku użyteczności publicznej spełniającym wymagania MPWiK można obecnie ubiegać się o montaż źródełka.

Jak rozważnie kupować, umiejętnie wykorzystywać lub dzielić się nadwyżkami można się dowiedzieć ze strony Myślę~ nie marnuję. Miasto zachęca, by ograniczać marnotrawstwo żywności – robić przemyślane zakupy, a nadwyżkami dzielić się w jadłodzielni.

Pączek smakuje najlepiej w tłusty czwartek. Warto więc kupić ich tyle ile planujemy zjeść. Jeśli jednak okaże się, że przeceniliśmy swoje możliwości, warto oddać pączki do jednej z 46 warszawskich jadłodzielni.

Pączki z Górczewskiej w Warszawie, pracowniacukiernicza.pl

Bądź aktywny, bądź aktywna

Jeden pączek to około 350 kalorii. Jak je spalić? Najlepiej na treningu. Aktywna Warszawa – sportowa jednostka ratusza – proponuje w swoich ośrodkach wiele zajęć. Niektóre są bezpłatne, za inne odpłatność jest symboliczna.

Na spalenie jednego pączka potrzeba nawet pół godziny treningu biegowego. Aktywna Warszawa organizuje bezpłatne treningi biegowe – w każdy czwartek o godz. 19.00, zbiórka w ośrodku Rozbrat-Jutrzenka. Treningi odbywają się w Łazienkach, na stadionie Agrykoli. Do dyspozycji uczestników są szatnie i prysznice w ośrodku. Z kolei w poniedziałki o 19.00 w Ośrodku Rozbrat odbywają się bezpłatne treningi funkcjonalno-biegowe.

– Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze ciało i umysł. Poprawa zdrowia, kondycji i zrzucenie wagi to najpopularniejsze cele, które chcemy osiągnąć, zaczynając regularne ćwiczenia. Ćwiczenia zapewniają wyrzut endorfin, świetny nastrój w trakcie i po treningu – zachęca Piotr Strzelecki, trener Aktywnej Warszawy. – Pączkowe świętowanie najlepiej zakończyć dołączając do… biegowego czwartku z Aktywną Warszawą!

Pączkowe kalorie można też zrzucić ćwicząc na sali np. aerobik czy pilates. Na jodze spalimy pączka w 50 minut. Aktywna Warszawa proponuje zajęcia Vinyasa jogi w ośrodku Rozbrat przy ul. Rozbrat 26. Odbywają się one w środy o 19.00 oraz o 20.10. za symboliczną opłatą 5 zł, zapisy co poniedziałek przez internet. W Ośrodku Rozbrat można też skorzystać z tanecznych zajęć Bachata Sensual.

Na basenie spalimy pączka w ok. 40 minut. Aktywna Warszawa proponuje rodzinną naukę pływania na basenie przy Rozbrat 26. Emeryci i renciści powyżej 55. roku życia mogą z kolei skorzystać zajęć Senior w wodzie.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w dzielnicy Wawer proponuje zaś pączkowy wielobój. Każdemu, kto zgłosi się do akcji, organizatorzy podliczają kalorie spalone na zajęciach w strefie fitness i strefie maszyn oraz cardio. Akcja trwa do 18 lutego. Na koniec zwycięzcy otrzymają nagrody – karnety do strefy fitness i wejściówki na squasha.

 

Facebook