PODRÓŻE

JULINEK – WSPÓŁCZESNY CYRK I NOWOCZESNY PARK ROZRYWKI

Park Rozrywki Julinek

To jedyne takie miejsce na świecie: dawna baza cyrkowa, w której kiedyś stacjonowało zimą ponad dwadzieścia ekip cyrkowych. Dziś – unikalny park rozrywki czerpiący ze swojej niezwykłej historii i budujący nową tradycję współczesnego cyrku opartego na ludzkich umiejętnościach i talentach. Tylko tutaj w każdy weekend wakacji można oglądać na całorocznej arenie występy młodych akrobatów i żonglerów, wziąć udział w grze terenowej, obejrzeć spektakle teatralne, a pomiędzy tymi atrakcjami wyszaleć się w jednym z największych w Polsce parków linowych i wyskakać w Krainie Dmuchańców.

Cudowne ocalenie

Baza Cyrkowa w Julinku, unikalna w skali światowej, powstała prawie 70 lat temu. Ośrodek stał się centrum szkoleniowym i weterynaryjnym dla ekip cyrkowych działających w całej Polsce, a także całorocznym zapleczem krótkich postojów i kilkumiesięcznego zimowania. Baza była przede wszystkim miejscem treningów dla artystów oraz ośrodkiem doskonalenia sztuki cyrkowej. To tutaj powstała i istnieje do dziś Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej, a jej uczniowie dają występy na jednej z dwóch całorocznych aren.

Na długie dziesięciolecia Julinek stał się ośrodkiem sztuki i rozrywki cyrkowej o znaczeniu światowym. Tutaj ściągali menadżerowie cyrków z całego świata, aby oglądać treningi i występy polskich artystów, których zapraszali później na areny wszystkich kontynentów. Wraz ze zmianą ustroju wszystko się zmieniło, a jeszcze kilka lat temu teren dawnej bazy przypominał wymarłe miasteczko i straszył niszczejącymi coraz bardziej budynkami. Na szczęście pięć lat temu została podpisana umowa o powołaniu do życia na terenie dawnej Bazy Cyrkowej nowej instytucji: Parku Rozrywki Julinek. Budynki są sukcesywnie odnawiane i często zmieniają funkcjonalność (na przykład niegdysiejsze klatki dla zwierząt są dziś… częścią restauracyjną ośrodka). Udało się ocalić fragment dziedzictwa kulturowego, które służy dziś kolejnym pokoleniom, a szczególnie – najmłodszym, bo to dla dzieciaków zaplanowano większość julinkowych atrakcji.

Park Rozrywki, plac zabaw i żywe muzeum

Park Rozrywki w Julinku położony jest zaledwie 30 km od Warszawy, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, czyli w miejscu idealnym na wypoczynek, w dodatku łatwo oraz szybko dostępnym. Zajmuje cały teren dawnej Bazy Cyrkowej, łącznie z zapleczem technicznym, dlatego jest to jedyne w Polsce miejsce pełne odniesień do świata cyrku, jego kultury, symboliki, sztuki i obyczajów. Park stara się chronić dziedzictwo polskiej sztuki cyrkowej oraz upowszechniać wiedzę o niej wśród swoich gości. W Julinku znajdziemy więc wyjątkowe w skali kraju połączenie wypoczynku na łonie natury z rozrywką i edukacją. Nic dziwnego, że w ciągu pierwszych trzech sezonów z oferty Parku skorzystało ponad 500 tysięcy osób!

Atrakcje Julinka

Podniebny Cyrk – jeden z najrozleglejszych w kraju i największy na Mazowszu park linowy. Liczy 1100 metrów długości i jest podzielony na 8 tras o różnych stopniach trudności. Dwie z nich są przeznaczone dla dzieci, jedna dostępna jest nawet dla 4-latków. Aby przemierzyć całość Podniebnego Cyrku, trzeba pokonać aż 138 przeszkód. Cały obiekt spełnia rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa oraz zapewnia doskonałą zabawę zarówno początkującym adeptom podniebnych spacerów, jak i doświadczonym miłośnikom mocnych wrażeń.

Kraina Dmuchańców – zespół kilkunastu obszernych obiektów dmuchanych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. To gwarancja doskonałej zabawy, która poprawia sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Radosna Kraina Dmuchańców pozwala także dorosłym na odkrywanie radości dzieciństwa: mogą oni skorzystać z Hippo Slide – olbrzymiej, 30-metrowej zjeżdżalni wodnej.

Minigolf Cyrkowy – pola do gry w minigolfa można spotkać tu i ówdzie. Ale nie każde ma powierzchnię 1000 metrów kwadratowych i aż 18 torów do gry! A przede wszystkim – żaden tor na Mazowszu i w całej Polsce nie ma charakteru cyrkowego i na żadnym z nich nie trzeba stawiać czoła klaunom i dzikim zwierzętom broniącym dostępu do dołków golfowych.
Cyrkowa Strefa Animacji Plac Zabaw – w pełni sezonu, czyli od maja do października, zabawianiem gości zajmują się specjalni animatorzy, którzy uczą chętnych sztuki chodzenia na szczudłach i żonglerki. Przecież jesteśmy w najbardziej cyrkowym miejscu w Polsce! Dzieci mogą także spędzać czas na Placu Zabaw (piaskownica, huśtawki, tyrolka), którego ekologiczne elementy są zbudowane na bazie drewna akacjowego.

Wystawa Sztuki Cyrkowej – to atrakcja absolutnie wyjątkowa w skali kraju! W budynku Małej Areny znajduje się prawdziwe muzeum – z plakatami (kolekcja liczy ponad tysiąc afiszy cyrkowych, także autorstwa najwybitniejszych polskich artystów), zdjęciami i autentycznymi rekwizytami – dokumentujące historię polskiego cyrku od XIX wieku do czasów współczesnych. Znajdziemy tam także dokumenty obrazujące rozwój sztuki cyrkowej w wielu krajach świata, w tym cyrku radzieckiego, który u szczytu swojego największego rozwoju zatrudniał 8 tysięcy artystów. Jednak w żadnym innym kraju europejskim środowisko cyrkowe nie dysponowało tak dużą i tak znaczącą artystycznie bazą, jak ta, która istniała przez 40 lat w Julinku. Wystawa liczy kilka tysięcy eksponatów. To największy zbiór cyrkowy w Polsce i jeden z najbardziej znaczących na świecie.

Baza turystyczna

Dawna baza cyrkowa jest dziś znakomitą bazą wypadową dla miłośników turystyki aktywnej. Julinek leży w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, jest więc idealnym punktem startowym dla spacerów i wycieczek po okolicy (dodatkowy atut – duży, wygodny i bezpłatny parking!). Do dyspozycji gości jest około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. Całość trasy jest przejezdna przez okrągły rok. Główny szlak biegnie dookoła Puszczy Kampinoskiej, tworząc pętlę o długości 145 km.

Park Rozrywki oferuje także specjalny tor do wyścigów ekologicznymi samochodami elektrycznymi (typu jeep, quad i buggy). Działa tu także wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego: kijów do nordic walking, a zimą także nart biegowych. W pobliżu ośrodka znajduje się samoobsługowa serwisownia rowerów, która umożliwia dokonywanie drobnych napraw. Julinek oferuje również swoim gościom – do bezpłatnego korzystania – dobrze utrzymane boiska do piłki nożnej, piłki siatkowej i badmintona.

Przyjazd do Julinka to doskonały pomysł nie tylko na jednodniową wycieczkę. Można się tu zatrzymać na dłużej w hotelu lub na polu namiotowo-kempingowym. Niedawno wyremontowany hotel z cyrkowymi elementami dekoracyjnymi dysponuje 140 komfortowymi miejscami noclegowymi i zapewnia całodzienne wyżywienie. Położone nieopodal pole namiotowo-kepmpingowe posiada pełny dostęp do infrastruktury hotelowej.

Park Rozrywki zaopatrzony jest również w bazę gastronomiczną. Restauracja w budynku Małej Areny oferuje potrawy kuchni włoskiej, a w plenerowej strefie gastronomicznej zlokalizowanej w sąsiedztwie głównych atrakcji można zamówić dania kuchni polskiej oraz potrawy z grilla. Na łasuchów czekają też pyszne słodkości.

Park Rozrywki Julinek znalazł się w gronie pięciu najlepszych produktów turystycznych województwa mazowieckiego w 2016 r. Uznanie Kapituły działającej przy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny województwa mazowieckiego” otrzymały również Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Farma Iluzji, Młyn Gąsiorowo oraz Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku w Liwie.

OFERTA:

Sezon: kwiecień–październik

Aktualny cennik: https://www.julinek.com.pl/pl-cennik-julinek

MIEJSCA W POBLIŻU WARTE ODWIEDZENIA: Żelazowa Wola, Brochów, Sochaczew, Modlin

 

Dane kontaktowe

PARK ROZRYWKI JULINEK
Julinek 1, 05-084 Leszno k/Warszawy
+48 22 611 61 16
Strona www
Facebook